ادامه موضوع

پیشگیری از تب کودک
تب کودک - تشخیص و تست ها
تب کودک – درمان های خانگی
دلایل تب کودک
تب کودک

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
درجه حرارت طبیعی بدن انسان 37 درجه سانتیگراد و یا 98 درجه فارنهایت (F) است. گرمای تولید شده توسط بدن در نتیجه فرآیندها و واکنش های طبیعی سوخت و ساز می باشد. تب را حالتی تعریف می کنند که در آن درجه حرارت طبیعی بدن حداقل 1 درجه بالاتر از حد طبیعی است. افزایش درجه حرارت بدن به میزان کم از بسیار معمول است و با عفونت های جزئی اتفاق می افتد. افزایش 1 درجه فارنهایت و یا 0.6 درجه سانتیگراد طبیعی است و به عنوان تب در نظر گرفته نمی شود. از نظر پزشکی، تب زمانی به عنوان یک علامت در نظر گرفته می شود که درجه حرارت بدن به بالاتر از 100.5 درجه فارنهایت یا 38درجه سانتیگراد افزایش یابد. این وضعیت معمولا در نتیجه یک عفونت یا اختلال در سیستم ایمنی بدن رخ می دهد.  تب یک بیماری نیست، بلکه نشانه ی بسیاری از بیماری ها است.

افزایش درجه حرارت بدن بخشی از مکانیسم دفاعی بدن برای مبارزه با عفونت است. در شرایط طبیعی، بسیاری از گونه های باکتریایی ساکن بدن انسان قادر به رشد در دمای بالاتر از 60 درجه نیستند. بنابراین، بدن با افزایش درجه حرارت خود سعی می کند ارگانیسم را نابود کند و یا در ارگانیسم در برابر رشد مقاومت ایجاد کند. افزایش دمای درونی بدن منجر به تولید بیشتر آنتی بادی توسط سلول های سفید خون و دیگر عوامل دفاعی می شود. البته این افزایش دما در برابر عفونت های قارچی و یا ویروسی نیز اتفاق می افتد.

ملاحظات عمومی

محدوده کمی از تغییرات درجه حرارت بدن در کودکان طبیعی است و به عنوان تب در نظر گرفته نمی شود. در گروه سنی 0 تا 6 ماه، نوسان کمی در درجه حرارت بدن طبیعی است. در سنین 6 ماه تا 2 سال، درجه حرارت بدن در طول روز 1 درجه نوسان می کند. در سنین 2 سال تا 6 سال، تغییر درجه حرارت بدن تا 2 درجه طبیعی می باشد. اما در سنین بلوغ و بالاتر، هیچ گونه تغییری بدون علت واقعی در دمای بدن اتفاق نمی افتد. البته در زنان در دوران قاعدگی دمای بدن 1 درجه تغییر خواهد شد. همچنین نوسان اندکی در درجه حرارت بدن در طول شب به طور طبیعی اتفاق می افتد. تمام این نوسان ها به دمای اتمسفر و محیط اطراف فرد بستگی دارد از جمله حضور شخص در یک اتاق بسیار گرم و یا ماشین، فعالیت مستمر شدید عضلانی، عدم مصرف مایعات در یک دوره طولانی، شرایط استرس زا، عدم تناسب لباس فرد با آب و هوا و رطوبت بالای محیط. از طرفی کاهش درجه حرارت هوا می تواند شانس ابتلا به عفونت و در نتیجه تب را افزایش می دهد.

بسته به شرایط، انواع مختلفی از تب وجود دارد. مثلا بر اساس ارگانیسم های عفونت زا در مسمومیت های غذایی، گلو درد، تب های ویروسی، پنومونی (pneumonia)، آنفولانزا و غیره و نیز به دنبال آسیب های بافتی تب اتفاق می افتد. همچنین تب می تواند نشانه ای از سرطان، ورم مفاصل، اختلالات التهابی، واکنش های آلرژیک ( نسبت به داروها یا مواد غذایی ) و سیلیکوزیس (silicosis) باشد.

اگر درجه تب از 107 درجه فارنهایت و یا 42 درجه سانتیگراد بالاتر رود، می تواند بسیار خطرناک باشد. چرا که ممکن است باعث صدمه به سلول های مغزی شود و شرایط را پیچیده تر کند. اما این شرایط تنها زمانی رخ می دهد که تب در هر مرحله درمان نشده رها شود. در موارد طبیعی، دمای بدن از 105 درجه فارنهایت و یا 40 درجه سانتیگراد بالاتر نخواهد رفت.
 
 
دسته بندی
۰ الی ١٢ ماه » تب
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

پرس شانه با سیم کش

هالتر روی تخت شیب

پرس کوبایی

کش ورزشی و میله EZ

تقویت شانه با دستگاه سیم کش - نشسته

چرخش روسی با دستگاه سیم کش

Top