درجه حرارت طبیعی بدن انسان 37 درجه سانتیگراد و یا 98 درجه فارنهایت (F) است. گرمای تولید شده توسط بدن در نتیجه فرآیندها و واکنش های طبیعی سوخت و ساز می باشد. تب را حالتی تعریف می کنند که در آن درجه حرارت طبیعی بدن حداقل 1 درجه بالاتر از حد طبیعی است. افزایش درجه حرارت بدن به میزان کم از بسیار معمول است و با عفونت های جزئی اتفاق می افتد. افزایش 1 درجه فارنهایت و یا 0.6 درجه سانتیگراد طبیعی است و به عنوان تب در نظر گرفته نمی شود. از نظر پزشکی، تب زمانی به عنوان یک علامت در نظر گرفته می شود که درجه حرارت بدن به بالاتر از 100.5 درجه فارنهایت یا 38درجه سانتیگراد افزایش یابد. این وضعیت معمولا در نتیجه یک عفونت یا اختلال در سیستم ایمنی بدن رخ می دهد.  تب یک بیماری نیست، بلکه نشانه ی بسیاری از بیماری ها است.

افزایش درجه حرارت بدن بخشی از مکانیسم دفاعی بدن برای مبارزه با عفونت است. در شرایط طبیعی، بسیاری از گونه های باکتریایی ساکن بدن انسان قادر به رشد در دمای بالاتر از 60 درجه نیستند. بنابراین، بدن با افزایش درجه حرارت خود سعی می کند ارگانیسم را نابود کند و یا در ارگانیسم در برابر رشد مقاومت ایجاد کند. افزایش دمای درونی بدن منجر به تولید بیشتر آنتی بادی توسط سلول های سفید خون و دیگر عوامل دفاعی می شود. البته این افزایش دما در برابر عفونت های قارچی و یا ویروسی نیز اتفاق می افتد.

ملاحظات عمومی

محدوده کمی از تغییرات درجه حرارت بدن در کودکان طبیعی است و به عنوان تب در نظر گرفته نمی شود. در گروه سنی 0 تا 6 ماه، نوسان کمی در درجه حرارت بدن طبیعی است. در سنین 6 ماه تا 2 سال، درجه حرارت بدن در طول روز 1 درجه نوسان می کند. در سنین 2 سال تا 6 سال، تغییر درجه حرارت بدن تا 2 درجه طبیعی می باشد. اما در سنین بلوغ و بالاتر، هیچ گونه تغییری بدون علت واقعی در دمای بدن اتفاق نمی افتد. البته در زنان در دوران قاعدگی دمای بدن 1 درجه تغییر خواهد شد. همچنین نوسان اندکی در درجه حرارت بدن در طول شب به طور طبیعی اتفاق می افتد. تمام این نوسان ها به دمای اتمسفر و محیط اطراف فرد بستگی دارد از جمله حضور شخص در یک اتاق بسیار گرم و یا ماشین، فعالیت مستمر شدید عضلانی، عدم مصرف مایعات در یک دوره طولانی، شرایط استرس زا، عدم تناسب لباس فرد با آب و هوا و رطوبت بالای محیط. از طرفی کاهش درجه حرارت هوا می تواند شانس ابتلا به عفونت و در نتیجه تب را افزایش می دهد.

بسته به شرایط، انواع مختلفی از تب وجود دارد. مثلا بر اساس ارگانیسم های عفونت زا در مسمومیت های غذایی، گلو درد، تب های ویروسی، پنومونی (pneumonia)، آنفولانزا و غیره و نیز به دنبال آسیب های بافتی تب اتفاق می افتد. همچنین تب می تواند نشانه ای از سرطان، ورم مفاصل، اختلالات التهابی، واکنش های آلرژیک ( نسبت به داروها یا مواد غذایی ) و سیلیکوزیس (silicosis) باشد.

اگر درجه تب از 107 درجه فارنهایت و یا 42 درجه سانتیگراد بالاتر رود، می تواند بسیار خطرناک باشد. چرا که ممکن است باعث صدمه به سلول های مغزی شود و شرایط را پیچیده تر کند. اما این شرایط تنها زمانی رخ می دهد که تب در هر مرحله درمان نشده رها شود. در موارد طبیعی، دمای بدن از 105 درجه فارنهایت و یا 40 درجه سانتیگراد بالاتر نخواهد رفت.
 

ادامه این موضوع

تب کودک

دمای طبیعی بدن یک فرد 98.6 درجه فارنهایت یا 37 درجه سانتیگراد است. بدن با بالا بردن درجه حرارت به عفونت پاسخ می دهد، این حالت به طور معمول تب نامیده می شود. تب یک بیماری نیست بلکه نشانه ای از یک عفونت زمینه ای و یا برخی از عوارض است.

پیشگیری از تب کودک

تنها راه برای پیشگیری از تب، خودداری از قرار گرفتن در معرض میکروارگانیسم ها و یا عفونت است. پشه ها مضرترین حاملین ارگانیسم های عفونت زا هستند که موجب انواع مختلف تب می شوند. انواع مختلف پشه ها وجود دارند که به عنوان حامل یک نوع خاص از باکتری ها و ویروس ها عمل می کنند.

تب کودک - تشخیص و تست ها

تب را می توان با بررسی تغییرات درجه حرارت بدن با استفاده از یک دماسنج دقیق تشخیص داد. درجه حرارت بدن را می توان در نقاط مختلف مانند زیر بغل، دهان، گوش و مقعد اندازه گیری کرد. دو نوع دماسنج دیجیتالی و دستی در دسترس است.

تب کودک – درمان های خانگی

درمان های خانگی متفاوتی برای تب وجود دارد. این درمان های خانگی در مقایسه با داروها سالم تر هستند چرا که تقریبا هیچ نوع عارضه جانبی به دنبال ندارند.

دلایل تب کودک

تب می تواند توسط عوامل بسیاری از جمله عفونت، التهاب پوست، پاسخ های خود ایمنی، سرطان، واکنش های دارویی و غیره ایجاد شود. درجه حرارت بدن ممکن است در نتیجه حضور برخی از مواد خارجی در بدن بالا رود. مهمترین عوامل خارجی باکتری ها و ویروس ها هستند.

Top