کلاه گهواره یک نوع بیماری در کودکان تازه متولد شده و نوزادان است. شکلی از بیماری پوستی موسوم به درماتیت سبورئیک است که معمولا سایر قسمت های پوست را درگیر می کند. کلاه گهواره با پوسته های ورقه ای، شکننده و به رنگ سفید یا زرد شناخته می شود. این بیماری همچنین به عنوان crusta lactea یا بیماری لانه زنبوری می شود. همچنین با نام پیتیریازیس کاپیتیس (pityriasis captia) در برخی از کشورها شناخته شده است. این بیماری مسری نیست و حتی بدون درمان، پس از مدتی فروکش می کند. احساس خارش یا سوزش در نوزادان وجود ندارد و معمولا در سه ماه اول نوزاد را در گیر می کند و گاهی ممکن است تا سنین نوجوانی طول بکشد. هیچ نگرانی درباره این بیماری وجود ندارد مگر آنکه جذابیت کودک را تحت تاثیر قرار می دهد.

علل بیماری کلاه گهواره

حتی با وجود پیشرفت فوق العاده در علم و پزشکی، دلیل اصلی و یا زمینه ای این بیماری هنوز شناخته نشده است. این بیماری به علت آلرژی پوستی و یا عدم رعایت بهداشت نیست. همچنین یک نوع بیماری عفونی هم محسوب نمی شود اگرچه ممکن است شرایط را برای یک نوع عفونت قارچی به نام مالاسزیا فورفور (Malassezia furfur) فراهم سازد. این ارگانیسم که مسبب شوره سر است، موجب تشکیل پوسته ها روی پوست سر نیز می شود اما این عفونت با خارش و سوزش شدید شناخته می شود. ارتباط بین این قارچ و بیماری کلاه گهواره ثابت شده است.

بسیاری از متخصصین پوست اطفال بر این باورند که تولید بیش از حد چربی توسط غدد چربی موجود در پوست موجب بیماری کلاه گهواره می شود که این افزایش تولید ممکن است ناشی از افزایش رشد کل بدن در طول مراحل اولیه زندگی باشد. این پروسه در نهایت منجر به ریزش سلول های مرده ی پوست سر می شود که با پوششی از چربی پوشیده می شوند و به پوست متصل باقی می مانند و به این ترتیب پوسته های مربوط به کلاه گهواره ایجاد می شود. یکی دیگر از دلایل زمینه ای ممکن حضور هورمون های مادری در بدن کودک است که در طول دوره بارداری منتقل شده است. سطح هورمون ها حتی پس از تولد بالا خواهد ماند و همراه با تولید چربی توسط غده سباسه در بدن نوزاد، احتمال ایجاد بیماری کلاه گهواره را افزایش می دهد. تولید بیش از حد چربی نیز با حضورچربی در پوست سر به اثبات رسیده است.

عوامل ژنتیکی زمینه ای کلاه گهواره نیز در دست مطالعه می باشد. مطالعات بالینی نشان داد که عوامل ژنتیکی خاصی وجود دارد که در یک خانواده بیماری را کنترل می کند. همچنین عواملی مانند استرس و تغییرات شدید در آب و هوا هم در ایجاد بیماری نقش دارند. داشتن پوست چرب و شستشوی کم پوست با شامپو عوامل دیگری هستند که با این بیماری مرتبط می باشند. افزایش بروز بیماری های خاصی مانند بیماری پارکینسون (Parkinson)، سکته مغزی (stroke)، عفونت HIV در بیماران مبتلا به کلاه گهواره نیز در دست مطالعه است.

این بیماری به دنبال حضور هورمون های مادری که از طریق جفت به بدن نوزاد منتقل شده است، ظاهر می شود. هورمون ها ممکن است در ترشح بیشتر چربی توسط غدد سباسه نقش داشته باشند و باعث مشکلات پوستی زیادی در نوزادان از جمله آکنه، جوش های سر سفید (Milia)، کلاه گهواره و غیره می شود. این بیماری خود به خود فروکش خواهد کرد و نوزاد در یک سالگی به حالت نرمال برمی گردد. همه بیماری های پوستی که ناشی از تولید بیش از حد چربی است، کوتاه مدت هستند و نیازی به مداخله پزشکی خاصی نداردند مگر آن که بیماری شدید شود.
 
 
مجموعه
۰ الی ١٢ ماه » کلاه گهواره

ادامه موضوع

Top