مراقبت از نوزادان کار دشواری است به خصوص اگر کودک دچار دردهای کولیک باشد. کسانی که از نوزادان نگه داری می کنند معمولا ساعات زیادی از خواب خود را از دست می دهند چرا که نوزادان در طول شبانه روز اغلب از زمان و وضعیت بی اطلاع هستند و نیاز به مراقبت دارند. اگر تشخیص کولیک برای کودک شما داده شود جای نگرانی نیست چرا که کولیک در نوزادان تازه متولد شده بسیار معمول است. تاکنون تعریف مناسبی برای کولیک ارائه نشده است و تنها توضیحی که در حال حاضر در دسترس است عبارت است از: “ کودکی که به خوبی نگه داری می شود و به خوبی تغذیه می شود، اما بیش از 3 ساعت در روز، یا بیش از 3 روز در هفته و یا حتی 3 روز در ماه گریه می کند”. به این ترتیب این تعریف صرف نظر از علت زمینه ای کولیک تنها وضعیت کودک را شرح می دهد.

حتی امروزه کارشناسان قادر به توضیح دلایل کولیک نیستند. پس از آن که سن نوزاد به 2 هفتگی رسید، درد شروع می شود که این درد ممکن است در نوزادان مختلف مدت زمان متفاوتی ادامه پیدا کند. هنگامی که نوزاد به 3 تا 4 ماهگی می رسد این وضعیت خود به خود متوقف می شود. کولیک در نوزادان شایع است و به عواملی نظیر دختر یا پسر بودن (جنسیت)، تغذیه از شیشه شیر یا شیر مادر و نیز فرزند اول مادر بودن بستگی ندارد.

در مورد تاثیر کولیک بر روی نوزاد هیچ نگرانی وجود ندارد. تحقیقات و مطالعات علمی نشان داده است که کودک مبتلا به کولیک پس از بزرگ شدن کاملا شبیه به کودکان طبیعی (بدون درد کولیکی) است. آنها از نظر سلامت مغزی، شخصیت و قدرت فیزیکی قابل مقایسه با همه کودکانی هستند که هرگز درد کولیک را تجربه نکرده اند. تا کنون علل بسیاری برای کولیک ذکر شده است اماهنوزعلت دقیق آن شناخته شده نیست.

برخی از دلایلی که برای کولیک برشمرده شده است عبارت است از: رفلاکس (reflux) که بازگشت شیر از معده به مری است، مشکلات گوارشی ، وجود  گاز زیاد در روده، عدم بلوغ سیستم عصبی، عدم بلوغ دستگاه گوارش، عوامل محیطی، دمای بالا، سطح بالای هورمون ها و غیره. از همه این دلایل ذکر شده می توان دریافت که هیچ سرزنشی بر پدر و مادر برای ناآرامی نوزاد وارد نیست.

راه های بسیاری برای کمک به نوزاد در مقابله با درد کولیک وجود دارد. اما در برخی موارد بارز، کولیک می تواند در نتیجه بعضی از مشکلات پزشکی در نوزاد ایجاد شود. در بعضی موارد ناراحتی کودک که ناشی از مشکل پزشکی است در نهایت منجر به کولیک می شود. این مشکلات پزشکی شامل عفونت، فشار درون مغز، مشکلات چشمی، ناهنجاری قلبی، فتق، ناراحتی دستگاه گوارش، انگشتان پا که تارهای کوچک مو به دور آنها پیچیده شده و غیره می باشد.

راه های مختلفی برای درمان کولیک در نوزادان وجود دارد. تغییر کلی در شیوه تغذیه اولین کاری است که پدر و مادر می توانند امتحان کنند. تغییر تحریک حسی راه دیگری برای مقابله با این وضعیت است. در مواردی که نوزاد درگیر هر نوع مشکل پزشکی است درمان دارویی می تواند کمک کند. بنابراین اگر برای نوزاد تشخیص کولیک در نظر گرفته شده است، هیچ جای نگرانی وجود ندارد.

از آنجا که علائم کولیک تقریبا در تمام نوزادان مشابه است، به راحتی قابل تشخیص است. گریه های طولانی با صدای بلند شایع ترین علامت کولیک در نوزادان است. برخی از نوزادان زمانی که درد شدیدی دارند مشت ها را سفت گره کرده و پاهایشان را به حالت کشیده در می آورند. بنابراین علائم کولیک تقریبا مشابه هستند.
 

ادامه این موضوع

آیا گریه کردن بیش از حد نوزاد به دلیل بهانه گیری است یا کولیک واقعی؟

آن چه در مورد نوزادان واقعا جالب به نظر می رسد این واقعیت است که آنها راز گریه خود را آشکار نمی کنند. این یک واقعیت است که کودکی که سالم است و به خوبی نیزتغذیه می شود ممکن است بدون وجود هر گونه مشکل خاصی شدیدا شروع به گریه کند. گریه می تواند ساعت ها ادامه یابد و والدین را به شدت نگران کند. این وضعیت در بین نوزادان بسیار شایع است و معمولا کولیک نامیده می شود.

اقدامات پیشگیرانه از کولیک

کولیک وضعیتی است که در نوزادان تازه متولد شده بسیار شایع است. 1 نوزاد از هر 5 نوزاد به این بیماری مبتلا است و هنوز علت دقیق آن برای دنیای پزشکی روشن نیست. کولیک وضعیتی است که نوزاد مداوم و پیوسته گریه می کند بدون اینکه هیچ گونه دلیل روشن پزشکی وجود داشته باشد.

باورهای غلط درباره کولیک

اگر یک کودک سالم و طبیعی بیش از سه ساعت در روز، برای بیش از سه روز در هفته گریه کند، تشخیص کولیک برایش گذاشته می شود. یک کودک، کولیک را در سنین محدوده سه هفتگی تا سه ماهگی تجربه می کند. وقتی به دنبال درمان های کولیک هستید، مراقب باورهای غلط پیرامون درمان آن باشید.

راه هایی برای تسکین کولیک

واقعیت این است که هیچ درمان قطعی یا نسخه ی دارویی وجود ندارد که بتواند به طور کامل کولیک کودک شما را بهبود ببخشد. با این حال، راه هایی وجود دارد که کودک شما را آرام می کند و در نهایت به خواب فرو می برد. شما باید هر روشی را برای پنج دقیقه ادامه دهید تا بتوانید تاثیر آن را بر روی نوزادتان ببینید. اگر یک روش جواب نداد، روش دیگری را امتحان کنید.

روش های درمان کولیک کودک

زمانی گفته می شود یک کودک مبتلا به کولیک است که برای مدت زمان طولانی بدون هیچ دلیل خاصی به طور مدوام گریه کند. کودک ممکن است 2 تا 3 ساعت در روز بی وقفه گریه کند که این وضعیت برای پدر و مادر بسیار ناخوشایند است.

گریه کردن به چه میزانی طبیعی است؟

گریه کردن برای یک کودک کاملا طبیعی است. به طور معمول، افزایش در گریه ها از حدود دو هفتگی شروع می شود. شدت گریه ها در طول ماه دوم به اوج خود می رسد و سپس کاهش می یابد و با رسیدن به ماه چهارم یا پنجم زندگی تمام می شود. هنگامی که گریه به اوج می رسد، گریه به طور متوسط نوزاد بین یک تا دو ساعت در روز گریه می کند. علامت اصلی کولیک گریه مستمر و شدید است.

گریه کودک - کولیک و تاثیر آن بر خانواده

اگر نوزاد شما هر شب در ساعت مشخصی شروع به گریه می کند ممکن است دچار کولیک شده باشد. کولیک می تواند به استرس، افسردگی، احساس درماندگی، و عزت نفس پایین در اعضای خانواده منجر شود با این حال، شما و خانواده تان می توانید از روش های مختلف برای تسکین کودک تان کمک بگیرید مثل حمام کردن نوزاد با آب گرم و یا قنداق کردن کودک.

نشانه ها و علائم کولیک - واقعیت های کولیک

علائم کولیک در اکثر نوزادان مشابه است و این وضعیت به راحتی قابل تشخیص است. گریه زیاد با شدت و صدای بلند شایع ترین علامت کولیک است. نوزاد مدت طولانی گریه می کند که گاهی تا حدود 3 ساعت در روز طول می کشد.

نکاتی برای مدیریت گریه نوزاد-راه هایی برای آرام کردن بهانه گیری نوزاد

مدیریت گریه یک نوزاد پر سر و صدا کار سختی نیست و تنها کاری که مادر باید انجام دهد گوش دادن به صدای گریه کودک است. این کار به مادر کمک می کند تا نیاز کودک خود را بهتر درک کند، در نتیجه کودک قادر خواهد بود با مادر خود سریع تر ارتباط برقرار کند.

کولیک چیست؟

کولیک را می توان وضعیتی تعریف کرد که در آن نوزاد بدون هیچ علت قابل توجهی شروع به گریه می کند. این اختلال خاص هیچ تاثیر جدی بر آینده کودک ندارد مگر آن که دلایلی وجود داشته باشد که این وضعیت را جدی و خطرناک کند.

Top