چرا خوردن صبحانه مهم است

صبحانه، انرژی را که  کودکان برای  روزهای پر مشغله خود نیاز دارند، تامین می کند. کودکانی که صبحانه مناسب و با کیفیتی را از نظر بهداشتی مصرف می کنند، مدت طولانی تری احساس گرسنگی نخواهند داشت. این بدان معنا است که آن ها می توانند بر روی بازی کردن، یادگیری، به یاد آوری و حافظه و حل بهتر مشکلات تمرکز داشته باشند.     
تحقیقات نشان می دهد که صبحانه ی سالم می تواند به کودکان کمک کند تا عملکرد بهتری  در مدرسه داشته باشند.

از طرفی کودکانی که صبحانه  می خورند،  ویژگی های زیر را دارند:
  • در مقایسه با کودکانی که صبحانه نمی خورند، میزان توجه بهتری در مدرسه دارند.
  • در مقایسه با کودکانی که صبحانه نمی خورند،  از نظر عاطفی و روحی سالم ترند.
  • کمتر احتمال دارد که  میان وعده هایی از غذاهای شیرین و چرب استفاده کنند، که به آن ها کمک می کند تا وزنی در حد مناسب و در طیف سلامتی داشته باشند.

صبحانه با کیفیت و سالم به چه چیزی شباهت دارد

صبحانه با کیفیت و سالم  می بایست شامل حد متعادلی از مواد قندی (کربوهیدراتی)، پروتئین  و چربی باشد تا سطوح انرژی را در تمام طول صبح ثابت نگه دارد.   
برای کودکان و بچه های نوپا، صبحانه شامل  برنج، شیر و میوه می باشد. بچه های سنین مدرسه و نوجوانان دوست دارند که صبحانه خود را از  مواد فرنی، غلات سبوس دار کم قند، تخم مرغ آب پز، املت، نان تست سبوس دار، میوه و ماست  انتخاب کنند.

انتخاب غذاهای سالم و خوردن صبحانه در حد کافی می تواند به  کودک شما  کمک کند تا از صبح انرژی کافی داشته باشد. غلات شیرین با فراوری بالا، انرژی زیادی را برای وی فراهم نمی کند و باعث می شود که وی به سرعت احساس گرسنگی کند.

تشویق کودکانی که میلی به خوردن صبحانه ندارند، به مصرف صبحانه

وقتی که به زمان صبحانه خوردن می رسد، شما نقش مهمی را بر عهده دارید. به کودکان خود نشان دهید که صبحانه می تواند لذیذ باشد و اینکه بخش مهمی از زندگی شما، پیدا کردن راه مناسب برای تشویق آن ها به خوردن صبحانه باشد.  همچنین شما می توانید با آن ها در مورد مزایای آن صحبت کنید.

در اینجا راه های بیشتری  برای تقویت عادات صبحانه خوب خوردن وجود دارد:
  • صبحانه را در زمانی  آماده کنید که خودتان در کنار کودک بشینید و با وی صبحانه بخورید. یک نمونه ی خوب، ایجاد راه قوی و موثر برای تغییر عادات آن ها است.
  • اگر در صبح، کودک شما ابراز می کند که احساس گرسنگی ندارد، تلاش کنید تا به جای یک صبحانه شامل غذای سنتی، غذایی را با چربی سالم، شامل شیر، ماست و میوه تهیه کنید.
  • گزینه ی دیگر برای کودک شما اینست که مقدار غذای کمی را در خانه  بخورد، مثل  یک کاسه کوچک از غلات و یا تکه ای میوه.  سپس شما می توانید به کودک خود میان وعده سالمی بدهید تا  قبل از شروع مدرسه آن را بخورد – برای مثال، ساندویچ، موسلی (ترکیبی از غلات و دانه ها ) (غلات صبحانه) و یا میوه و دانه های سبوس دار.
  • اگر برنامه ی صبحگاهی بر اساس صبحانه باشد، تلاش کنید تا کودک را 10 دقیقه زودتر بیدار کنید، و یا کیف کودکتان را ببندید و لباس های وی را در شب قبل آماده کنید. حتی شما می توانید در شب، صبحانه روز بعد را آماده کنید، غلات خشک را در یک کاسه درپوش دار قرار دهید، و یا میوه های قطعه قطعه شده و آجیل و کشمش را در یک سینی بشقاب سفالی کوچک قرار دهید.
  • بچه هایی که اغلب در زمان وعده های غذایی، زیاد داد و بیداد می کنند، اگر غذا از فرم معمولی که همیشه می خورند، جالب تر باشد، بهتر پاسخ می دهند. کودکان کم سن و سال تر نان برشته و یا میوه را بیشتر دوست دارند، و کودکان با سن بیشتر گاها غذاهای غیر صبحانه ای را  ترجیح می دهند، همانند باقیمانده ی  پاستا (ماکارانی).
  • کودکان با سن ببیشتر و نوجوانان ممکن است از خوردن صبحانه امتناع کنند، تا حس استقلال خود را نشان دهند. در این مورد سعی نکنید با کودک معامله انجام دهید. شما می توانید به کودک خود پیشنهاد کنید تا به جای آن، در مسیر مدرسه، تکه های میوه و یا کلوچه  بخورد. وی همچنین ممکن است بخواهد تا در زمان خرید، صبحانه هایی را که برای وی مناسب و سالم هستند، خودش انتخاب کند.

مطالعه ی اخیر نشان می دهد که کودکانی که از خوردن صبحانه سر باز می زنند، احتمالا والدینی دارند که آن ها را به خوردن صبحانه در صبح تشویق نمی کرده اند.
 
ارزش تغذیه ای  خوردن صبحانه

بدن انسان ها انرژی خود را از مواد قندی (کربوهیدرات ها) تامین می کند، و این مواد را به ریزمولکول های قندی به نام گلوکز (قند 6 کربنه ساده = مونوساکارید)  تجزیه (هیدرولیز) می کند. بعد از یک شب بدون مصرف غذا، بدن شما از این قند خون استفاده می کند. به جای آن شروع می کند به استفاده از ذخایر انرژی عضلات بدن شما، همانند گلیکوژن (درشت مولکول قندی ذخیره ای در ماهیچه و کبد انسان) و اسیدهای چرب. این امر نشان می دهد که چرا ما قبل از مقابله با روزی که قند پائین است، نیاز به یک سوخت بالا داریم.

خوردن صبحانه باعث خواهد شد تا کودک شما قوی و پر انرژی شود و متابولیسم (سوخت و ساز بدن) وی آغاز شود. این امر کمک می کند تا بدن وی بتواند در تمام طول روز به طور موثری از مواد غذایی خورده شده، استفاده کند. از طرفی، کودکانی که صبحانه نمی خورند،  در بقیه طول روز نمی توانند ریزمغذی های از دست رفته را جبران کنند.
 
 
مجموعه
۱ تا ۳ سال » تغذیه کودک

ادامه موضوع

Top