از زمانی که کودک اولین تغذیه خود را انجام می دهد، احتمالا شما توجه فراوانی به غذاهایی که می خورد دارید. به یاد داشته باشید، برای اتخاذ تصمیمات مربوط به رژیم غذایی کودک نوپای خود، تمرکز اولیه شما می بایست بر روی تغذیه خوب باشد، و نه  میزان کالری که وی مصرف می کند. به جای تلاش برای محدودیت مقادیر چربی رژیم غذایی در  بشقاب غذای کودک نوپای خود، در مقابل رویکرد های با هدف ویژه ی کاهش وزن، وی را با عادات غذایی سالم و بهداشتی و وعده ها و میان وعده های متعادل ( حاوی گروه های متعادل و متناسب از دستجات اصلی غذایی) آشنا کنید.

بنابراین، کودک نوپای شما از چه غذاهایی می بایست تغذیه کند؟ در 1 سالگی، وی باید از  گروه وسیعی از مواد غذایی تغذیه کند. هنگامی که کودک به دومین سال زندگی خود می رسد، می بایست روزانه 3 وعده غذایی میل کند، همراه با 1 تا 2 میان وعده،  که در زمان های منظمی آماده می شوند.

در برنامه ریزی و آماده کردن غذا برای کودک نوپا، مطمئن باشید که وی حد متعادلی  از چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها، ویتامین ها و مواد معدنی را مصرف می کند که این مواد می توانند محرک رشد وی باشند و شامل موادی از گروه های اصلی غذایی در هر روز است، شامل:
  • گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ
  • محصولات لبنی مثل شیر و پنیر
  • دانه های غلات، برنج، سیب زمینی، نان، ماکارونی
  • سبزیجات و میوه ها
با انتخاب مواد غذایی سالم و بهداشتی، شما می توانید عادات غذایی خوبی را در کودک خود تثبیت کنید که می تواند برای مابقی عمر وی پابرجا باشد. در حالی که، در یک مطالعه ی اخیر بیان شد که حدود 65 درصد تا 70 درصد کودکان 1 تا 2 سال،  یک بار در روز،  دسر، بستنی و یا  آب نبات   می خوردند و 30 تا 50 درصد  هر روز نوشابه می خورند. در مقابل، مطالعه ی مشابه نشان می دهد که کمتر از 10 درصد این اطفال جوان، هر روز سبزیجات با برگ سبز تیره می خورند،  در اغلب موارد،  این سبزیجات  دریافتی شامل  سیب زمینی و سیب زمینی سرخ کرده است. مطمئن شوید که شما و سایر افراد بالغ خانواده، با سبک زندگی تغذیه ای سالم و بهداشتی موافقید، مثلا  محدودیت  مصرف شیرینی.

حالا، در مورد اندازه وعده چطور؟

می بایست با سن کودک شما متناسب باشد. برای کودک نوپا، اندازه به کار رفته می بایست حدود یک چهارم سهم بالغین باشد.  میزان سبزیجات برای کودک نوپا حدود  1 تا 2 قاشق غذا خوری است. در مورد گوشت، اندازه آن حدود سایز کف دست کودک است.
 

ادامه این موضوع

بچه هایی که از خوردن غذاهای جدید امتناع و داد و بیداد می کنند

خیلی از بچه ها موقع غذا خوردن و بویژه قبول غذای جدید، داد و بیداد می کنند. این امر عادی است و کودک شما به تدریج غذاهای خاصی را انتخاب می کند. شما تنها تلاش کنید که از این رفتار کودک عصبانی نشوید، و اینکه برای وی غذاهای سالمی را فراهم کنید تا وی بر اساس سلیقه خود از این بین انتخاب کند.

چاقی دوران کودکی چه نوع اختلالی است؟

چاقی دوران کودکی را هم همانند بزرگسالان با استفاده از معیار BMI تعیین می کنند. چاقی و اضافه وزن دوران کودکی می تواند زمینه ساز مشکلاتی در سلامتی آینده کودک باشد که می بایست کودک در این زمینه بررسی شود.

کودک خود را به خوردن صبحانه عادت دهیم

گاهی اوقات خوردن صبحانه ممکن است چالش برانگیز باشد، ولی با اتخاذ چند روش مناسب شامل غذاهای خوشمزه و سالم می توان باعث شد تا کودک شما این وعده غذایی مهم صبحگاهی را میل کند.

Top