اگرچه کودکان نوپا  شروع می کنند به انتخاب مواد غذایی ترجیحی خودشان، ولی  در مورد اینکه چه چیزی ممکن است برای وعده غذایی خاصی در روز مشخصی بخواهند، غیرقابل پیش بینی می باشند. غذای مورد علاقه آن ها ممکن است در  یک روز نسبت به روز دیگر تغییر کند.

عدم پذیرش غذای جدید و داد و بیداد کردن، اغلب برای کودکان نوپا عادی است. در طی چندین هفته، آن ها ممکن است 1 یا 2 غذای مورد علاقه خود را بخورند- و دیگر چیزی نخورند. آن ها ممکن یا صبحانه و یا  ناهار حجیمی را بخورند و سپس در ادامه روز تمایلی برای خوردن غذاهای دیگر نشان ندهند. از این نوع رفتار کودکان عصبانی نشوید. تنها برای وی حق انتخاب های غذایی سالمی را فراهم کنید و در دسترس وی بگذارید.  و  قبول کنید که اشتهای وی و یا  اولویت در نوع غذا امروز ممکن است با دیروز و یا فردا کاملا متفاوت باشد. این درست مسیری است که کودکان در آن سیر می کنند.

به مرور زمان، اشتها و عادات غذا خوردن کودک شما کمی به تعادل خواهد رسید. وی در میان انواع متنوع غذاهای بهداشتی و سالم بدون آن که شما به وی فشاری بیاورید، غذایی را که دوست دارد پیدا می کند. در ضمن، تلاش کنید تا با دادن لقمه ی غذا  به کودکان با آن ها معامله کنید. فقط مطمئن باشید که این غذاها، مواد بهداشتی باشند از جمله تکه های موز و یا تکه های کوچک نان برشته ( نان تست). لقمه های غذایی را که خطر خفگی دارند، به کودک خود ندهید. تا حدود 4 سالگی، کودکان به طور کامل قدرت جویدن ندارند، پس  سراغ غذاهای بروید که کوچکترند و جویدن آن ها راحت است و  از غذاهایی که ممکن است به صورت کامل بلعیده شوند و در نای کودک شما گیر کنند، اجتناب کنید.

این به معنای عدم مصرف و پرهیز از مواد غذایی زیر است:
  • هویج خام
  • تکه های بزرگ هات داگ ها
  • کرفس خام
  • گیلاس با هسته
  • انگور دسته ای (خوشه ای)
  • آب نبات سفت و گرد
  • بادام زمینی و آجیل های دیگر
حتی زمانی که کودک نوپای شما خودش غذا می خورد، بهتر است در این زمان، در  کنار وی بنشینید.  همچنین وی به اندازه کافی بزرگ است تا به  سایر اعضای خانواده در زمان صرف غذا  بر سر میز غذا ملحق شود.  از این وعده های غذایی همراه خانواده برای طرح ریزی بهداشت غذا خوردن استفاده کنید، موردی که شما دوست دارید فرزند شما آن را در بقیه زندگی خود بپذیرد.
 
 
مجموعه
۱ تا ۳ سال » تغذیه کودک

ادامه موضوع

Top