اضافه وزن و چاقی اصطلاحاتی هستند که برای تفسیر مقادیر اضافی چربی بدن به کار می روند. چاقی از اضافه وزن شدیدتر است. این دو اصطلاح به صورت رسمی با استفاده از معیاری به نام حجم توده ی بدنی (Body Mass Index (BMI تعریف می شوند، معیار نمره دهی که طیف های سلامتی، اضافه وزن و چاقی را شامل می شود.


کودک و BMI

در مورد کودکان، طیف های تعریف شده برای BMI به سن و جنسیت کودک بستگی دارد.

شما می توانید از محاسبه گر ساده ی BMI و چارت های رشد استفاده کنید تا ببینید چگونه وزن گیری و سلامتی کودک شما پیشرفت می کند. برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد BMI کودکتان، با مادر و یا پرستار کودک و یا پزشک مربوطه صحبت کنید.

تعاریفی برای اضافه وزن و چاقی در مورد کودکان زیر 2 سال وجود ندارد. بهترین روش برای کنترل و پایش کودکان در این طیف سنی، مشاهده دقیق روند رشد و نمو آن هاست، و آن هم با استفاده از چارت های استاندارد و اطلاعات پیرامون وزن مناسب بر اساس سن کودک میسر می شود. همچنین در این مورد مهم است که با پزشک عمومی (پزشک خانواده) خود تبادل نظر کنید.

علل چاقی

چاقی علل زیادی دارد. به زبان ساده، به علت دریافت انرژی، بیش از میزان مصرفی در طی دوره ی زمانی خاصی رخ می دهد. تحقیقات به ما کمک می کند تا در مورد احتمال فردی ابتلا به اضافه وزن و یا چاقی، بیشتر بدانیم، ولی عوامل مهم تر در این زمینه، مربوط به شیوه زندگی ما هستند.

چاقی ممکن است در برخی مواقع به علت خوردن بیش از حد و یا خوردن زیاد غذاها رخ دهد. در این مواقع ما دوست داریم تا وعده های غذایی حجیم تر، میان وعده های بیشتری بخوریم و غذاهای با ارزش تغذیه ای ولی با کالری بالاتر را مصرف کنیم. مشکلات تغذیه ای شامل نوشیدنی ها، آب میوه، چیپس و غذاخوری های سرپایی است.

پیش زمینه خانوادگی ما ( ژن هایی که از والدین ما به ارث رسیده اند) بر روی احتمال ایجاد اضافه وزن تاثیر دارند. همچنین بر روی اثر وزن ما در سلامتی تاثیر دارد. ولی به علت آن که عوامل مربوط به شیوه ی زندگی تاثیر بیشتری بر روی افزایش وزن دارند، تغییر رفتار ما شامل عادات بهداشتی می تواند تفاوت مهم و مشخصی در زمینه سلامتی و بهداشت ایجاد کند.


فعالیت بدنی ناکافی

این عامل هم سهم مهم و کلیدی در ایجاد چاقی دارد.

فعالیت بدنی کلی کودک به علل زیر کاهش می یابد:

 • کودکان کمتر احتمال دارد که برای رفتن به جایی، پیاده بروند و یا از دوچرخه استفاده کنند.
 • احتمال اینکه والدین با ماشین بچه ها را ببرند، بیشتر است.
 • خانواده ها وقت کمی را در بیرون خانه می گذرانند.
 • بسیاری از خانه ها حیاط کوچکی دارند.
 • نگرانی در مورد استفاده از وسایل ایمنی که والدین امروزه از بازی بچه ها در فضای باز دلسرد هستند، هم در خانه و هم در پارک های عمومی.
 • کارهای درون خانه، همانند فعالیت های بدنی که آن ها در گذشته انجام می دادند، آنقدر زیاد نمی باشد.

نهایتا، چاقی در حال افزایش است، به علت آن که کودکان اکثر اوقات فراغت خود را صرف کارهای کم انرژی می کنند، همانند دیدن تلویزیون و استفاده از کامپیوتر.


نتایج حاصله از چاقی

چاقی دوران کودکی نتایج و عواقب شدید و جدی را بر روی سلامتی کودک دارد. این موارد عبارتند از:

چاقی دوران بلوغ- ارتباط نزدیک و تنگاتنگی بین چاقی دوران کودکی و اضافه وزن و چاقی در سن بلوغ وجود دارد.

اختلالات سلامتی- این موارد شامل مشکلاتی در دوران کودکی است که در قدیم تنها در بالغین تشخیص داده می شده است، از جمله دیابت نوع 2 ( که دیابت بزرگسالی خوانده می شود)، مشکلات لگن و مفصل و آپنه انسدادی خواب.

مشکلات احساسی و اجتماعی- این موارد عبارتند از اذیت و قلدری، اعتماد به نفس پائین، تصور بدنی نامناسب از خود، افسردگی و اختلالات عادات غذایی.

اگر اضافه وزن کودک باقی بماند، مشکلات سلامتی جسمی در دوران بلوغ پابرجا خواهد بود. این موارد عبارتند از بیماری قلبی عروقی، دیابت نوع 2، انواع سرطان، اختلالات ناباروری و اختلالات پوستی

اگر بچه ای از اوایل دوران کودکی مبتلا به چاقی باشد، به احتمال فراوان، بیماری همراه و مشکلات سلامتی در دوران بلوغ رخ خواهند داد.


پیشگیری از چاقی

3 راه اصلی برای پیشگیری از ایجاد چاقی و یا اضافه وزن در کودک شما وجود دارد:

 • بهبود سلامت تغذیه ای در منزل: تنها غذاهای هر روز را در قفسه ها نگه دارید، غذاهای حاضری را محدود کنید و یا اصلا استفاده نکنید، با کودک خود در مورد سلامت و تغذیه صحبت کنید. روزانه 3 وعده اصلی غذایی و 2 میان وعده سالم و بهداشتی داشته باشید، همیشه صبحانه میل کنید و هر روز آب بنوشید (به عنوان نوشیدنی روزانه).
 • کودک خود را تشویق کنید تا فعال باشد و شیوه ی زندگی خانواده را به سمت فعالیت و پویایی ببرید:

همیشه نباید در فعالیت های بدنی شدید شرکت کنید- در عوض، در بخشی از سیر روزانه معمول خانواده، بخش سرگرمی را فعال کنید. برای مثال، پیاده به مدرسه بروید و یا ورزش کنید، با هم در پارک فوتبال بازی کنید، و یا به جای پله برقی و آسانسور از پله معمولی استفاده کنید. فعال بودن یک راه مناسب و عالی است تا خانواده زمانی را در کنار هم به صورت مفید و مثبت بگذرانند.

 • فعالیت هایی را که در زمینه صفحه نمایش هستند محدود کنید: یکسری قوانین در مورد محدودیت میزان تلویزیون دیدن و یا بازی های کامپیوتری، در خانواده تنظیم کنید. در مورد محدودیت زمان آن فکر کنید، بویژه موقع غذا خوردن و در طی ساعات روشنایی روز، هنگامی که در منزل هستید و زمان فراغت دارید.


عقاید (تصورات) شایع در مورد وزن

عقاید و تصورات متعدد غلطی در مورد وزن وجود دارد که برای والدینی که می خواهند مراقب سلامت کودک خود باشند، مفید نمی باشد. این امر به داشتن اطلاعات قابل اتکا و فهم واقعیت اضافه وزن و چاقی کمک می کند.

واقعیت

تصور

گاهی اوقات والدین به کودکان کم سن و سال خود می گویند که چربی زیادی طبیعی است، و این چربی با رشد کودک از بین خواهد رفت، ولی جای نگرانی خاصی نیست. این مورد برای اکثر کودکان دچار اضافه وزن صدق نمی کند، یعنی در مواردی که احتمال زیادی برای ایجاد اضافه وزن در دوران بلوغ وجود دارد.

تنها چربی جوانی است (puppy fat) ( چربی است که در کودکی ایجاد شده و با بالغ شدن و رشد کودک از بین می رود)

گاهی اوقات والدین بر این باورند که کودک آن ها با وزن متناسب تری رشد خواهد کرد. صحیح است که کودکان مبتلا به اضافه وزن اغلب نیازی به کاهش وزن ندارند، ولی بیشتر نیاز است تا وزن معمول آن ها حفظ شود، وقتی که قد آن ها بلندتر می شود. ولی این بدین معنا نیست که کودک می تواند خوردن غذاهای غیربهداشتی را ادامه دهد و غیرفعال شود. اگر شما نگران هستید، وزن کودک خود را کنترل کنید. تلاش کنید تا با ایجاد تغییرات در شیوه ی زندگی خانوادگی خود، سیر افزایش وزن را کندتر کنید. اگر شما هنوز هم نگران هستید، مشورت انجام دهید.

کودکان در سیر وزن گیری خودشان رشد خواهند کرد.

طرح ژنتیکی فرد بر روی وزن بدن اثر دارد، ولی ژنتیک نمی تواند افزایش های اخیر را در مشکلات وزن و چاقی در جمعیت استرالیایی توجیه کند. خانواده ها نه تنها ژن های مشترک دارند، بلکه عوامل محیطی و عادات هم نقش دارند. این بدین معنی است که غذاهای غیر بهداشتی و الگوهای شیوه زندگی باید تغییر کند. مهم نیست که کودک چه ژن هایی دارد، بلکه خوردن غذاهای بهداشتی و عادات فعالیتی موجب بهبود سلامتی وی خواهد شد.

اضافه وزن می تواند منشاء ژنتیکی داشته باشد.

تفاوت های موجود در وزن استخوان های بین افراد کم است و اکثرا تفاوت های موجود در وزن را توجیه نمی کند. اضافه وزن به مقادیر افزایش یافته چربی بدن بستگی دارد، و نه به تفاوت های موجود در سیستم استخوانی بدن. بعلاوه، هر نوع تفاوتی در میزان سوخت وساز در حد کم است و باعث اضافه وزن و یا چاقی نمی شود.

اضافه وزن می تواند به علت وجود استخوان های درشت و یا کاهش متابولیسم (سوخت و ساز) باشد.

برخی افراد به اشتباه بر این باورند که رژیم گرفتن راه موثری برای کاهش وزن است، ولی رژیم معمولا شما را به غذاهایی که از آن ها منع شده اید مشتاق تر می کند، بنابر این شما رژیم را قطع می کنید. از همه مهمتر اینکه، رژیم محدود شده برای رشد کودک، بهداشتی و سالم نمی باشد. راه موثر تر برای بدست آوردن و حفظ وزن سالم، ایجاد تغییرات کم در عادات تغذیه ای و سطوح فعالیت کودک است.

رژیم گرفتن بهترین راه برای کاهش وزن به منظور ایجاد سطح مناسب سلامتی است.

برخی افراد معتقدند که تشویق به داشتن وزن مناسب، عادات تغذیه ای و فعالیتی می تواند خطر اختلالات تغذیه ای را افزایش دهد. در حالی که، رژیم محدود و کاهش وزن ممکن است با اختلالات تغذیه ای همراهی داشته باشد، و تغذیه ی خانوادگی سالم غیر محدود و عادات فعالیتی خطر اختلالات تغذیه ای را زیاد نمی کند. خانواده هایی که از شیوه های پرورش مثبت فرزند برای ترویج سلامت تغذیه ای و فعالیت در حد متوسط استفاده می کنند، در واقع سلامت کودکان را ترویج می دهند.

تغییر در عادات تغذیه ای به طور مشخص موجب اختلالات غذا خوردن می شود.
دریافت کمک های بیشتر

اگر شما می خواهید تا در مورد عادات تغذیه ای و فعالیتی و یا وزن کودک خود بحث کنید، افراد (متخصصین) زیر می توانند به شما توصیه هایی کنند و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهند:

 • مادر و پرستار کودک
-پزشک عمومی بومی
-پزشک متخصص اطفال
 • مرکز بومی انجمن سلامت و بهداشت
 • متخصصین تغذیه ( متخصص تغذیه ی خبره و کارآزموده را پیدا کنید.)
 • متخصص روانشناسی ( متخصص روانشناسی خبره ای را پیدا کنید.)

 
 
مجموعه
۱ تا ۳ سال » تغذیه کودک

ادامه موضوع

Top