لیندا مادر یک کودک دو ساله می نویسد :"ما به تنهایی آموزش به پسرمان، اندرو، را برای توالت رفتن شروع کرده ایم و در حال حاضر من خیلی آشفته هستم. تا آنجا که من می توانم بگویم، ما همه چیز را درست انجام داده ایم. چهار هفته پیش من و همسرم اندرو را به توالت بردیم، و برایش توضیح دادیم که چگونه باید از توالت استفاده کند. اما او هیچ علاقه ای به استفاده از توالت نشان نداد، و ما هم خیلی مراقب بودیم که او را برای استفاده از توالت تحت فشار نگذاریم. اما امروز صبح وقتی که اندرو بیدار شد، او را با مهربانی به دستشویی بردم و از او پرسیدم که آیا دوست دارد از توالت استفاده کند. او به من نگاه کرد و شروع به گریه کرد! من نمی توانستم بفهمم چرا از این حرف من این قدر آشفته شده است و نمی دانستم چگونه باید به گریه او واکنش نشان دهم، پس فقط او را در آغوش گرفتم و گفتم: "باشه عزیزم، مجبور نیستی این کار را بکنی. لطفا یک نفر به من بگوید حالا چه کار باید بکنم"

اگر شما پدر و مادر کودکی هستید که از پوشک استفاده می کند و به سنی رسیده که فکر می کنید باید برای توالت رفتن آموزش ببیند، ممکن است مثل لیندا در تشخیص بهترین روش برای شروع آموزش توالت رفتن به کودکتان مشکل داشته باشید. شما احتمالا نمی دانید که باید بر کودک خود برای یادگیری زود هنگام رفتن به توالت بیش از حد فشار آورید و یا به او اجازه دهید خیلی دیر شروع به توالت رفتن کند. ممکن است شما با شنیدن توصیه های متناقض رسانه ها یا اقوام و دوستان گیج شوید، که به شما می گویند باید در اولین سالگرد تولد کودک به او توالت رفتن را آموزش دهید یا باید تا سن 3 یا 4 سالگی کودک صبر کنید، اینکه می شنوید باید در یک روز به کودک آموزش داد یا باید تدریجی در طول چند ماه تا یک سال کودک را آموزش داد، اینکه بهتر است پدر و مادر به طور منظم کودک را مجبور به توالت رفتن کنند یا باید اجازه داد کودک خودش تصمیم بگیرد که کی، کجا و چگونه شروع به توالت رفتن کند. علاوه بر این، کودک شما درحال طی کردن مسیر تکاملی خود است و نیاز به آموزش های بسیار ساده اما مثبت دارد تا از مسیر درست خارج نشود. شرایط خانوادگی شما - مثل استرس ازدواج، اقدامات اخیر، اضافه شدن یک نوزاد جدید به خانواده – ممکن است در پیشرفت فرزندتان تاثیراتی بگذارد که شما آنها را پیش بینی نکرده بودید، درعین حال احساسات یا خاطرات دوران کودکی تان ممکن است در نگرش شما نسبت به آموزش توالت رفتن اثر بگذارد و در نتیجه به طور غیر مستقیم کودک شما را هم متاثر سازد.

به احتمال زیاد، آنچه که شما در آموزش توالت رفتن به دنبالش هستید پاسخ ساده به دو سوال اساسی است: "کی باید شروع کنم؟" و "از چه روشی باید استفاده کنم؟" اغلب افراد به این پرسش های شما با نصیحت و توصیه جواب می دهند. اما این توصیه ها ممکن است برای شرایط خانواده شما یا فرزند شما مناسب نباشد. برخی از کودکان در هجده ماهگی برای شروع آموزش توالت رفتن آمادگی دارند و به سرعت و سادگی یاد می گیرند در صورتی که برای آموزش به بعضی از کودکان باید تا سن سه یا چهار سالگی صبر کرد. بسیاری از کودکان به یک روال منظم توالت رفتن به خوبی پاسخ می دهند، اما کودک شما ممکن است در برابر یک برنامه منظم روزانه برای توالت رفتن در یک زمان مشخص مقاومت نشان دهد و ترجیح دهد که صبر کنید تا او احساس نیاز به توالت رفتن بکند. حقیقت این است که تقریبا هیچ روش غیر تنبیهی برای آموزش توالت رفتن دیرتر یا زودتر عمل نمی کند، اما اگر شما یک رویکرد خاص را با توجه به مرحله تکامل و رشد فرزندتان در پیش بگیرید و نیز نحوه آموزش دادن به کودک را فرا بگیرید، با کمک این دو، این پروسه را به بهترین و موثرترین شیوه پیش خواهید برد. وقتی شما یاد بگیرید آمادگی فرزندتان را برای آموزش توالت رفتن ارزیابی کنید، قادر خواهید بود بهترین زمان را برای شروع این فرایند انتخاب کنید.

شما خواهید آموخت که پاسخ به سوالات خودتان "چه زمانی باید شروع به آموزش توالت رفتن به کودکم کنم؟" و "از چه روشی باید استفاده کنم؟" را پیدا کنید. شما خواهید آموخت که کودک تان باید چه مهارت های اولیه ای قبل از به دست آوردن تسلط کامل در توالت رفتن، به دست آورد. شما با انواع روش های کلامی، فیزیکی، اجتماعی و غیره برای آموزش کودک تان در مورد استفاده از توالت آشنا خواهید شد، و راه های ترکیب و مطابقت این روش ها با شخصیت، خلق و خو و نیازهای در حال تحول فرزند تان را کشف خواهید کرد. اگر با مقاومت فرزندتان در برابر آموزش توالت رفتن روبه رو شدید، باید در مورد آنچه ممکن است باعث این مشکل شود اطلاعات جمع کنید، و روشی را که برای شما نتیجه نمی دهد، کنار بگذارید و سعی کنید یک روش جدید پیدا کنید.

مهمتر از همه، شما تشویق می شوید که آموزش توالت رفتن به کودک را کار خسته کننده ای نبینید و آن را بخشی از وظایف تان در برابر کودک بدانید، شما باید به این کار به عنوان یک فرصت اولیه برای آشنایی با شخصیت در حال تکامل فرزندتان نگاه کنید و بیاموزید که بهترین راه یادگیری کودک تان کدام است. وقتی شما به این مهارت فکر می کنید، متوجه می شوید که استفاده از توالت یکی از ابتدایی ترین و مهم ترین مهارت هایی است که فرزند شما باید آگاهانه به دست آورد، چرا که این مهارت همانند راه رفتن یا صحبت کردن که در پاسخ به انگیزش های غریزی وادار به انجام آن ها می شود، به دست نخواهد آمد. هیچ انگیزه ی غریزی در مورد استفاده از توالت وجود ندارد. در واقع این یک تمرین است که فرزند شما بدون هیچ دلیل دیگری فقط به این دلیل که شما از او می خواهید، انجام می دهد و در واقع با انجام آن می خواهد شما را خوشحال کند و شبیه به شما عمل کند. برای آموزش این عادت، به طور مداوم باید او را تشویق کنید، بر پیشرفت اش نظارت کنید، و برای رسیدن به موفقیت به او پاداش دهید.

شما باید پاسخ او را به روش های آموزشی تان با دقت مشاهده کنید و روش تان را با پاسخ هایش مطابقت بدهید. شما باید کودک خود را در اولین تلاش هایش برای تعیین اهدافش حمایت کنید و به طورمنظم آنها را زیر نظر داشته باشید. در این روند ممکن است شما کشف کنید که کودک تان از طریق تعامل کلامی بهتر یاد می گیرد (صحبت کردن در مورد استفاده از توالت به جای صرفا تقلید و تمرین کردن ساده) یا این که با تمرین عملی بهتر یاد می گیرد (رقتن به توالت در زمان های برنامه ریزی شده به طوری که استفاده از توالت بخش منظمی از برنامه روزانه ش شود). شما ممکن است دریابید که کودک به تذکرهایی اخلاقی گوش می دهد یا سرسختانه در برابر آنها مقاومت می کند، یا دریابید که او خوشحال تر است اگر به او اجازه دهید هر مرحله از پیشرفت اش را به شما نشان دهد و یا ترجیح می دهد که پشت درهای بسته تمرین کند.

این کشف ها، که شناخت شما را از کودک تان افزایش می دهد و به شما کمک کند که یاد بگیرید چگونه به او آموزش دهید، مزایایی فراتر از یادگیری روش آموزش استفاده از توالت دارد. آنها زمینه را برای شما فراهم می کنند تا بتوانید با فرزند خود به بهترین روش ارتباط برقرار کنید و روند مناسبی را برای یادگیری کارآمد او در سال های آینده به کار ببندید. کلیدهای آموزش توالت رفتن- و، بله، لذت بردن از آن - درباره انتخاب زمان و روش مناسبی که بهترین کارایی را در خانواده شما داشته باشد، دروغ می گویند، خود را آموزش دهید که از آنها به طور موثری استفاده کنید و پیگیر مداوم پیشرفت های شگفت انگیز فرزند تان در پاسخ به روشی که تنها برای او طراحی کرده اید، باشد.
 
 
مجموعه
۱ تا ۳ سال » توالت كردن كودكان

ادامه موضوع

Top