در این سن کودک می تواند چه کاری انجام بدهد؟

در این سن کودک با برداشتن قدم های خوب و یکنواخت، با اعتماد به نفس راه می رود. او حرکت یکدست و روان پاشنه به نوک پا را به دست می آورد که بچه های بزرگ تر و افراد بزرگسال در هنگام راه رفتن از آن استفاده می کنند. بهبود هماهنگی حرکات کودک به این معنا نیز هست که کودک در بالا رفتن، پریدن، و بالا و پائین رفتن از پله ها بهتر می شود.

دوبار چرت زدن در روز کاری است که کودک در گذشته انجام می داد. حالا کودک به یک بار چرت زدن در وسط روز نیاز دارد تا باتری هایش را دوباره شارژ کند. اما سعی نکنید برای چرت زدن های کودک قانون و قاعده ای بگذارید. بگذارید کودک به اندازه ای که نیاز دارد، بخوابد.

کودک باید بتواند به چه خوبی حرف بزند؟


در این زمان ممکن است کودک بتواند از حداقل 50 کلمه استفاده کند و چند کلمه را کنار هم گذاشته و جملات ساده ای بسازد.
اگر نگران هستید که کودکتان در ادای حروفی مثل ش، چ و ث مشکل دارد باید بدانید که این موضوع در بچه هایی با این سن طبیعی است. شما و افراد نزدیک به کودک اغلب اوقات حرف های او را می فهمید و این چیزی است که اهمیت دارد.

چطور می توانم به کودک کمک کنم انرژی بسوزاند؟


توپ بازی راه بسیار خوبی برای فعال کردن کودک است. در باغ با کودک فوتبال بازی کنید یا وقتی کودک را به پارک می برید با خودتان توپ ببرید. ممکن است کودک بتواند با بالا بردن دست توپ پرتاب کند و برای گرفتن یک توپ بزرگ دست هایش را باز کند.

اگر کودک هنوز نمی تواند با توپ بازی کند به او نشان بدهید چطور به توپ ضربه بزند. بعد توپ را به سمت او قل بدهید و از او بخواهید به توپ ضربه زده و آن را به سمت شما برگرداند.

احتمالا کودک سعی می کند از شما تقلید کند اما اگر توپ از زیر پای او پرید اتفاقی را که افتاد تائید کنید و بگوئید "ضربه خوبی بود". این کار به او کمک می کند بفهمد ضربه زدن به توپ چه معنایی دارد.

در مورد آهسته غذا خوردن کودک چه کار می توانم بکنم؟

بهترین کاری که می توانید بکنید این است که صبور باشید. اجازه ندهید آهسته غذا خوردن کودک شما را از کوره به در ببرد. می توانید راهکاری عملی داشته باشید و خیلی ساده سهمیه های غذایی کوچک تری به کودک بدهید.

چون کودک دوست دارد او را تحسین کنید، اگر تمام غذای بشقابش را تمام کرد به او بگوئید چقدر خوب بوده است. اگر کودک علاقه نشان داد می توانید مقدار غذای بیشتری به او بدهید.
 اما سعی کنید اجازه طولانی شدن وقت غذا را ندهید. زمان غذا خوردن را به 30 دقیقه محدود کنید. اگر کودک بعد از نیم ساعت بیشتر غذایش را نخورده بود، احتمال ندارد غذایش را به طور ناگهانی تمام کند.

هر قدر که بیرون ریختن غذای خورده نشده برای شما مشکل باشد باز هم اجازه بدهید کودک از پشت میز کنار برود و منتظر میان وعده یا وعده غذایی دیگر بمانید. بعد چیزی مغذی به او بدهید.

چطور می توانم به کودک کمک کنم هماهنگ تر بشود؟


بهترین راه برای بهبود هماهنگی کودک این است که راه های جالب توجهی برای بازی کردن به او نشان بدهید.
کودک عاشق قالب گیری و به هم ریختن خمیر بازی است. او هنگام شکل دادن به خمیر حرکات دست و انگشت خود را تمرین می کند.
اگر کودک به بازی با خمیربازی میلی نشان نمی دهد محصولات متفاوتی را امتحان کنید. ممکن است او بوی یکی از این محصولات را ترجیح بدهد. و هرچه خمیربازی نرم تر باشد، شکل دهی آن برای دست های کوچک کودک آسان تر است. می توانید خودتان به آسانی خمیربازی درست کنید و آن را درست مناسب کودکتان بسازید.

تا جایی که به کودک مربوط است، او از جان بخشیدن به ایده هایش لذت می برد و در ضمن ماهیچه های دستش را تقویت کرده و هماهنگی دست و چشم خود را بهبود می دهد.

چند ابزار ساده مثل سوزن غلتک سبک و ابزارهای برش پلاستیکی به کودک بدهید. بازی با این ابزارها بعد دیگری به بازی می دهد. او می تواند تظاهر کند در حال درست کردن بیسکوئیت یا پیتزا است.
 
 
مجموعه
۱ تا ۳ سال » رشد کودک

ادامه موضوع

Top