کودک در این سن چه کار می نواند بکند؟

در این سن کودک می تواند چیزهای کوچک را به آسانی با دست بردارد و بگیرد. این به آن معناست که کودک می تواند حس شدید کنجکاویش را بهتر ارضا کند.
چیزهای کوچک و رنگی با شکل ها و بافت های مختلف توجه کودک را جلب می کنند. مهره های رنگی، دکمه های بزرگ، صدف و سنگ ها برای این خوب هستند که کودک آن ها را بردارد، بررسی و جداسازی کند. فقط مطمئن شوید که اندازه این اجسام بیشتر از 3 میلی متر است و بنابراین خطر خفگی برای کودک ایجاد نمی کنند.

افزایش مهارت های کودک زندگی را برای او و برای شما آسان تر می کند. در این سن کودک می تواند کفش هایش را در بیاورد و لیوان را با یک دست بگیرد.
مهارت کودک در رابطه با اجسام کوچک با توانایی او در انجام حرکات بزرگ تطابق دارد. حتی ممکن است کودک بتواند برای یک ثانیه تعادلش را روی یک پا حفظ کند یا جفت پا به جلو بپرد. با پریدن در چاله های آب یا روی سنگ بعدی در پیاده رو با هم خوش بگذرانید. کودک دوست دارد چالش فیزیکی جدیدی را با کمک شما تجربه کند.

چطور می توانم به کودک کمک کنم صحبت بکند؟

چیزی که واقعا به کودکتان کمک می کند این است که صبور باشید. هرچند کودک می تواند در یک گفتگو با شما شرکت کند، برای او مشکل است با درست کنار هم گذاشتن کلمات جمله بسازد. ممکن است چیزی که او می گوید درهم و برهم به نظر برسد اما این مسئله در این سن کاملا طبیعی است.

وقتی از کودک سوالی می پرسید به او 10 ثانیه فرصت بدهید به جواب فکر کند. او برای بیان افکارش به این زمان نیاز دارد. از راهنمایی کودک برای صحبت کردن در مورد چیزی که برای او جالب است پیروی کنید. این کار باعث می شود او مشتاق گفتگو بماند و در گفتگو شرکت کند.

با بدخلقی های مداوم کودک چطور باید برخورد کنم؟

کودک در حال یادگیری این موضوع است که چطور با احساسات شدیدش کنار بیاید و کارهایش را کنترل کند. او هنوز کمی فشار وارد می کند، پس می زند، داد می کشد، و بدخلقی نشان می دهد. تمام این موارد بخشی از رشد طبیعی کودک هستند. دانستن این موضوع که از هر پنج کودک دو ساله یک نفر هر روز بدخلقی نشان می دهد باعث اطمینان خاطر شما می شود.

اگر می بینید کودک در آستانه بدخلقی است، سعی کنید حواس او را پرت کنید. از یک اسباب بازی برای جلب توجه او استفاده کنید یا به چیزی خارج از پنجره اشاره کنید. لازم نیست چیزی که به آن اشاره می کنید واقعا جالب باشد! بلکه فقط باید برای چند لحظه منحرف کردن ذهن او از چیزی که باعث ناراحتی شده است کافی باشد. این احتمال وجود دارد او چیزی را که باعث ناراحتیش شده بود فراموش کند.

اگر به کودک "نه" گفته اید برای رفع بدخلقی او تسلیم نشوید. در غیر این صورت کودک یاد می گیرد بدخلقی راه خوبی برای به دست آوردن چیزی است که می خواهد. و این به آن معناست که باید بدخلقی های بیشتری را تحمل کنید.

بهتر است خونسرد باشید و کودک را از موقعیتی که در آن هستید بیرون ببرید. باید صبور باشید و منتظر بمانید کودک هم آرام بشود. اگر کودک در جمع بدخلقی نشان بدهد این کار بسیار مشکل می شود اما فقط دندان هایتان را به هم فشار بدهید و آرام بمانید. احتمالا افراد رهگذر نگاه هایی از سر همدردی به شما می اندازند.

چطور می توانم به کودک کمک کنم از قواعد و قوانین پیروی کند؟

کمک به کودک برای درک "علت" قواعد و قوانین باعث آسان تر شدن رعایت آن ها برای کودک می شود. توضیح بدهید ما بعضی کارها را برای ایمن ماندن انجام می دهیم، مثل گرفتن دست یکدیگر در زمان رد شدن از خیابان.

قواعد و قوانین خود را واضح و بدون تناقض نگه دارید. وقتی کودک در حال یادگیری رعایت قواعد و قوانین است صبور باشید. اغلب بچه ها به یادآوری های ملایم زیادی نیاز دارند. وقتی کودک کاری را که شما خواسته اید انجام داد او را تحسین کنید.

چرا وقتی از کودک می خواهم سر میز غذا بیاید حرف من را نشنیده می گیرد؟

محدوده توجه کودک در حال گسترده تر شدن است. این به آن معنا است که ممکن است کودک آن قدر سرگرم بازی بشود که وقتی از او می خواهید کاری انجام بدهد آن را نشنیده بگیرد.
اگر از قبل به او گفته باشید ترک کردن بازی برای او آسان تر خواهد شد. او هنوز مفهوم زمان را نمی فهمد. اما مثلا می توانید به او بگوئید: "می تونی یه خونه دیگه بسازی و بعد با هم چای می خوریم."
ممکن است کودک قبل از دست کشیدن از بازی به چند یادآوری نیاز داشته باشد. واداشتن او به گوش دادن به شما چالش دیگری است که به عنوان پدر یا مادر یک کودک نوپا با آن مواجه خواهید بود!

چه زمانی می توانم شروع به یاد دادن دوچرخه سواری به کودک کنم؟

هنوز نه. اما احتمالا کودک از سه چرخه سواری لذت خواهد برد. او لزوما نمی تواند سه چرخه را هدایت کند و رکاب بزند و احتمالا با کشیدن پاهایش روی زمین خودش را به جلو می کشد.
یک گزینه دیگر دوچرخه تعادل است. دوچرخه تعادل در اصل یک دوچرخه بدون پدال است که ارتفاع مناسبی دارد تا کودک هر دو پایش را روی زمین بگذارد. این نوع دوچرخه می تواند به کودک کمک کند یاد بگیرد چطور بدون کمک تثبیت کننده ها تعادلش را حفظ کند.
البته استفاده از کلاه ایمنی ضروری است، مخصوصا اگر کودک در پیاده رو خودش را به جلو می کشد.
کودک به حداقل سه ساعت فعالیت بدنی در روز نیاز دارد. آشنا کردن کودک با سه چرخه یا دوچرخه تعادل راه خوبی برای به حرکت واداشتن او است.
 
 
مجموعه
۱ تا ۳ سال » رشد کودک

ادامه موضوع

Top