در این سن کودک می تواند چه کاری انجام بدهد؟

کودک رنگ های زنده و روشن را دوست دارد و در این سن می تواند اسم چند رنگ را بگوید. تشخیص رنگ های قرمز و زرد برای کودک آسان تر است چون این رنگ ها به آسانی تضاد ایجاد می کنند. در این سن ممکن است کودک هنوز در تشخیص سبز و آبی مشکل داشته باشد.

با دادن رنگ و مدادشمعی های رنگی به کودک کمک کنید آن ها را تجربه کرده و با آن ها احساس خود را از طریق رنگ ها نشان بدهد. سعی کنید در مورد کثیفی هایی که با بازی خلاقانه کودک همراه هستند نگرانی نداشته باشید. وقتی کودک یک نقاشی را تمام کرد می توانید به او یاد بدهید که مرتب و تمیز کردن بخشی از بازی است.

هرچند ممکن است کار هنری کودک چیزی بیشتر از خط خطی و کثیف کاری به نظر نرسد، آن را تحسین کنید و به آن احترام بگذارید. با این کار اعتماد به نفس لازم را برای ادامه دادن به تجربه کردن به کودک می دهید.

کودک علاوه بر دیدن چیزهای بیشتر در محیط اطرافش، با گذشت هر روز اعتماد به نفس فیزیکی بیشتری پیدا می کند.  ممکن است کودک بتواند روی نوک انگشتانش بایستد و راه برود و برای چند ثانیه تعادلش را روی یک پا حفظ کند.

کودک در چه زمانی به بچه های دیگر بازی می کند؟

یادگیری اجتماعی و معاشرتی بودن فرایندی تدریجی برای کودک است. وقتی کودک از چیزی که دیگران فکر و احساس می کنند آگاهی بیشتری به دست می آورد به بازی کردن با دوستان کوچکش علاقه بیشتری پدا می کند.

در این سن هر چند ممکن است کودک نوبت را رعایت کند اما هنوز بی میل است که دیگران از اسباب بازی هایش استفاده کنند. و قطعا میل ندارد توجه شما را با کسی دیگر تقسیم کند.

چطور یاد دادن رفتن به دستشویی را برای کودک را شروع کنم؟

آرام و آهسته پیش بروید. باید قضاوت کنید آیا کودک آماده این کار است یا خیر. می توانید کودک را تشویق کنید روزی یک بار روی لگن بنشیند. می توانید این کار را بعد از صبحانه، قبل از حمام و هر زمانی که احتمالا کودک به دستشویی رفتن نیاز دارد انجام بدهید.

ببینید کار چطور پیش می رود. اگر کودک دوست ندارد روی لگن بنشیند اشکالی ندارد. هیچ وقت کودک را مجبور نکنید روی لگن بنشیند. و اگر به نظر می رسد کودک اضطراب دارد برای انجام این کار فشار وارد نکنید. اگر کودک توجهی به این کار نشان نداد فقط او را پوشک کنید و لگن را چند هفته کنار بگذارید و بعد دوباره امتحان کنید. در این مرحله فقط باید بخواهید کودک به لگن عادت کند.

اگر کودک توجه و علاقه نشان داد شروع به توضیح دادن این مطلب کنید که مامان و باب و خواهر و برادرهای بزرگ تر چطور به دستشویی می روند. بگوئید پائین کشیدن شلوار قبل از نشستن برای دستشوئی کردن کاری است که بزرگسالان انجام می دهند.

ممکن است فکر کنید یاد دادن دستشویی کردن در لگن در تابستان آسان تر است چون در تابستان مجبور به درآوردن لباس های کمتری هستید و لباس های شسته سریع تر خشک می شوند. مطمئن شوید لگن همیشه در دسترس است. اگر کودک می خواهد می تواند در حیاط یا باغچه یا هر اتاقی که شما در آن هستید از لگن استفاده کند.

چرا کودک من گاهی اوقات کتک می زند و گاز می گیرد؟

اغلب بچه ها گاهی اوقات دیگران را گاز می گیرند، کتک می زنند یا هل می دهند. ممکن است بچه ها ندانند گاز گرفتن یا کشیدن مو به دیگران صدمه می زند. در مقابل این کار کودک او را گاز نگیرید یا نزنید. با این کار فقط به کودک یاد می دهید انجام این کارها اشکالی ندارد.
تنبیه سخت می تواند باعث لجبازی بچه بشود. به جای تنبیه به او بگویید کارهایش چه پیامدهایی دارند. "نگاه کن، امیر گریه می کند چون دردش آمده است."
بچه ها را از هم جدا کنید و مطمئن شوید در فاصله ای از هم هستند که نمی توانند یکدیگر را گاز بگیرند. وقتی کودک از چیزی ناراحت است به او بگویید پیش شما بیاید و وقتی این کار را کرد تمام توجه خود را به او بدهید.
 
 
مجموعه
۱ تا ۳ سال » رشد کودک

ادامه موضوع

Top