در این سن کودک می تواند چه کاری انجام بدهد؟

با نزدیک شدن کودک به سومین سالروز تولدش، او آماده پشت سر گذاشتن دوران نوپایی است. در این سن می بینید کودک از نظر بدنی چقدر اعتماد به نفس بیشتری دارد. ممکن است کودک در این سن مثل شما از پله بالا و پائین برود و هربار یکی از پاهایش را روی پله بگذارد.

هماهنگی روزافزون کودک به این معناست که او می تواند در زمین بازی ماجراجویی هتی بیشتری داشته باشد. شاید از دیدن کارهای او تعجب کنید. ممکن است کودک از وسیله ای بالا برود که مدت کوتاهی قبل از این باعث ترس و وحشت او می شد.  
شخصیت طبیعی کودک در این سن آشکارتر می شود. بگذارید او بداند روحیه اش، آرام یا خوش معاشرت، برای شما خوب است و هیچ ایرادی ندارد.
این به آن معنی نیست که شما نباید او را به کاوش وجوه دیگر خودش تشویق کنید. اما او را وادار نکنید به نوع خاصی رفتار کند یا در شرایط قرار بگیرد که می دانید باعث معذب شدن او می شود. اگر به نحوه واکنش نشان دادن او به دنیا احترام بگذارید به او کمک می کنید احساس امنیت و اعتماد به نفس داشته باشد.

چرا کودک من یک دوست خیالی برای خودش درست کرده است؟


این بخشی از سیستم ارزشی و  ضمیر در حال رشد کودک است. دوست خیالی کودک می تواند برای او راحتی ایجاد کند و مسئولیت کارهایی را بپذیرد که کودک آرزو می کند انجام نداده بود.
مسئله دوست خیالی کودک را بزرگ نکنید. اگر کودکتان به خاطر کثیف کاری که کرده است دوست خیالی خود را سرزنش می کند او را تشویق کنید در تمیز کردن به شما کمک کند و به آرامی قوانین خانه را به او یادآوری کنید.
در بچه های دو و نیم تا سه ساله معمول است که دوست خیالی خود را دعوت کنند. اغلب دوستان خیالی قبل از رسیدن کودک به شش سالگی ناپدید می شوند.

کودک من چه زمانی دوست واقعی پیدا می کند؟

احتمالا کودکتان همین حالا هم بازی های خودش را دوست می داند. هرچند کودک در دوران نوپایی میلی به دادن وسایل خود به دیگران و استفاده مشترک از آن ها نداشته است، در این سن یاد می گیرد مهربانی های کوچک مثل بخشیدن و تقسیم کردن و به اشتراک گذاشتن بخشی از دوستی هستند. ممکن است کودک شما با کودک دیگری که به طور منظم او را می بیند دوستی خاصی برقرار کند.

چطور می توانم قوه تخیل کودک را تقویت کنم؟

می توانید با بنا کردن همه چیز بر پایه آن چه که کودک در حال حاضر می داند به او کمک کنید. بنابراین اگر کودک می تواند با شادی تکه های لگو را روی هم بگذارد به او چیزهایی با شکل ها و اندازه های مختلف بدهید تا آن ها را روی هم بچیند. بعد کودک می تواند تجربه کند تا ببیند چه چیزی به بهترین نحو عمل می کند.
در واقع جابجا کردن و ساخت و ساز با انواع مواد باعث به کار افتادن قوه تخیل کودک می شوند. کودک ساختن چیزهای مختلف با خمیر یا گل بازی و خراب کردن آن ها را دوست دارد.

هرچند هنوز برای یادگیری حروف و اعداد زود است، باز هم کودک از جدا کردن حرف آهن ربایی روی یخچال براساس رنگ یا اندازه آن ها لذت می برد. بازی با آهن رباهای روی یخچال راه بسیار خوبی برای سرگرم کردن کودک در زمانی است که خودتان در اشپزخانه کار می کنید.
یا با کودک بنشینید و رشته کردن مهره ها را به او یاد بدهید. مهره های پلاستیکی بزرگ برای این کار ایده آل هستند اما همیشه بررسی کنید که اسباب بازی هایی که برای کودک می خرید مناسب سن او باشند.

چرا کودک من کابوس می بیند؟

اگر کودک در مورد چیزی اضطراب داشته باشد ممکن است کابوس ببیند. شاید کودک چیزی را در تلویزیون دیده باشد یا داستانی را شنیده باشد که باعث ترس او شده است. انجام بازی های بی سر و صدایی که قبل از خواب و در زمان خاموش بودن تلویزیون انجام می شوند می تواند به جلوگیری از کابوس های کودک کمک کند.
همچنین می توانید برای خواباندن او قصه هایی بخوانید که روی خواب های خوب و رویاها و خوابیدن تمرکز دارند. این کار باعث می شود کودک برای خوابیدن آرامش داشته باشد و بفهمد که خواب هایی که می بیند واقعیت ندارند.

خیالتان راحت باشد که معمولا کابوس نشانه مشکل احساسی در کودک نیست. کودکان گاهی اوقات کابوس می بینند. وقتی کودک فریاد می زند به سرعت پیش او بروید. او را در آغوش بگیرید و در مورد خوابی که دیده است با او صحبت کنید.
ترس های کودک را بپذیرید اما به او بگویید که او در امنیت است و خطری برایش وجود ندارد. تا وقتی که کودک آرام بشود و دوباره خواب آلوده بشود در کنار او بمانید.

چطور می توانم کودک را به استفاده از لگن دستشویی کودک تشوق کنم؟


مهارت پیدا کردن در مراحل مختلف آموزش استفاده از لگن زمان زیادی طول می کشد. هرچند بعضی بچه ها این مراحل را طی چند روز به طور کامل یاذ می گیرند، این کار و مخصوصا آموزش دستشویی کردن در شب ها برای بعضی دیگر از آن ها چند هفته یا چند ماه طول می کشد.

اجازه بدهید کودک با سرعت خودش پیش برود و مرحله به مرحله به این فرایند جدید و پیچیده عادت کند. او می تواند در زمانی که خودش تعیین می کند از یک مرحله به مرحله بعدی برود. اگر این فرایند برای کودکتان طول کشید می توانید برای علاقمند نگه داشتن او داستان هایی برایش بخوانید که در مورد استفاده از لگن هستند.

حتما کودک گاهی اوقات به لگن برخورد می کند و باعث برگشتن آن می شود. این اتفاق برای همه بچه ها می افتد. سعی کنید عصبانی نشوید و هرگز کودک را برای این اتفاق تنبیه نکنید. وقتی این اتفاق افتاد لباس کودک را عوض کنید و با آرامش همه جا را تمیز کنید.
 
 
مجموعه
۱ تا ۳ سال » رشد کودک

ادامه موضوع

Top