در این سن کودک می تواند چه کاری انجام بدهد؟

کودک در حرکات خود قدرت و اعتماد به نفس بیشتری به دست می آورد. او دیگر برای راه رفتن، ایستادن، دویدن یا پریدن نیازی به تمرکز کردن ندارد. اما ممکن است کودک در این سن هنوز در انجام بعضی کارها مثل ایستادن روی نوک پنجه یا استادن روی یک پا تعادل نداشته باشد.

کودک در این سن در استفاده از دست هایش نیز مهارت بیشتری به دست می آورد. ممکن است او بتواند عکس آدم را با یک سر و بقیه اجزای صورت بکشد. ممکن است کودک بتواند دایره یا شکل های ساده دیگر مثل عدد 7 را بکشد. و ممکن است بتواند کاغذ را با قیچی پاره کند.

در واقع مدت زمانی که کودک می تواند روی یک فعالیت تمرکز داشته باشد افزایش چشمگیری پیدا کرده است. این مسئله همراه با بهبود مهارت های اجتماعی کودک به او اجازه می دهد با دیگران بازی های سازمندتری مثل گرگم به هوا انجام بدهد.

اگر می خواهید برای سومین سال تولد او جشن بگیرید این خبر خوبی است که در این سن روز تولد برای کودک معنای بیشتری پیدا می کند. کودک دوست دارد ترتیب یک میهمانی جشن تولد با زمینه ای مشخص را برای او بدهید و بازی های ساده ای را برای لذت بردن او و دوستانش برنامه ریزی کنید.

در چه زمانی کودک باید بتواند حرف بزند؟

احتمالا الان از گفتگوهای کوچک با فرزندتان لذت می برید. او در مورد ایده های انتزاعی مثل زمان درک بهتری پیدا می کند. ممکن است کودک بتواند در مورد کاری که انجام می دهد یا کاری که در گذشته انجام داده است حرف بزند.

در این سن کودک می تواند نام کامل و جنسیت و شاید حتی سن خود را بگوید. اغلب حرف هایی که کودک می زند صحیح به نظر می رسند اما وقتی کودک در مکورد چیزی هیجان زده است ممکن است کلمات را در هم و برهم به کار ببرد.

می توانم انتظار داشته باشم کودک به چه خوبی از خودش مراقبت کند؟


در این سن کودک می تواند به تنهایی دست هایش را بشوید. اما درست خشک کردن دست ها برای او مشکل خواهد بود، پس هنوز باید مدتی در انجام این کار به او کمک کنید.
اگر کودک در حال یادگیری استفاده از لگن یا دستشویی است باید درس های بهداشتی پایه را که با این استقلال جدید همراه هستند یاد بگیرد. به او یاد بدهید هر بار که دستشویی می رود دست هایش را بشوید. بعد این کار تبدیل به عادتی می شود که انجام آن نیاز به فکر کردن ندارد.

کودک در این سن بهتر لباس می پوشد. ممکن است کودک بدون کمک شلوارش را بالا یا پائین بکشد اما هنوز برای باز و بسته کردن دکمه ها و امثال آن ها به کمک شما نیاز دارد. احتمالا کودک تا قبل از چهارسالگی نمی تواند به تنهایی به طور کامل لباس بپوشد.

آیا کودک من هنوز به چرت زدن نیاز دارد؟

ممکن است این طور باشد. بعضی بچه ها در این سن هنوز به خواب کوتاه بعد از ظهر نیاز دارند اما بعضی دیگر اصلا به چرتن زدن نیاز ندارند. هر کدام از این حالات کامل طبیعی هستند.

اگر کودک در طول روز معمولا با شما در خانه است مطمئن شوید بعداز ظهر در همان جایی می خوابد که شب ها می خوابد. با این کار او آن نقطه را به خواب ارتباط می دهد و وقیت در آن جا قرارمی گیرد به احتمال بیشتری به خواب می رود.

اگر کودک در مهدکودک خواب بعد از ظهر دارد، در پایان هفته همان روند را ادامه بدهید. همان اسباب بازی یا نوازشی را به او بدهید که معمولا در مهدکودک با آن به خواب می رود.
 
 
مجموعه
۱ تا ۳ سال » رشد کودک

ادامه موضوع

Top