زمانی گفته می شود یک کودک مبتلا به کولیک است که برای مدت زمان طولانی بدون هیچ دلیل خاصی به طور مداوم گریه کند. کودک ممکن است 2 تا 3 ساعت در روز بی وقفه گریه کند که این وضعیت برای پدر و مادر بسیار ناخوشایند است. به نظر می رسد پدر و مادر نمی توانند گریه شدید کودک مبتلا به کولیک خود را به هیچ طریقی آرام کنند، انگار که کودک والدین خود را در حین گریه نمی شناسد. ممکن است پدر و مادر نتوانند درک کنند که مشکل نوزاد چیست، اما اگر با دقت بررسی کنند به نتیجه می رسند. برخی مواقع ممکن است نوزاد با عوامل طبیعی و نه حتما خطرناک تحریک شود گاهی نیز دلیل گریه نوزاد مشکلات سلامتی است.

بنابراین با توجه به دلیل گریه، پدر و مادر باید عمل کنند. اگر دلیل گریه مربوط به سلامت کودک باشد، مشورت با پزشک بهترین گزینه است. اما در بیشتر مواقع گریه کودک ناشی از دلایل طبیعی است و پدر و مادر می توانند خودشان عمل کنند. بعضی از دلایل در نوزادان تازه متولد شده بسیار رایج است و توجه مناسب پدر و مادر به آنها می تواند کمک به بهبود کولیک کودک کند. اگرچه ابتلا به کولیک در نوزادان بسیار معمول است و از هر 5 نوزاد، 1 نوزاد دچار کولیک می شود، هنوز علت دقیق کولیک شناخته نشده است.

تغییر شیوه تغذیه کودک یک روش درمان کولیک است. تغییر تحریک حسی راه دیگری برای کمک به کودک است. از هر دو روش پدر و مادر می توانند بدون هیچ گونه راهنمایی و یا مشاوره با پزشک استفاده می شود.  حتی اگر کودک مبتلا به کولیک نباشد، این روش می تواند به حفظ سلامتی کودک کمک کند. پدر و مادر می توانند نوع شیر کودک را تغییر بدهند به عنوان مثال می توان شیر گاو را با شیر دیگری جایگزین کرد. مادر شیرده نیز می تواند از خوردن برخی از مواد غذایی خاص مانند سبزیجات در منوی غذایی اجتناب کند. از راه حل های دیگر همچون تغییر سر شیشه شیر نوزاد و اضافه کردن لاکتاز به شیر نیز می توان استفاده کرد.

در مواردی که گریه کودک به دلیل تحریکات حسی است، باید توجه کرد که کودک همیشه از موسیقی ملایم و ریتمیک لذت می برد و از فضای پر سر و صدا متنفر است. موسیقی ملایم می تواند موجب شود که ذهن کودک آرام شود و در آرامش به خواب رود. این موسیقی آرام باید ریتمی منظم مانند صدای رادیو و یا جارو برقی داشته باشد. موسیقی کلاسیک نیز که ریتمی منظمی دارد، انتخاب مناسبی برای این کودکان است.

کودک حرکت را بسیار دوست دارد و برای آرام کردن گریه کودک می توان او را با اتومبیل مدتی به گردش برد تا حرکت خودرو باعث آرامش نوزاد شود. تغییر در رژیم غذایی کودک نیز یک اقدام درمانی مناسب برای کولیک است. قنداق کردن نیز راه دیگری برای آرام کردن نوزاد است. همچنین کمک می کند که کودک خیلی سریع به خواب برود. ماساژ دادن نوزاد نیز روش بسیار مفیدی در آرام کردن او است. ماساژ علاوه بر اینکه به حفظ سلامت پوست کودک کمک می کند در آرامش درد کولیک نوزاد نیز موثر است. نگه داشتن یک بطری آب گرم روی معده کودک هم به عنوان یک روش درمانی مناسب برای کولیک پیشنهاد می شود.

کولیک به جنسیت دختر یا پسر بودن نوزاد مربوط نیست. همچنین به یک میزان در نوزادان تغذیه شده با شیر مادر و انواع دیگر شیر دیده می شود. تنها نکته ای که در کولیک اهمیت دارد آن است که پدر و مادر راه درک نیاز های کودک خود را بیابند.
 

ادامه این موضوع

گریه نوزاد و کولیک

اگر برای کودک شما تشخیص کولیک داده شود جای نگرانی نیست، چرا که کولیک در نوزادان تازه متولد شده بسیار معمول است. هیچ جای نگرانی در مورد تاثیر این وضعیت بر روی نوزاد وجود ندارد.

آیا گریه کردن بیش از حد نوزاد به دلیل بهانه گیری است یا کولیک واقعی؟

آن چه در مورد نوزادان واقعا جالب به نظر می رسد این واقعیت است که آنها راز گریه خود را آشکار نمی کنند. این یک واقعیت است که کودکی که سالم است و به خوبی نیزتغذیه می شود ممکن است بدون وجود هر گونه مشکل خاصی شدیدا شروع به گریه کند. گریه می تواند ساعت ها ادامه یابد و والدین را به شدت نگران کند. این وضعیت در بین نوزادان بسیار شایع است و معمولا کولیک نامیده می شود.

اقدامات پیشگیرانه از کولیک

کولیک وضعیتی است که در نوزادان تازه متولد شده بسیار شایع است. 1 نوزاد از هر 5 نوزاد به این بیماری مبتلا است و هنوز علت دقیق آن برای دنیای پزشکی روشن نیست. کولیک وضعیتی است که نوزاد مداوم و پیوسته گریه می کند بدون اینکه هیچ گونه دلیل روشن پزشکی وجود داشته باشد.

باورهای غلط درباره کولیک

اگر یک کودک سالم و طبیعی بیش از سه ساعت در روز، برای بیش از سه روز در هفته گریه کند، تشخیص کولیک برایش گذاشته می شود. یک کودک، کولیک را در سنین محدوده سه هفتگی تا سه ماهگی تجربه می کند. وقتی به دنبال درمان های کولیک هستید، مراقب باورهای غلط پیرامون درمان آن باشید.

راه هایی برای تسکین کولیک

واقعیت این است که هیچ درمان قطعی یا نسخه ی دارویی وجود ندارد که بتواند به طور کامل کولیک کودک شما را بهبود ببخشد. با این حال، راه هایی وجود دارد که کودک شما را آرام می کند و در نهایت به خواب فرو می برد. شما باید هر روشی را برای پنج دقیقه ادامه دهید تا بتوانید تاثیر آن را بر روی نوزادتان ببینید. اگر یک روش جواب نداد، روش دیگری را امتحان کنید.

گریه کردن به چه میزانی طبیعی است؟

گریه کردن برای یک کودک کاملا طبیعی است. به طور معمول، افزایش در گریه ها از حدود دو هفتگی شروع می شود. شدت گریه ها در طول ماه دوم به اوج خود می رسد و سپس کاهش می یابد و با رسیدن به ماه چهارم یا پنجم زندگی تمام می شود. هنگامی که گریه به اوج می رسد، گریه به طور متوسط نوزاد بین یک تا دو ساعت در روز گریه می کند. علامت اصلی کولیک گریه مستمر و شدید است.

گریه کودک - کولیک و تاثیر آن بر خانواده

اگر نوزاد شما هر شب در ساعت مشخصی شروع به گریه می کند ممکن است دچار کولیک شده باشد. کولیک می تواند به استرس، افسردگی، احساس درماندگی، و عزت نفس پایین در اعضای خانواده منجر شود با این حال، شما و خانواده تان می توانید از روش های مختلف برای تسکین کودک تان کمک بگیرید مثل حمام کردن نوزاد با آب گرم و یا قنداق کردن کودک.

نشانه ها و علائم کولیک - واقعیت های کولیک

علائم کولیک در اکثر نوزادان مشابه است و این وضعیت به راحتی قابل تشخیص است. گریه زیاد با شدت و صدای بلند شایع ترین علامت کولیک است. نوزاد مدت طولانی گریه می کند که گاهی تا حدود 3 ساعت در روز طول می کشد.

نکاتی برای مدیریت گریه نوزاد-راه هایی برای آرام کردن بهانه گیری نوزاد

مدیریت گریه یک نوزاد پر سر و صدا کار سختی نیست و تنها کاری که مادر باید انجام دهد گوش دادن به صدای گریه کودک است. این کار به مادر کمک می کند تا نیاز کودک خود را بهتر درک کند، در نتیجه کودک قادر خواهد بود با مادر خود سریع تر ارتباط برقرار کند.

کولیک چیست؟

کولیک را می توان وضعیتی تعریف کرد که در آن نوزاد بدون هیچ علت قابل توجهی شروع به گریه می کند. این اختلال خاص هیچ تاثیر جدی بر آینده کودک ندارد مگر آن که دلایلی وجود داشته باشد که این وضعیت را جدی و خطرناک کند.

Top