ادامه موضوع

گریه کودک - کولیک و تاثیر آن بر خانواده
راه هایی برای تسکین کولیک
باورهای غلط درباره کولیک
گریه کردن به چه میزانی طبیعی است؟
نکاتی برای مدیریت گریه نوزاد-راه هایی برای آرام کردن بهانه گیری نوزاد
آیا گریه کردن بیش از حد نوزاد به دلیل بهانه گیری است یا کولیک واقعی؟
اقدامات پیشگیرانه از کولیک
نشانه ها و علائم کولیک - واقعیت های کولیک
کولیک چیست؟
گریه نوزاد و کولیک

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
زمانی گفته می شود یک کودک مبتلا به کولیک است که برای مدت زمان طولانی بدون هیچ دلیل خاصی به طور مداوم گریه کند. کودک ممکن است 2 تا 3 ساعت در روز بی وقفه گریه کند که این وضعیت برای پدر و مادر بسیار ناخوشایند است. به نظر می رسد پدر و مادر نمی توانند گریه شدید کودک مبتلا به کولیک خود را به هیچ طریقی آرام کنند، انگار که کودک والدین خود را در حین گریه نمی شناسد. ممکن است پدر و مادر نتوانند درک کنند که مشکل نوزاد چیست، اما اگر با دقت بررسی کنند به نتیجه می رسند. برخی مواقع ممکن است نوزاد با عوامل طبیعی و نه حتما خطرناک تحریک شود گاهی نیز دلیل گریه نوزاد مشکلات سلامتی است.

بنابراین با توجه به دلیل گریه، پدر و مادر باید عمل کنند. اگر دلیل گریه مربوط به سلامت کودک باشد، مشورت با پزشک بهترین گزینه است. اما در بیشتر مواقع گریه کودک ناشی از دلایل طبیعی است و پدر و مادر می توانند خودشان عمل کنند. بعضی از دلایل در نوزادان تازه متولد شده بسیار رایج است و توجه مناسب پدر و مادر به آنها می تواند کمک به بهبود کولیک کودک کند. اگرچه ابتلا به کولیک در نوزادان بسیار معمول است و از هر 5 نوزاد، 1 نوزاد دچار کولیک می شود، هنوز علت دقیق کولیک شناخته نشده است.

تغییر شیوه تغذیه کودک یک روش درمان کولیک است. تغییر تحریک حسی راه دیگری برای کمک به کودک است. از هر دو روش پدر و مادر می توانند بدون هیچ گونه راهنمایی و یا مشاوره با پزشک استفاده می شود.  حتی اگر کودک مبتلا به کولیک نباشد، این روش می تواند به حفظ سلامتی کودک کمک کند. پدر و مادر می توانند نوع شیر کودک را تغییر بدهند به عنوان مثال می توان شیر گاو را با شیر دیگری جایگزین کرد. مادر شیرده نیز می تواند از خوردن برخی از مواد غذایی خاص مانند سبزیجات در منوی غذایی اجتناب کند. از راه حل های دیگر همچون تغییر سر شیشه شیر نوزاد و اضافه کردن لاکتاز به شیر نیز می توان استفاده کرد.

در مواردی که گریه کودک به دلیل تحریکات حسی است، باید توجه کرد که کودک همیشه از موسیقی ملایم و ریتمیک لذت می برد و از فضای پر سر و صدا متنفر است. موسیقی ملایم می تواند موجب شود که ذهن کودک آرام شود و در آرامش به خواب رود. این موسیقی آرام باید ریتمی منظم مانند صدای رادیو و یا جارو برقی داشته باشد. موسیقی کلاسیک نیز که ریتمی منظمی دارد، انتخاب مناسبی برای این کودکان است.

کودک حرکت را بسیار دوست دارد و برای آرام کردن گریه کودک می توان او را با اتومبیل مدتی به گردش برد تا حرکت خودرو باعث آرامش نوزاد شود. تغییر در رژیم غذایی کودک نیز یک اقدام درمانی مناسب برای کولیک است. قنداق کردن نیز راه دیگری برای آرام کردن نوزاد است. همچنین کمک می کند که کودک خیلی سریع به خواب برود. ماساژ دادن نوزاد نیز روش بسیار مفیدی در آرام کردن او است. ماساژ علاوه بر اینکه به حفظ سلامت پوست کودک کمک می کند در آرامش درد کولیک نوزاد نیز موثر است. نگه داشتن یک بطری آب گرم روی معده کودک هم به عنوان یک روش درمانی مناسب برای کولیک پیشنهاد می شود.

کولیک به جنسیت دختر یا پسر بودن نوزاد مربوط نیست. همچنین به یک میزان در نوزادان تغذیه شده با شیر مادر و انواع دیگر شیر دیده می شود. تنها نکته ای که در کولیک اهمیت دارد آن است که پدر و مادر راه درک نیاز های کودک خود را بیابند.
 
 
دسته بندی
۰ الی ١٢ ماه » گریه نوزاد - کولیک
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

حرکت صلیبی

حالت ایستاده

چرخش بازو

پرس با کتل

پرس کوبایی

پرس سینه - وزنه برداری

Top