همه والدین زمانی با خود فکر کرده اند، "من می خواهم مهارت هایم را در پرورش کودک بهتر و بیشتر کنم. آیا کسی می تواند نکته های راهنما در مورد پرورش کودک را به من بگوید؟" خیلی خوب بود که همچین دستورالعملی وجود داشت، می توانستیم به راهنمای موضوعی آن نگاه کنیم، به صفحه مربوطه برویم و جواب هر سوالی را پیدا کنیم. متاسفانه کارها به این آسانی نیستند. بچه ها همیشه رمز و رازی خواستنی و گاهی اوقات تنش زا هستند.
در نبود دفترچه راهنما، منابع فراوان و شگفت انگیز نکات راهنمای پرورش کودک وجود دارند. خانواده، دوستان، کتاب ها، فیلم های ویدئویی و وب سایت ها تعدادی از منابع ارزشمند موجود برای والدین امروزی هستند. در اینجا نکات راهنمای مفیدی برای گروه های سنی خاص کودکان آورده شده اند.

نوزادان
  • نوزادان در صورتی که محکم در پتو پیچیده شوند احساس امنیت بیشتری خواهند داشت چون احساسی که با این کار پیدا می کنند خیلی شبیه به احساس آن ها در رحم مادر است. اگر نوزادتان بی قرار و بهانه گیر است محکم در پتو پیچاندن او در حالی که دست هایش داخل پتو است به آرام کردن او کمک می کند.
  • چند لایه لباس به نوزاد بپوشانید تا بهتر بتوانید دمای او را تنظیم کنید. در اغلب شرایط آب و هوایی نوزادان به اندازه شما یا حداکثر یک لایه بیشتر به لباس نیاز دارند. بنابراین اگر پیراهن آستین کوتاه و شلوارک پوشیده اید لازم نیست به نوزادتان عرقگیر و ژاکت بپوشانید.

کودکان نوپا-بچه های 2 تا 5 سال
  • درباره به طور کامل با هم متناسب بودن لباس های فرزندتان خیلی سخت گیر نباشید. در این سن بچه ها شروع به ابراز شخصیت خود می کنند و دوست دارند انواع ترکیب های غیرعادی را کنار هم بگذارند. به نظر شما می رسد که کمد لباس آن ها منفجر شده و تکه های لباس آن تن فرزندتان شده اند اما این نوع لباس پوشیدن برای آن ها یک کار هنری است! مادامی که قرار نیست عکس خانوادگی بگیرید انعطاف پذیر باشید و به او اجازه بدهید ترکیب لباس خود را انتخاب کنند.
  • در این سن زمان خواب می تواند یک هفت خوان واقعی باشد. ممکن است بچه ها از تاریکی یا غول ها یا تنها ماندن بترسند. داشتن روتینی همیشگی کمک می کند این ترس ها از کنترل خارج نشوند. حمام گرم، مسواک زدن، پوشیدن لباس خواب و بعد از آن گفتن قصه، دعا خواندن، در آغوش گرفتن، بوسیدن و در بستر خوابیدن می توانند کمک کنند. اگر کودک از تاریکی می ترسد به او اجازه بدهید چراغ خواب خودش را انتخاب کند. اگر کودک از غول می ترسد با هم کمدها و زیر تخت را بررسی کنید. والدین با موفقیت از یک دستگاه تهویه هوای خاص به عنوان "دفع کننده غول" استفاده کرده اند. کلید مسئله حساس بودن است. این ترس ها برای کودک بسیار واقعی هستند.

بچه های دبستانی
  • برای کمک به جلوگیری از صبح ها با عجله  از خانه بیرون رفتن، کمی سازماندهی در شب قبل می تواند بسیار موثر باشد. قبل از خواب مطمئن شوید تمام تکالیف مدرسه، پول ناهار، یادداشت هایی که برای معلم نوشته شده اند، رضایتنامه و غیره در کیف کودک گذاشته شده اند. کیف مدرسه کودک را جای مناسبی نزدیک در بگذارید. کفش، دستکش، کلاه، روسری و لوازم دیگر را نزدیک پالتوی کودک بگذارید تا آن ها هم آماده پوشیدن باشند. ناهار را شب قبل آماده کنید و در یخچال بگذارید تا صبح آماده برداشتن باشد. به فرزندتان کمک کنید لباس های روز بعد را آماده کند تا صبح با عجله دنبال لباس هایش نگردد. بعضی خانواده ها حتی لباس هایی را که باید در روزهای یک هفته پوشیده شوند آماده می کنند. آرام نگه داشتن خانه باعث داشتن روزی خوب و خوب پیش رفتن کارها می شود.
  • کودکان ساعت داخلی خود را دارند. کاملا احتمال دارد یک پدر و مادر سحرخیز بچه ای به دنیا بیاورند که شب ها بیدار است و صبح تا دیر وقت می خوابد. می توان بعضی بچه ها را در ساعتی که به نظر والدین ساعت معقول خواب برای کودک در آن سن است به رختخواب فرستاد اما این بچه ها ساعت ها در جای خود بیدار می مانند و نمی توانند بخوابند. در این شرایط رفتار کودک نامناسب نیست بلکه بدن او واقعا هنوز برای خوابیدن آماده نیست. اگر کودکی دارید که شب ها تا دیر وقت بیدار می ماند یک ساعت جلوتر بردن ساعت خواب را امتحان کنید یا حتی به او اجازه بدهید قبل از خواب با یک چراغ مطالعه کوچک کتاب بخواند. ممکن است این کار کمی به آسان تر شدن خوابیدن کودک کمک کند.

نوجوان ها
  • در این سن فشار همسالان بیشترین شدت را دارد. پسری که قبلا هیچ وقت توجه نداشت چه می پوشد ناگهان اصرار می کند برای او کفش های گران قیمت بخرند. دختری که از هرجایی خرید می کرد حالا اصرار دارد از مارک های طراحان معروف بپوشد. بعضی از والدین موفق شده اند با استفاده از بودجه خرید لباس  ارزش پول، بودجه بندی و درس های ارزشمند دیگر را به فرزندشان یاد بدهند.
 

ادامه این موضوع

اضطراب کودکان - سنین و مراحل

اضطراب بخشی طبیعی از رشد کودکان است. اما تخمین زده می شود که در هر نقطه از دنیا بین 8-22 ٪ از کودکان اضطراب شدید را بیشتر از کودکان دیگر تجربه می کنند، که باعث کاهش موفقیتشان در زندگی می شود.

برخورد با دعوای خواهر و برادرها

برخی دعواها جزیی از واقعیت زندگی هستند. جدای از این، بچه ها هنوز در حال یادگیری نحوه تعامل با دیگران هستند. وقتی که دعوا اتفاق می افتد، بهترین اقدام اینست که برای جلوگیری از صدمه دیدنشان وارد عمل شوید . پس از آن باید برای حل مسئله بطور سازنده به آنها کمک کنید.

دروغ - چرا کودکان دروغ میگویند و والدین چکار باید بکنند؟

بیشتر کودکان در بعضی شرایط دروغ میگویند، اما اولین بار که اتفاق می افتد ممکن است برای والدین یک سورپرایز واقعی باشد. یادگیری دروغ همانند یادگیری صداقت بخشی از رشد کودک است. در اینجا اهمیت نحوه انتقال این پیام که صداقت مهم است مشخص می شود.

روشهای فرزندپروری

بک تربیتی با تربیت کودکانی متفاوت مرتبط بوده و سبک مقتدرانه به طور کلی با رفتارهای مثبت مانند اعتماد به نفس بالا و خود کفایی در ارتباط است. با این حال، عوامل مهم دیگر از جمله فرهنگ، درک کودکان از رفتار پدر و مادر، و تأثیرات اجتماعی نیز نقش مهمی در رفتار کودکان ایفا می کنند.

نکات بچه داری – بهبود بخشیدن به رفتار کودک نوپا

زندگی می تواند برای کودکان نوپا مایوس کننده باشد. کودکان نوپا هرچند مشتاق نشان دادن استقلال خود هستند همیشه نمی توانند آن قدر که دوست دارند سریع حرکت کنند یا نیازهایشان را ابراز کنند. این ترکیب می تواند به بدخلقی و بدرفتاری کودک منجر بشود. اما شما می توانید با نشان دادن محبت، توجه، تحسین، تشویق و مقداری انضباط به کودک یاد بدهید خوب رفتار کند.

ایده های تربیتی برای حرف شنوی بچه ها از والدین

ما به عنوان والدین مسئول آموزش و تربیت فرزندانمان هستیم. به عهده ما است که مرزها را تعیین کنیم و وقتی این مرزها به چالش کشیده می شوند اقتدار خود را نشان بدهیم. این به معنای حکمرانی با خشم و خشونت نیست.

چطور می توانم فرزند عصبانی را کنترل کنم؟

داشتن فرزندی عصبانی مثل راه رفتن در میدان مین است. در این میدان نمی دانید آیا گام بعدی شما باعث انفجار می شود یا خیر. کودک عصبانی در اصل تمام خانواده را گروگان می گیرد. با این بچه ها همیشه ترس از انجام دادن کاری یا گفتن چیزی اشتباه و بعد مجبور شدن به تحمل خشم و عصبانیت کودک وجود دارد.

مادرِ عصبانی

وقتی ما همیشه با خشم و عصبانیت واکنش نشان می دهیم، نتیجه برعکس می شود. در این شرایط بچه ها به جای این که مشتاقانه به حرف های عاقلانه ما گوش بدهند -حتی حرف هایی که در زمان آرامش گفته می شوند- حرف هایمان را نشنیده می گیرند. اگر خشم و عصبانیت به اندازه کافی خشونت آمیز یا شدید باشد، ممکن است بچه ها حتی از مادر عصبانی بترسند و از او دور بشوند.

مدیریت خشم در نقش والدین

به دنیا آوردن و بزرگ کردن کودک مسئولیت بسیار بزرگی است. این مسئولیت اغلب اوقات با نگرانی و اضطراب همراه است. ماهیت احساسی این مسئولیت که اغلب اوقات با ترس شروع می شود باعث می شود مدیریت خشم در پرورش فرزند بسیار مشکل بشود.

والدین، بچه ها و تادیب

تربیت کردن فرایند یاد دادن این موضوع به کودک است که چه رفتارهایی قابل قبول و چه رفتارهایی غیرقابل قبول هستند. به عبارت دیگر، تربیت به کودک یاد می دهد قواعد و قوانین را رعایت کند. تربیت شامل تنبیه، مثل اجازه ندادن برای بازی، و مهم تر از آن شامل پاداش است.

Top