ادامه موضوع

ایده های تربیتی برای حرف شنوی بچه ها از والدین
والدین، بچه ها و تادیب
مادرِ عصبانی
چطور می توانم فرزند عصبانی را کنترل کنم؟
نکات بچه داری – بهبود بخشیدن به رفتار کودک نوپا
مدیریت خشم در نقش والدین
اضطراب کودکان - سنین و مراحل
دروغ - چرا کودکان دروغ میگویند و والدین چکار باید بکنند؟
برخورد با دعوای خواهر و برادرها
روشهای فرزندپروری

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
همه والدین زمانی با خود فکر کرده اند، "من می خواهم مهارت هایم را در پرورش کودک بهتر و بیشتر کنم. آیا کسی می تواند نکته های راهنما در مورد پرورش کودک را به من بگوید؟" خیلی خوب بود که همچین دستورالعملی وجود داشت، می توانستیم به راهنمای موضوعی آن نگاه کنیم، به صفحه مربوطه برویم و جواب هر سوالی را پیدا کنیم. متاسفانه کارها به این آسانی نیستند. بچه ها همیشه رمز و رازی خواستنی و گاهی اوقات تنش زا هستند.
در نبود دفترچه راهنما، منابع فراوان و شگفت انگیز نکات راهنمای پرورش کودک وجود دارند. خانواده، دوستان، کتاب ها، فیلم های ویدئویی و وب سایت ها تعدادی از منابع ارزشمند موجود برای والدین امروزی هستند. در اینجا نکات راهنمای مفیدی برای گروه های سنی خاص کودکان آورده شده اند.

نوزادان
  • نوزادان در صورتی که محکم در پتو پیچیده شوند احساس امنیت بیشتری خواهند داشت چون احساسی که با این کار پیدا می کنند خیلی شبیه به احساس آن ها در رحم مادر است. اگر نوزادتان بی قرار و بهانه گیر است محکم در پتو پیچاندن او در حالی که دست هایش داخل پتو است به آرام کردن او کمک می کند.
  • چند لایه لباس به نوزاد بپوشانید تا بهتر بتوانید دمای او را تنظیم کنید. در اغلب شرایط آب و هوایی نوزادان به اندازه شما یا حداکثر یک لایه بیشتر به لباس نیاز دارند. بنابراین اگر پیراهن آستین کوتاه و شلوارک پوشیده اید لازم نیست به نوزادتان عرقگیر و ژاکت بپوشانید.

کودکان نوپا-بچه های 2 تا 5 سال
  • درباره به طور کامل با هم متناسب بودن لباس های فرزندتان خیلی سخت گیر نباشید. در این سن بچه ها شروع به ابراز شخصیت خود می کنند و دوست دارند انواع ترکیب های غیرعادی را کنار هم بگذارند. به نظر شما می رسد که کمد لباس آن ها منفجر شده و تکه های لباس آن تن فرزندتان شده اند اما این نوع لباس پوشیدن برای آن ها یک کار هنری است! مادامی که قرار نیست عکس خانوادگی بگیرید انعطاف پذیر باشید و به او اجازه بدهید ترکیب لباس خود را انتخاب کنند.
  • در این سن زمان خواب می تواند یک هفت خوان واقعی باشد. ممکن است بچه ها از تاریکی یا غول ها یا تنها ماندن بترسند. داشتن روتینی همیشگی کمک می کند این ترس ها از کنترل خارج نشوند. حمام گرم، مسواک زدن، پوشیدن لباس خواب و بعد از آن گفتن قصه، دعا خواندن، در آغوش گرفتن، بوسیدن و در بستر خوابیدن می توانند کمک کنند. اگر کودک از تاریکی می ترسد به او اجازه بدهید چراغ خواب خودش را انتخاب کند. اگر کودک از غول می ترسد با هم کمدها و زیر تخت را بررسی کنید. والدین با موفقیت از یک دستگاه تهویه هوای خاص به عنوان "دفع کننده غول" استفاده کرده اند. کلید مسئله حساس بودن است. این ترس ها برای کودک بسیار واقعی هستند.

بچه های دبستانی
  • برای کمک به جلوگیری از صبح ها با عجله  از خانه بیرون رفتن، کمی سازماندهی در شب قبل می تواند بسیار موثر باشد. قبل از خواب مطمئن شوید تمام تکالیف مدرسه، پول ناهار، یادداشت هایی که برای معلم نوشته شده اند، رضایتنامه و غیره در کیف کودک گذاشته شده اند. کیف مدرسه کودک را جای مناسبی نزدیک در بگذارید. کفش، دستکش، کلاه، روسری و لوازم دیگر را نزدیک پالتوی کودک بگذارید تا آن ها هم آماده پوشیدن باشند. ناهار را شب قبل آماده کنید و در یخچال بگذارید تا صبح آماده برداشتن باشد. به فرزندتان کمک کنید لباس های روز بعد را آماده کند تا صبح با عجله دنبال لباس هایش نگردد. بعضی خانواده ها حتی لباس هایی را که باید در روزهای یک هفته پوشیده شوند آماده می کنند. آرام نگه داشتن خانه باعث داشتن روزی خوب و خوب پیش رفتن کارها می شود.
  • کودکان ساعت داخلی خود را دارند. کاملا احتمال دارد یک پدر و مادر سحرخیز بچه ای به دنیا بیاورند که شب ها بیدار است و صبح تا دیر وقت می خوابد. می توان بعضی بچه ها را در ساعتی که به نظر والدین ساعت معقول خواب برای کودک در آن سن است به رختخواب فرستاد اما این بچه ها ساعت ها در جای خود بیدار می مانند و نمی توانند بخوابند. در این شرایط رفتار کودک نامناسب نیست بلکه بدن او واقعا هنوز برای خوابیدن آماده نیست. اگر کودکی دارید که شب ها تا دیر وقت بیدار می ماند یک ساعت جلوتر بردن ساعت خواب را امتحان کنید یا حتی به او اجازه بدهید قبل از خواب با یک چراغ مطالعه کوچک کتاب بخواند. ممکن است این کار کمی به آسان تر شدن خوابیدن کودک کمک کند.

نوجوان ها
  • در این سن فشار همسالان بیشترین شدت را دارد. پسری که قبلا هیچ وقت توجه نداشت چه می پوشد ناگهان اصرار می کند برای او کفش های گران قیمت بخرند. دختری که از هرجایی خرید می کرد حالا اصرار دارد از مارک های طراحان معروف بپوشد. بعضی از والدین موفق شده اند با استفاده از بودجه خرید لباس  ارزش پول، بودجه بندی و درس های ارزشمند دیگر را به فرزندشان یاد بدهند.
 
 
دسته بندی
درباره فرزندپروری » درباره فرزندپروری
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

پرس سینه و اِکسل

ایستاده با میله EZ

دمبل روی نیمکت شیب دار

کرانچ معکوس با سیم کش

پرس شانه با هالتر

بلند کردن عضله دلتویید

Top