داشتن فرزندی عصبانی مثل راه رفتن در میدان مین است. در این میدان نمی دانید آیا گام بعدی شما باعث انفجار می شود یا خیر. کودک عصبانی در اصل تمام خانواده را گروگان می گیرد. با این بچه ها همیشه ترس از انجام دادن کاری یا گفتن چیزی اشتباه و بعد مجبور شدن به تحمل خشم و عصبانیت کودک وجود دارد.

اولین گام برای بهبود شرایط فهمیدن این موضوع است که عصبانیت چیست. دکتر تیم مورفی در کتاب کودک عصبانی، عصبانیت را به این صورت تعریف می کند، "پاسخی قوی که با یک احساس منفی دیگر ایجاد می شود و به حمله با شدت های مختلفی که همیشه مناسب نیستند منجر می شود. "عصبانیت می تواند نتیجه رنج بدنی یا احساسی، ناکامی، عجز و ناتوانی، استرس و غیره باشد. عصبانیت می تواند نشانه مشکلات جدی سلامتی مانند افسردگی، اختلال بیش فعالی یا اختلال دوقطبی باشد. مهم است که کودکتان را بشناسید و ریشه عصبانیت او را پیدا کنید. آیا مشکلات زناشویی والدین او را دچار مشکل کرده اند؟ در مورد مدرسه چطور؟ آیا او در مدرسه مورد زورگویی قرار می گیرد یا نمرات کمی می گیرد؟ والدین باید هشیار و گوش به زنگ باشند و هرگونه اقدام لازم برای برخورد با عصبانیت کودک را انجام بدهند.

به نظر دکتر مورفی عصبانیت چهار مرحله دارد:
  • در مرحله افزایش، تنش شروع به انباشته شدن و افزایش می کند و اعصاب شروع به خراب شدن می کند. در این مرحله برنامه اجتناب از انفجار خشم است.
  • جرقه محرک واقعی برای انفجار خشم است. این جرقه ممکن است چیزی به سادگی وارد شدن خواهر یا برادر به اتاق و سلام کردن او باشد.
  • بعد خود انفجار است که ممکن است کلامی، بدنی یا هر دو باشد.
  • وقتی انفجار فروکش کرد، مرحله پس‌آیند می آید. این مرحله زمان بحث و حل مسئله است. برای آرام نگه داشتن شرایط خانه، سعی کنید پیوندهای خانوادگی را ایجاد کرده و تقویت کنید. هر هفته زمانی را مثلا پایان هفته را با خانواده بگذرانید، یا شب جمعه یک بازی با هم داشته باشید. در مورد سرگرمی های فرزندتان دقت داشته باشید. بررسی ها نشان می دهند دیدن فیلم های خشونت آمیز یا انجام بازی های کامپیوتری خشن باعث می شود کودکان به شرایط پاسخ های پرعصبانیت تر و خشونت آمیزتر نشان بدهند. زمان باکفیتی را تنها با فرزندتان بگذرانید.
  • فقط روی او تمرکز کنید. بگذارید فرزندتان بداند فردی خاص است و شما دوست دارید وقتی او رفتار آرامی دارد در کنارش باشید. فرزندتان را تشویق کنید دفترچه خاطرات روزانه داشته باشد تا به سازماندهی و بازنگری افکار و احساساتش کمک کند.
  • برای فرزندتان الگوی رفتارهای مطلوب باشید. بگذارید او ببیند شما در شرایط مختلف زندگی روزمره به طور مناسب پاسخ می دهید. به او نشان بدهید افراد می توانند علیرغم داشتن تجربه دردناک یا سرخوردگی آرام و خونسرد بمانند.
  • یک کودک عصبانی بیشتر از هر چیزی به حمایت و پشتیبانی والدینش نیاز دارد. او نیاز دارد ببیند مورد محبت نامشروط است و بعد نیاز دارد به او نشان داده شود چطور برخورد مناسبی با خشم و عصبانیت خود داشته باشد. اگر حالا به این شرایط پرداخته نشود، شرایط با بالاتر رفتن سن کودک بدتر خواهد شد.
 

ادامه این موضوع

اضطراب کودکان - سنین و مراحل

اضطراب بخشی طبیعی از رشد کودکان است. اما تخمین زده می شود که در هر نقطه از دنیا بین 8-22 ٪ از کودکان اضطراب شدید را بیشتر از کودکان دیگر تجربه می کنند، که باعث کاهش موفقیتشان در زندگی می شود.

برخورد با دعوای خواهر و برادرها

برخی دعواها جزیی از واقعیت زندگی هستند. جدای از این، بچه ها هنوز در حال یادگیری نحوه تعامل با دیگران هستند. وقتی که دعوا اتفاق می افتد، بهترین اقدام اینست که برای جلوگیری از صدمه دیدنشان وارد عمل شوید . پس از آن باید برای حل مسئله بطور سازنده به آنها کمک کنید.

دروغ - چرا کودکان دروغ میگویند و والدین چکار باید بکنند؟

بیشتر کودکان در بعضی شرایط دروغ میگویند، اما اولین بار که اتفاق می افتد ممکن است برای والدین یک سورپرایز واقعی باشد. یادگیری دروغ همانند یادگیری صداقت بخشی از رشد کودک است. در اینجا اهمیت نحوه انتقال این پیام که صداقت مهم است مشخص می شود.

روشهای فرزندپروری

بک تربیتی با تربیت کودکانی متفاوت مرتبط بوده و سبک مقتدرانه به طور کلی با رفتارهای مثبت مانند اعتماد به نفس بالا و خود کفایی در ارتباط است. با این حال، عوامل مهم دیگر از جمله فرهنگ، درک کودکان از رفتار پدر و مادر، و تأثیرات اجتماعی نیز نقش مهمی در رفتار کودکان ایفا می کنند.

نکات بچه داری – بهبود بخشیدن به رفتار کودک نوپا

زندگی می تواند برای کودکان نوپا مایوس کننده باشد. کودکان نوپا هرچند مشتاق نشان دادن استقلال خود هستند همیشه نمی توانند آن قدر که دوست دارند سریع حرکت کنند یا نیازهایشان را ابراز کنند. این ترکیب می تواند به بدخلقی و بدرفتاری کودک منجر بشود. اما شما می توانید با نشان دادن محبت، توجه، تحسین، تشویق و مقداری انضباط به کودک یاد بدهید خوب رفتار کند.

ایده های تربیتی برای حرف شنوی بچه ها از والدین

ما به عنوان والدین مسئول آموزش و تربیت فرزندانمان هستیم. به عهده ما است که مرزها را تعیین کنیم و وقتی این مرزها به چالش کشیده می شوند اقتدار خود را نشان بدهیم. این به معنای حکمرانی با خشم و خشونت نیست.

مادرِ عصبانی

وقتی ما همیشه با خشم و عصبانیت واکنش نشان می دهیم، نتیجه برعکس می شود. در این شرایط بچه ها به جای این که مشتاقانه به حرف های عاقلانه ما گوش بدهند -حتی حرف هایی که در زمان آرامش گفته می شوند- حرف هایمان را نشنیده می گیرند. اگر خشم و عصبانیت به اندازه کافی خشونت آمیز یا شدید باشد، ممکن است بچه ها حتی از مادر عصبانی بترسند و از او دور بشوند.

مدیریت خشم در نقش والدین

به دنیا آوردن و بزرگ کردن کودک مسئولیت بسیار بزرگی است. این مسئولیت اغلب اوقات با نگرانی و اضطراب همراه است. ماهیت احساسی این مسئولیت که اغلب اوقات با ترس شروع می شود باعث می شود مدیریت خشم در پرورش فرزند بسیار مشکل بشود.

نکاتی در مورد پرورش کودک

بچه ها همیشه رمز و رازی خواستنی و گاهی اوقات تنش زا هستند. در نبود دفترچه راهنما، منابع فراوان و شگفت انگیز نکات راهنمای پرورش کودک وجود دارند. خانواده، دوستان، کتاب ها، فیلم های ویدئویی، و وب سایت ها تعدادی از منابع ارزشمند موجود برای والدین امروزی هستند.

والدین، بچه ها و تادیب

تربیت کردن فرایند یاد دادن این موضوع به کودک است که چه رفتارهایی قابل قبول و چه رفتارهایی غیرقابل قبول هستند. به عبارت دیگر، تربیت به کودک یاد می دهد قواعد و قوانین را رعایت کند. تربیت شامل تنبیه، مثل اجازه ندادن برای بازی، و مهم تر از آن شامل پاداش است.

Top