دارم یک مادر عصبانی می شوم و اغلب اوقات متوجه می شوم که در حال داد کشیدن سر فرزندانم هستم. آیا می توانم تغییر کنم؟

تبدیل شدن به یک مادر عصبانی آسان است. مادران در سراسر دنیا می توانند با شما و مشکلی که دارید همدردی کنند. ما بهترین ها را برای فرزندانمان می خواهیم، بنابراین وقتی آن ها از مسیری که ما در زندگی آن ها را در آن مسیر هدایت می کنیم منحرف می شوند، به آسانی ناراحت و عصبانی می شویم.

شاید آرزویتان برای فرزندانتان این است که تعلیم پذیر باشند؛ یعنی راهنمایی های شما را برای زندگیشان به آسانی گوش کرده و قبول کنند.
متاسفانه وقتی ما همیشه با خشم و عصبانیت واکنش نشان می دهیم، نتیجه برعکس می شود. در این شرایط بچه ها به جای این که مشتاقانه به حرف های عاقلانه ما گوش بدهند -حتی حرف هایی که در زمان آرامش گفته می شوند- حرف هایمان را نشنیده می گیرند. اگر خشم و عصبانیت به اندازه کافی خشونت آمیز یا شدید باشد، ممکن است بچه ها حتی از مادر عصبانی بترسند و از او دور بشوند.

روش ها و ایده های زیر را برای کاهش یا کنترل خشم در نظر بگیرید:
  • از ابرازهای سازنده خشم انتخاب کنید. خشم و عصبانیت یک احساس طبیعی است که به عنوان یک پاسخ انتخاب می کنید. برای مثال به خودتان بگوئید "عصبانی شدن اشکالی ندارد. من می خواهم از عصیانیتم استفاده سازنده داشته باشم."
  • دقت کنید که وقتی احساس می کنید اختیار و اقتدار شما در معرض خطر است بدنتان چطور شروع به منقبض شدن و واکنش نشان دادن می کند. به دل، مشت و آرواره خود توجه دقیق داشته باشید. با تحلیل الگوهای پاسخگویی خود به خشم متوجه بشوید که چه زمانی برآشفته و خشمگین می شوید. وقتی خشم در بدنتان شروع به بالا رفتن می کند به خودتان نگاه کنید و دقت داشته باشید.
  • زبانتان را گاز بگیرید (البته به آرامی) تا به خودتان یادآوری کنید باید از پاسخگویی با خشونت کلامی خودداری کنید.
  • نفس عمیق بکشید و با صدایی قاطع و محکم علت عصبانیت خود را بگوئید: "وقتی تو ...................... من عصبانی می شوم." این کار به کودک کمک می کند بداند شما به خاطر کاری که کرده است ناراحت هستید. شما این کار را به نحوی انجام می دهید که کودک را نترسانید یا باعث ایجاد رنج در خود نشوید.
  • قبل از واکنش نشان دادن برای مدت کوتاهی توجه خود را به مسئله یا جایی دیگر معطوف کنید. بسیاری از مادران با مطالعه، قدم زدن، یا از حفظ خواندن چیزی خود را آرام می کنند.
  • با پرداختن مستقیم به حل مسئله از واکنش منفی خشم و عصبانیت عبور کنید. تعیین کنید برای اصلاح شرایط چه کاری لازم است. به جای تشدید مسئله، به حل مسئله کمک کنید.
  • به همسر یا یکی از دوستانتان زنگ بزنید. مطمئن شوید فرزندتان می فهمد که برای کمک گرفتن به دیگران زنگ زده اید.
  • اگر کنترل خشم و عصبانیت همچنان برایتان مشکل بود از یک متخصص کمک بگیرید.
 

ادامه این موضوع

اضطراب کودکان - سنین و مراحل

اضطراب بخشی طبیعی از رشد کودکان است. اما تخمین زده می شود که در هر نقطه از دنیا بین 8-22 ٪ از کودکان اضطراب شدید را بیشتر از کودکان دیگر تجربه می کنند، که باعث کاهش موفقیتشان در زندگی می شود.

برخورد با دعوای خواهر و برادرها

برخی دعواها جزیی از واقعیت زندگی هستند. جدای از این، بچه ها هنوز در حال یادگیری نحوه تعامل با دیگران هستند. وقتی که دعوا اتفاق می افتد، بهترین اقدام اینست که برای جلوگیری از صدمه دیدنشان وارد عمل شوید . پس از آن باید برای حل مسئله بطور سازنده به آنها کمک کنید.

دروغ - چرا کودکان دروغ میگویند و والدین چکار باید بکنند؟

بیشتر کودکان در بعضی شرایط دروغ میگویند، اما اولین بار که اتفاق می افتد ممکن است برای والدین یک سورپرایز واقعی باشد. یادگیری دروغ همانند یادگیری صداقت بخشی از رشد کودک است. در اینجا اهمیت نحوه انتقال این پیام که صداقت مهم است مشخص می شود.

روشهای فرزندپروری

بک تربیتی با تربیت کودکانی متفاوت مرتبط بوده و سبک مقتدرانه به طور کلی با رفتارهای مثبت مانند اعتماد به نفس بالا و خود کفایی در ارتباط است. با این حال، عوامل مهم دیگر از جمله فرهنگ، درک کودکان از رفتار پدر و مادر، و تأثیرات اجتماعی نیز نقش مهمی در رفتار کودکان ایفا می کنند.

نکات بچه داری – بهبود بخشیدن به رفتار کودک نوپا

زندگی می تواند برای کودکان نوپا مایوس کننده باشد. کودکان نوپا هرچند مشتاق نشان دادن استقلال خود هستند همیشه نمی توانند آن قدر که دوست دارند سریع حرکت کنند یا نیازهایشان را ابراز کنند. این ترکیب می تواند به بدخلقی و بدرفتاری کودک منجر بشود. اما شما می توانید با نشان دادن محبت، توجه، تحسین، تشویق و مقداری انضباط به کودک یاد بدهید خوب رفتار کند.

ایده های تربیتی برای حرف شنوی بچه ها از والدین

ما به عنوان والدین مسئول آموزش و تربیت فرزندانمان هستیم. به عهده ما است که مرزها را تعیین کنیم و وقتی این مرزها به چالش کشیده می شوند اقتدار خود را نشان بدهیم. این به معنای حکمرانی با خشم و خشونت نیست.

چطور می توانم فرزند عصبانی را کنترل کنم؟

داشتن فرزندی عصبانی مثل راه رفتن در میدان مین است. در این میدان نمی دانید آیا گام بعدی شما باعث انفجار می شود یا خیر. کودک عصبانی در اصل تمام خانواده را گروگان می گیرد. با این بچه ها همیشه ترس از انجام دادن کاری یا گفتن چیزی اشتباه و بعد مجبور شدن به تحمل خشم و عصبانیت کودک وجود دارد.

مدیریت خشم در نقش والدین

به دنیا آوردن و بزرگ کردن کودک مسئولیت بسیار بزرگی است. این مسئولیت اغلب اوقات با نگرانی و اضطراب همراه است. ماهیت احساسی این مسئولیت که اغلب اوقات با ترس شروع می شود باعث می شود مدیریت خشم در پرورش فرزند بسیار مشکل بشود.

نکاتی در مورد پرورش کودک

بچه ها همیشه رمز و رازی خواستنی و گاهی اوقات تنش زا هستند. در نبود دفترچه راهنما، منابع فراوان و شگفت انگیز نکات راهنمای پرورش کودک وجود دارند. خانواده، دوستان، کتاب ها، فیلم های ویدئویی، و وب سایت ها تعدادی از منابع ارزشمند موجود برای والدین امروزی هستند.

والدین، بچه ها و تادیب

تربیت کردن فرایند یاد دادن این موضوع به کودک است که چه رفتارهایی قابل قبول و چه رفتارهایی غیرقابل قبول هستند. به عبارت دیگر، تربیت به کودک یاد می دهد قواعد و قوانین را رعایت کند. تربیت شامل تنبیه، مثل اجازه ندادن برای بازی، و مهم تر از آن شامل پاداش است.

Top