واداشتن بچه ها به حرف شنوی از والدین می تواند کار دشواری باشد. بچه ها از روزی که متولد می شوند رشد می کنند تا مستقل بشوند. بچه ها به محض این که بتوانند شروع به به چالش کشاندن اقتدار و سنجیدن مرزهایی که برایشان تعیین شده است می کنند. با این روش است که آن ها یاد می گیرند و رشد می کنند. ما به عنوان والدین مسئول آموزش و تربیت فرزندانمان هستیم. به عهده ما است که مرزها را تعیین کنیم و وقتی این مرزها به چالش کشیده می شوند اقتدار خود را نشان بدهیم. این به معنای حکمرانی با خشم و خشونت نیست. نظم و انضباط را باید تمرین کرد چون ما آنقدر بچه هایمان را دوست داریم که نمی توانیم به آن ها اجازه بدهیم رفتار غیر قابل قبولی داشته باشند. همیشه باید با محبت و خلاقیت و متناسب با سن کودک، او را تربیت کرده و نظم و انضباط را برقرار کنیم. در این جا چند نکته تربیتی پیشنهاد می شود. به خاطر داشته باشید که بچه ها و خانواده ها متفاوت هستند بنابراین هرچند ممکن است یکی از این شیوه ها برای یک کودک کارساز باشد، ممکن است همین شیوه برای کودکی دیگر اثر نداشته باشد یا اصلا مناسب خانواده شما نباشد.

بچه های زیر یک سال
 • محکم "نه" بگوئید
 • دوباره راهنمائی کنید، حواس بچه را پرت کنید، یا بچه را از موقعیتی که در آن هستید خارج کنید

کودکان نوپا-پیش دبستانی های 2-4 سال
 • محکم "نه" بگوئید
 • کودک را به جایی ببرید که در آن مجبور است بی حرکت بنشیند (یک دقیقه به ازای هر سال سن کودک)
 • کودک را مجبور به عذرخواهی کنید
 • بگذارید ساعت به کودک بگوید ساعت خواب است؛ این باعث می شود والدین "آدم بد" نشوند
 • از کودک انتظار داشته باشید ریخت و پاش های خودش را جمع کند
 • فقط برلی نافرمانی عمدی از تنبیه بدنی استفاده کنید

بچه های دبستانی 5 – 8 سال
 • کودک را به جایی ببرید که در آن باید بی حرکت بماند
 • از کودک بخواهید عذرخواهی کند
 • او را به عنوان تنبیه در خانه نگه دارید یا امتیازات دیگری را از او بگیرید
 • کار بدنی یا کار فکری اضافه از او بخواهید (برای مثال اگر کودک را به خاطر این که اجازه نداده است دیگران از وسایل او استفاده کنند تنبیه می کنید از او بخواهید در مورد بخشندگی مطلبی بنویسد)
 • فقط برای نافرمانی عمدی از تنبیه بدنی استفاده کنید

تازه نوجوان های 9-12 سال
 • فرزندتان را به جایی ببرید که برای مدتی طولانی اجازه حرکت نداشته باشد. کودک باید بدون هیچ فعالیتی باشد تا به رفتار و نگرش خود فکر کند. جای خسته کننده ای مثل میز تحریر خالی یا میز نهارخوری رو به دیوار را برای این کار انتخاب کنید. کودک را به اتاقش نفرستید چون در آن جا کتاب ها و اسباب بازی ها حواس او را پرت می کنند. هدف این کار از میان برداشتن محرک های محیطی است تا کودک بتواند بر شرایط موجود تمرکز کند)
 • اجازه بیرون رفتن از خانه به او ندهید یا امتیازات دیگری را از او بگیرید
 • کارهای اضافی و بیشتری برای او تعیین کنید
 • از پول تو جیبی او کم کنید (اساسا نوعی جریمه احتمالا برای بد صحبت کردن است)
 • از کودک بخواهید عذر خواهی کند

نوجوان های 12- 18 سال
 • اجازه بیرون رفتن از خانه را به نوجوان ندهید یا امتیازات دیگری را از او بگیرید
 • امتیازی را که کودک دوست دارد داشته باشد به تاخیر بیندازید (گرفتن گواهینامه رانندگی یا خاموشی دیرتر)
 • از او بخواهید عذرخواهی بکند
 • از او بخواهید برای پرداخت خسارت یا بدهی کار کند
 • به او پول تو جیبی ندهید

هر روش تنبیهی را که برای دقیق و خوش رفتار نگه داشتن بچه ها انتخاب کردیم باید به خاطر داشته باشیم که مچ بچه ها را موقع انجام دادن کارهای خوب بگیریم. باید در هر زمان ممکن رفتار خوب بچه ها را تحسین و تقویت کنیم تا کمتر مجبور به اصلاح و تنبیه آن ها بشویم.
 

ادامه این موضوع

اضطراب کودکان - سنین و مراحل

اضطراب بخشی طبیعی از رشد کودکان است. اما تخمین زده می شود که در هر نقطه از دنیا بین 8-22 ٪ از کودکان اضطراب شدید را بیشتر از کودکان دیگر تجربه می کنند، که باعث کاهش موفقیتشان در زندگی می شود.

برخورد با دعوای خواهر و برادرها

برخی دعواها جزیی از واقعیت زندگی هستند. جدای از این، بچه ها هنوز در حال یادگیری نحوه تعامل با دیگران هستند. وقتی که دعوا اتفاق می افتد، بهترین اقدام اینست که برای جلوگیری از صدمه دیدنشان وارد عمل شوید . پس از آن باید برای حل مسئله بطور سازنده به آنها کمک کنید.

دروغ - چرا کودکان دروغ میگویند و والدین چکار باید بکنند؟

بیشتر کودکان در بعضی شرایط دروغ میگویند، اما اولین بار که اتفاق می افتد ممکن است برای والدین یک سورپرایز واقعی باشد. یادگیری دروغ همانند یادگیری صداقت بخشی از رشد کودک است. در اینجا اهمیت نحوه انتقال این پیام که صداقت مهم است مشخص می شود.

روشهای فرزندپروری

بک تربیتی با تربیت کودکانی متفاوت مرتبط بوده و سبک مقتدرانه به طور کلی با رفتارهای مثبت مانند اعتماد به نفس بالا و خود کفایی در ارتباط است. با این حال، عوامل مهم دیگر از جمله فرهنگ، درک کودکان از رفتار پدر و مادر، و تأثیرات اجتماعی نیز نقش مهمی در رفتار کودکان ایفا می کنند.

نکات بچه داری – بهبود بخشیدن به رفتار کودک نوپا

زندگی می تواند برای کودکان نوپا مایوس کننده باشد. کودکان نوپا هرچند مشتاق نشان دادن استقلال خود هستند همیشه نمی توانند آن قدر که دوست دارند سریع حرکت کنند یا نیازهایشان را ابراز کنند. این ترکیب می تواند به بدخلقی و بدرفتاری کودک منجر بشود. اما شما می توانید با نشان دادن محبت، توجه، تحسین، تشویق و مقداری انضباط به کودک یاد بدهید خوب رفتار کند.

چطور می توانم فرزند عصبانی را کنترل کنم؟

داشتن فرزندی عصبانی مثل راه رفتن در میدان مین است. در این میدان نمی دانید آیا گام بعدی شما باعث انفجار می شود یا خیر. کودک عصبانی در اصل تمام خانواده را گروگان می گیرد. با این بچه ها همیشه ترس از انجام دادن کاری یا گفتن چیزی اشتباه و بعد مجبور شدن به تحمل خشم و عصبانیت کودک وجود دارد.

مادرِ عصبانی

وقتی ما همیشه با خشم و عصبانیت واکنش نشان می دهیم، نتیجه برعکس می شود. در این شرایط بچه ها به جای این که مشتاقانه به حرف های عاقلانه ما گوش بدهند -حتی حرف هایی که در زمان آرامش گفته می شوند- حرف هایمان را نشنیده می گیرند. اگر خشم و عصبانیت به اندازه کافی خشونت آمیز یا شدید باشد، ممکن است بچه ها حتی از مادر عصبانی بترسند و از او دور بشوند.

مدیریت خشم در نقش والدین

به دنیا آوردن و بزرگ کردن کودک مسئولیت بسیار بزرگی است. این مسئولیت اغلب اوقات با نگرانی و اضطراب همراه است. ماهیت احساسی این مسئولیت که اغلب اوقات با ترس شروع می شود باعث می شود مدیریت خشم در پرورش فرزند بسیار مشکل بشود.

نکاتی در مورد پرورش کودک

بچه ها همیشه رمز و رازی خواستنی و گاهی اوقات تنش زا هستند. در نبود دفترچه راهنما، منابع فراوان و شگفت انگیز نکات راهنمای پرورش کودک وجود دارند. خانواده، دوستان، کتاب ها، فیلم های ویدئویی، و وب سایت ها تعدادی از منابع ارزشمند موجود برای والدین امروزی هستند.

والدین، بچه ها و تادیب

تربیت کردن فرایند یاد دادن این موضوع به کودک است که چه رفتارهایی قابل قبول و چه رفتارهایی غیرقابل قبول هستند. به عبارت دیگر، تربیت به کودک یاد می دهد قواعد و قوانین را رعایت کند. تربیت شامل تنبیه، مثل اجازه ندادن برای بازی، و مهم تر از آن شامل پاداش است.

Top