متخصصین در مورد این که چه مواد غذایی را جهت رشد کودک خود به کار ببرید به شما توضیح می دهد. کودک شما در حال حاضر راه می رود، می دود و به طور دائم حرف می زند. چنین دوره ی تکاملی بدان معناست که نیازهای تغذیه ای وی نیز تغییر کرده است. به دنیای کودکان نوپا خوش آمدید. با دانستن یک سری اطلاعات پایه ای خواهید فهمید که چگونه کودک خود را تا 3 سالگی تغذیه کنید.

تغذیه کودک نوپا چه میزان باید باشد؟

جالب است که بدانید به علت کاهش سرعت رشد در کودک نوپا با وجود افزایش میزان فعالیت آنها نسبت به شیرخواران، نیاز به کالری کاهش می یابد. این مسئله از اهمیت تغذیه ی خوب و سالم نمی کاهد ولی یک سری چالش ها به دنبال دارد.

کودک نوپا چیزی حدود 1000 تا 1400 کالری در روز بسته به سن و سایز و میزان فعالیت بدنش نیاز دارند.

میزان غذایی که کودک از دسته های مختلف غذایی به آن نیاز دارد بر اساس کالری مصرفی روزانه تعیین می شود.

علاوه بر انواع گروه های تغذیه ای کودک نوپا به چیزی حدود 3 تا 4 قاشق چایخوری از روغن های سالم مانند کانولا و کره نیز نیاز دارد.

جدول تغذیه ای کودک

میزان مصرف

نیاز روزانه 36-24 ماه

نیاز روزانه 24-12 ماه

دسته ی غذایی

1 برش نان

2/1 فنجان پاستا یا برنج یا غلات

5 حداقل نصف از حبوبات خالص

3 حداقل نصف از منابع حبوبات خالص

حبوبات

1 سیب کوچک

1 فنجان میوه تکه شده

1 موز بزرگ

5/1

1

میوه

1 فنجان سبزی خیسانده شده و ریز شده مانند لوبیا و نخود

5/1

1

سبزیجات

۱ تخم مرغ پخته

1 انس مرغ، ماهی و گوشت پخته

1 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی

4/1 فنجان سبزیجات پخته

4-2

2

پروتئین

1 فنجان شیر یا ماست

2 انس پنیر پرورده

2

2

شیر


علائمی که نشان دهنده ی آمادگی کودک شما در خودتغذیه ای است

هر روز، کودک نوپا بر مهارت های حرکتی خود می افزاید. این مسئله شامل مهارت های وی در غذاخوردن نیز می شود. به طور مثال بر داشتن تکه های غذا به کمک شست و سایر انگشتان یکی از اولین قدم های وی در خودتغذیه ای می باشد.

این مهارت در سن حدود 9 ماهگی به دست می آید. در همین سن ٬آنها آماده ی خوردن غذای کمکی یا شیر اما به کمک نِی می باشند.

اکثر کودکان مهارت غذاخوردن را در حدود یک سالگی به دست می آورند. بعضی ممکن است تا 18 ماهگی نیاز به کمک داشته باشند.

بعد از 2 سالگی اکثر کودکان می توانند از فنجان بدون درپوش استفاده کنند ولی اگر از خوردن با نی لذت می برند ادامه آن هیچ منعی ندارد.

زمانی که کودک متوجه شود که خود قادر است غذایش را به داخل دهانش ببرد دیگر تمایلی به کمک شما در این زمینه ندارد.

با این که مسئله ی تغذیه‌ای کودک توسط خود وی باعث کثیفی و ریخت و پاش زیادی می شود ولی ارزشش را دارد که کودک این مهارت را فرا بگیرد.

خود تغذیه ای یک مهارت تکاملی مهم در کودک است که والدین باید آن را پرورش دهند. به کودکان اجازه دهید که خود تغذیه کنند و تنها در صورتی که غذای کافی نمی‌خورند به آنها کمک کنید.

 

ادامه این موضوع

نوزاد

به اطفالی با سن کمتر از یک ماه نوزاد گفته می‌شود. داشتن نوزاد شرایط بسیار دشواری برای والدین است، به خصوص والدینی که برای اولین بار صاحب فرزند شده اند. ممکن است نوزاد سالم باشد اما تنها راه برقراری ارتباط برای او گریه کردن است و والدین باید در مورد شرایط و بهترین شیوه های راحت و آسوده نگهداشتن خود و نوزادشان آگاهی داشته باشند.

آیا کودکان نوپا می توانند دچار اضافه وزن شوند؟

شاید باورش برایتان سخت باشد که حتی کودکان خردسال ویا شیرخوار نیز می توانند دچار اضافه وزن باشند و شما به عنوان والد ممکن است قادر به تشخیص این مسئله نباشید. تنها با نگاه کردن نمی توان گفت که کودک وزن مناسب دارد یا خیر.

بعد از زایمان چه باید کرد و انتظار چه چیزهایی را باید داشت؟

پیوند عاطفی بین مادر و نوزاد در عرض چند ساعت بعد از زایمان شروع می شود. به علت مستعد بودن نوزاد به ابتلا به انواع عفونت در ساعات اولیه ی بعد از تولد٬ باید مراقبت ویژه از وی در این ساعات صورت گیرد.

پس از زایمان چه کنیم؟ منتظر چه چیز هایی باشیم؟

پیوند بین مادر و نوزاد از چند ساعت پس از تولد مستحکم می شود. در این زمان باید از نوزاد با نهایت دقت مراقبت شود زیرا به شدت مستعد ابتلا به عفونت ها قرا ردارد.

چه زمانی برای کودک بیمار از پرشک کمک بخواهیم

مراقبت از کودک یکی از وظایف اصلی هر پدر و مادری است. فهمیدن این که کودکی بیمار است کار بسیار مشکلی است. والدین باید به رفتار و خلقیات کودکان توجه داشته و با بیشترین توجه از کودک مراقبت کنند. هرگونه تغییر از شرایط نرمال کودک باید جدی گرفته شود.

ختنه

ختنه فرایندی است که به موجب آن پوست روی کلاهک آلت تناسلی مرد برداشته می شود. بعضی افراد بر این باور هستند که ختنه می تواند باعث عدم حساسیت آلت در بزرگسالی بشود ولی برای این ادعا هیچ اثباتی وجود ندارد.

راه حل های اختلالات تغذیه ای کودکان نوپا

اینکه بفهمید چرا کودک شما این غذاهای خوشمزه ای را که فراهم کردید نمی خورد، کار دشواری است. کودک به طور طبیعی نسبت به غذاهای جدید و ناآشنا ترس و مقاومت از خود نشان می دهد. خصوصاً سبزیها از دسته خوراکی هایی هستند که کودکان نسبت به آنها زیاد دچار ترس می شوند. اینکه چرا اینقدر کودک نسبت به غذاهای جدید واکنش نشان می دهد کسی واقعاً علت آن را نمی داند.

Top