اصطلاح نواقص جنینی یا نواقص مادرزادی شامل هر گونه مشکل جسمی یا سلامت نوزاد در حین تولد است. نواقص مادر زادی ممکنست به صورت اختلالات ذهنی یا نواقص جسمی باشد. همچنین ممکنست به اندازه ای خفیف باشد کهبه راحتی تشخیص داده نشود یا به حدی شدید باشد که به محض به دنیا آمدن نوزاد مشخص گردد. گاهی اوقات شدت نواقص مادر زادی به اندازه ایست که نوزاد بلافاصله پس از به دنیا آمدن می میرد یا مدت زیادی زنده نمی ماند. این موارد در اولین نگاه تشخیص داده می شود. نواقص تولد را با نام اختلالات وراثتی یا مادرزادی هم می نامند.

علت بروز نواقص مادرزادی


علت بروز نواقص متعدد و متنوع است و نمی توان برای آن ها مرز بندی جغرافیایی تعیین کرد یا افراد خاصی را معاف از ابتلا به آن ها دانست. در جهان، 3 تا 4 درصد از نوزادانی که به دنیا می آیند نقصمادرزادی دارند. می توانگفت که هر بارداری 3تا4 درصد احتمال به دنیا آوردن نوزاد ناقص را دارد.

نواقص مادرزادی ممکنست به سبب عوامل ژنتیک یا محیطی ایجاد شوند. عواملی که مسبب بروز نواقص مادرزاده شناخته شده اند عبارتند از:
 • نواقص ساختاری / متابولیکی: نوزادانی که با این نوع نواقص به دنیا می آیند ممکنست یکی از اعضای بدنشان ناقص باشد یا اصلا" تشکیل نشده باشد. علت اصلی بروز این نواقص ژنتیک است. تغییر در رشته ی DNA یکی از علت های اصلی بروز این نواقص است که قابل درمان نیست.
 • عفونت های مادرزادی: نواقص مادرزادی ممکنست براثر ابتلای مادر به یکی از عفونت های ویروسی یا باکتریایی در دوران بارداری ایجاد شود.
 • عوامل محیطی: قرارگرفتن مستمر در معرض انواع مواد شیمیایی هم سبب بروز نقص مادر زادی می شود.مصرف الکل و انواع معینی از داروها هم سبب بروز نقص مادر زادی خواهد شد.
 • مجموعه ای از عوامل : در مواردی مجموعه ای از عوامل دست به دست هم داده و سبب بروز نقص مادر زادی درجنین می شوند.

برخی از نواقص مادر زادی عبارتند از:
 • شکاف کام / شکاف لب : یکی از رایج ترین نواقص مادرزادی است که در آن لب فوقانی یا کام فوقانی شکاف دارد. این نقص را می توان با جوش دادن شکاف لب یا کام برطرف کرد.
 • نقص مجرای عصبی (NTD): این مورد شامل مجموعه ای از نواقص است که در هنگام تشکیل مغز و طناب نخاعی به وجود می آید. احتمال زنده ماندن این نوزادان بسیار اندک است.
 • آننسفالی یا تشکیل نشدن بافت عصبی: این نوع نقص مادر زادی هم در دسته ی نقص مجرای عصبی است و در ان بافت عصبی در جمجمه تشکیل نشده است.
 • اسپینا بیفیدا : این نقص هم از دسته ی نقص مجرای عصبی است و در آن طناب نخاعی تکامل نیافته است.
 • فلج مغزی: شامل مجموعه ای از بیماری های عصبی شدید است که بر کنترل عضلات تاثیر می گذارند. این نواقص ممکنست در مراحل اولیه ی تولد ایجاد شوند.
 • بیماری ها ی RH : این بیماری ها بر اثر نا همخوانی RH خون مادر با RHخون جنین بروز می کنند. در برخی از موارد سبب مرگ نوزاد بلافاصله بعد از تولد می شود.
 • نواقص قلبی : شامل مجموعه ای از نواقص است که به سبب تکامل نیافتن قلب بروز می کند. مانند نقص در تشکیل عروق یا دیواره های قلب، تترالوژی فالوت و غیره.
 • کیست شبکه ی کوروئید: این عارضه شامل تجمع مایعات درون مغز است که به طور طبیعی نقص مادرزادی به شمار نمی رود و پس از مدتی با طی شدن روند تکاملی، ازبین خواهد رفت.
 • آنمی سیکل سل : این بیماری نقص کروموزومی است و سبب تشکیل گلبول های قرمز غیر طبیعی می شود.
 • در رفتگی مادرزادی ران : در این مورد استخوان ران درحفره ی لگنی قرار مناسب ندارد.
 • اوتیسم : یک عارضه ی تکاملی است و اختلالات ارتباطی و مهارت ها ی رفتار اجتماعی را در بر می گیرد.
 • سندرم داون : یک عارضه ی ژنتیکی است و به سبب زیاد بودن کروموزوم 21 ایجاد می شود.
 • سندرم ترنر: به سبب فقدان کروموزوم X در سلول ها ایجاد می شود.
 • پیری زود رس: این عارضه با خصوصیات پیری و به سبب اختلالات ژنتیکی بروز می کند.
 

ادامه این موضوع

آسیب دیدن نوزاد در حین زایمان

آسیب های حین زایمان شامل بروز انواع آسیب های جسمانی است که در حین تولد نوزاد را تهدید می کند. البته با نام ترومای زایمان هم خوانده می شود. عوامل متعددی در بروز آسیب های حین زایمان دخالت دارند.

جدا شدن جفت از رحم

جدا شدن جفت زمانی اتفاق می افتد که پیش از زایمان، اتصال جفت با دیواره های رحم از بین برود.این عارضه در 200 مورد بارداری، 1 مورد را در بر می گیرد. احتمال بروز آن در بارداری های بعدی را می توان با مراقبت شدید از مادر باردار و ثبت و نمایش وضعیت وی از بین برد.

زایمان کاذب چیست؟

زایمان کاذب، درست مانند زایمان واقعی احساس می شود. البته تشخیص دادن زایمان کاذب از مراحل اولیه ی زایمان واقعی بسیار دشوار می نماید. بنابراین، زن باردار ی که درمرحله ی بعد ازهفته سی و هفتم قرار دارد باید بسیار مراقب باشد.

عدم تناسب سر جنین با لگن مادر

عدم تناسب سر جنین با لگن مادر اختلالی است که در موارد نادر بروز می کند و مادرانی که یک بار دچار این مشکل شده اند نباید از بروز آن در بارداری های بعدی بهراسند. این موقعیت به راحتی تشخیص داده نمی شود. اما در بیشتر موارد در حین زایمان معلوم می شود که جنین نمی تواند از لگن مادر عبور کند.

عوارض زایمان

اپی زیاتومی برای بزرگتر کردن واژن انجام می شود تا جنین بتواند سریع تر خارج شود. به نظر متخصصین زخم ناشی از اپی زیاتومی زودتر از زخم ناشی از پارگی پرینه التیام خواهد یافت.

عوارض زایمان - سطح مایع آمنیوتیک

سطح مایع آمنیوتیک برای سلامتی جنین اهمیت زیادی دارد زیرا دمای مناسب را برای جنین حفظ کرده و مانع از فشرده شدن بند ناف می شود. هر دو عارضه ی الیگوهیدر آمنیوز و پلی هیدرآمنیوز برای سلامت جنین و مادر خطر آفرین خواهد بود.

عوارض زایمان - وضعیت بریچ یا وارونه ی جنین

وضعیت بریچ، وضعیتی نیست که جنین را به خطر بیندازد و نوزادی که با وضعیت بریچ به دنیا می آید در بسیاری از موارد از نوزادان با قرار طبیعی سالم تر است. وضعیت بریچ را می توان چند هفته پیش از تاریخ زایمان تشخیص داد.

مشکلات در حین زایمان

مشکلات حین زایمان به سبب سه عامل بروز می کند. اضطراب، وضعیت بدنی، عوامل جسمی. این عوامل سبب بروز ناراحتی و خستگی در حین زایمان می شوند از جمله آناتومی لگن، شدت انقباض های رحمی و توانایی های ذاتی زن باردار.

نوزاد نارس

براساس استانداردهای جهانی موجود، همه ی نوزادانی که وزنشان از 1000 تا 2500 گرم و طول قد آن ها از 30 سانتی متر تا 35 سانتی متر باشد، نوزاد نارس نامیده می شوند. البته تعیین مقدار وزن برای تعیین نارس بودن نوزاد نمی تواند عامل اصلی باشد زیرا هستند نوزادانی که با وزن کم به دنیا می آیند ولی از انرژی و توان کافی برای ادامه ی حیات برخوردارند.

کمر درد در حین زایمان

کمر درد درحین زایمان به درد در ناحیه ی دنبالچه گفته می شود که بر اثر فشار ناشی از سر جنین بر این ناحیه ایجاد می شود. نشانه ها شامل کمر درد در زمان شروع انقباض هاست. در واقع هیچ دارویی برای تسکین این درد تعیین نشده است. اقدامات تسکین دهنده شامل تغییر وضعیت جنین در رحم مادر است و درد با کمک به مادر به روش های مختلف دیگر هم تسکین خواهد یافت.

Top