مشکلات مربوط به زایمان

سقط به معنای از دست دادن نوزاد به طور غیر ارادی است. اگر این اتفاق پس از هفته ی 20 بارداری بیفتد به نام مرده زایی (STILL BIRTH) معروف است. در پزشکی سقط را یک " کورتاژ غیر ایجادی " می گویند. این عارضه در 20 درصد بارداری ها به خصوص در اولین ما ه های بارداری بروز می کند ( بیش از 45 درصد از بارداری ها به سقط می انجامد، درحالی که بیشتر زنان از وقوع آن آگاه نیستند ). در بسیاری از موارد علت بروز سقط مشخص نمی شود به خصوص برای مادران باردار بالاتر از 35 سال.

سابقه ی سقط های قبلی نمی تواند علت بروز سقط در بارداری حاضر به شمار رود. حتی با سابقه ی یک یا دو سقط، احتمال سقط در بارداری فعلی افزایش نمی یابد. مگر این که سابقه ی 3 سقط یا بیشتر را داشته باشد، در این موقعیت ها، احتمال بروز سقط در بارداری فعلی افزایش می یابد. حتی در موارد یاد شده، 50 درصد از این زنان هم می توانند با موفقیت بارداری را به پایان برسانند. به طور کلی، 35 تا 50 درصد از سقط ها در حین اولین ماه بارداری به سبب نواقص شدید ژنتیکی در جنین بروز می کند.

سایر عوامل موثر بر سقط جنین عبارتند از:
  • وجود مشکل در رحم یا دهانه ی رحم.
  • اختلالات هورمونی
  • عفونت های باکتریایی یا ویروسی
  • مصرف الکل و داروهای روان گردان
  • درتماس بودن با سم های موجود در طبیعت مانند آرسنیک، فورمالدئید

مادرانی که سابقه ی سقط داشته اند می توانند بارداری سالم و طبیعی داشته باشند. حتی زنی که سابقه ی 4 بار سقط داشته است هم در بارداری پنجم خود در حدود 60 درصد احتمال مادر شدن دارد.

هرگاه یکی از این علائم را در حین 3 ماه اول بارداری مشاهده نمودید (هفته ی 12 تا 13) با پزشک خود مشورت کنید زیرا ممکنست حاکی از بروز سقط باشد:
  • خونریزی (خونریزی شدید): خونریزی واژینال گاهی اوقات پس از مشاهده ی نشانه ی قهوه ای رنگ دیده می شود.
  • عدم توقف تهوع صبحگاهی، از بین رفتن التهاب سینه ها و سایر علائم بارداری.
  • کمر درد
اگر چه این علائم حاکی از بروز سقط است، باز هم نمی توان به طور قطع منجر به سقط شود. برخی از مادران با وجود خونریزی شدید، نوزاد سالم به دنیا می آورند. خونریزی الزاما" به سقط منتهی نمی شود. اگر احساس می کنید که درحال سقط جنین هستید با پزشک خود مشورت کنید. وقت تلف نکنید، انجام فعالیت های بدنی سخت و سنگین را کنار بگذارید.

وقتی با وجود انجام همه ی اقدامات پزشکی، ادامه ی زایمان غیر ممکن به نظر برسد باید از روش D&C یا کورتاژ استفاده کرد. در این صورت با کمک کورتاژ می توان همه ی بافت های درون رحم را خارج کرد زیرا ممکنست همه ی آن ها خارج نشده باشند. به طور حتم پزشک به شما می گوید که بهترین زمان برای بارداری مجدد چه موقع است ( به طور معمول بعد از 2 یا 3 دوره ی قاعدگی ).

هشدار : براساس مطالعات انجام شده در دانمارک، زنان بارداری که بیشتر وقتشان را با کودکان می گذرانند بیشتر از سایرین مستعد ابتلا به عفونت با "پارو ویروس B19" هستند که به طور طبیعی سبب بروز سقط می شود. در حدود 1 تا 9 درصد از مادران مبتلا به عفونت با این ویروس، سقط جنین می کنند.
 
 
مجموعه
بارداری و زایمان » خاتمه یافتن بارداری

ادامه موضوع

Top