اپیزیاتومی

در موارد نادر جنین نمی تواند از واژن یا دهانه ی رحم باز شده در حین زایمان عبور کند. در این صورت لازمست که پزشک در ناحیه ی پرینه برشی ایجاد کند تا امکان خروج جنین فراهم شود. این کار اپیزیاتومی نامیده می شود. پرینه همان قسمت عضلانی بین مقعد و واژن است. اگر اپی زیاتومی انجام نشود، ممکنست که عبور جنین سبب پارگی این ناحیه شود که خود خطراتی را در پی خواهد داشت. در هنگام انجام اپی زیاتومی، پرینه با یک بیحسی موضعی بیحس می شود. اپی زیاتومی زمانی انجام می گیرد که جنین تحت فشار قرار داشته باشد و لازمست که هرچه زودتر به دنیا بیاید. دیسترس یا تحت فشار بودن جنین به معنای کمبود اکسیژن است.

بنابراین، اپی زیاتومی فقط برای بزرگتر کردن واژن انجام می شود تا جنین بتواند هرچه سریع تر خارج شود. بیشتر متخصصان بر این عقیده اند که زخم اپی زیاتومی خیلی زودتر از زخمی که بر اثر پارگی پرینه ایجاد می شود، التیام خواهد یافت. امروزه بسیاری از زنان با انجام اپی زیاتومی موافق نیستند زیرا بر این باورند که زخم ناشی از انجام آن دیر بهبود می یابد و فایده ی اندکی برای مادر و نوزاد دربردارد. پس بهتر است  زمانی تصمیم به انجام اپی زیاتومی گرفته شود که 100 درصد احتمال کمک به مادر و نوزاد وجود داشته باشد.

برخی از مادران معتقدند که زخم ناشی از پارگی درمقایسه با زخم اپی زیاتومی پس از زایمان و روزهای بعد از آن درد کمتر ی دارد. یافته های حاصل از مطالعات نشان می دهد عضلات کف لگن زنی که به طور طبیعی دچار پارگی شده و زنی که به راحتی زایمان کرده  در مقایسه با زنی که اپی زیاتومی شده است، قدرت یکسانی دارد. انجام اپی زیاتومی  پس از زایمان بسیار استرس زا خواهد بود. زخم به راحتی جوش نمی خورد. نزدیکی جنسی هم حتی ماه ها پس از وضع حمل امکان پذیر نخواهد بود. زیرا با وجود التیام یافتن زخم، نزدیکی بسیار دردناک خواهد بود.

با کمک پزشک می توان از انجام اپی زیاتومی جلوگیری کرد. ماساژ دادن پرینه از هفته ی 34 تا 35 بارداری موثر خواهد بود.برای زنی که نمی خواهد اپی زیاتومی شود، مدت 5 تا 10 دقیقه ماساژمناسب است. البته بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. برای ماساژدادن پرینه باید ناخن هایتان کوتاه باشد. انگشت شست برای ماساژدادن مناسب است. بهترین وضعیت برای ماساژدادن پرینه در حالت نشسته است. این ماساژ به دیواره ی تحتانی واژن کمک می کند تا در هنگام زایمان محکم تر و انعطاف پذیرتر شود.

ورزش کگل هم گزینه ی خوبی برای جلوگیری از انجام اپی زیاتومی است. این ورزش نوعی ورزش عضلات کف لگن است، جایی که شل شدن و سفت شدن عضلاتش در هنگام زایمان بسیار لازم است. برای انجام این ورزش باید مانند زمانی که می خواهید جلوی خروج ادرار را بگیرید، عضلات را منقبض کنید و سپس مانند زمان ادرار کردن عضلات را شل کنید. سرما درمانی هم می تواند به بهبود زخم ناشی از اپی زیاتومی کمک کند. همچنین مانع از تورم محل زخم خواهد شد. استفاده از بالش های ضد درد هم موثر است. این بالش ها مانند بالش های حلقه ای قدیمی است (cotton ring) که درهنگام نشستن فشار را از روی ناحیه ی زخمی بر می دارد. این بالش ها را می توان از مراکز فروش خریداری کرد. همواره باید پس از استحمام با یک حوله ی نرم بخیه ها را خشک یا تمیز کرد.
 

ادامه این موضوع

آسیب دیدن نوزاد در حین زایمان

آسیب های حین زایمان شامل بروز انواع آسیب های جسمانی است که در حین تولد نوزاد را تهدید می کند. البته با نام ترومای زایمان هم خوانده می شود. عوامل متعددی در بروز آسیب های حین زایمان دخالت دارند.

جدا شدن جفت از رحم

جدا شدن جفت زمانی اتفاق می افتد که پیش از زایمان، اتصال جفت با دیواره های رحم از بین برود.این عارضه در 200 مورد بارداری، 1 مورد را در بر می گیرد. احتمال بروز آن در بارداری های بعدی را می توان با مراقبت شدید از مادر باردار و ثبت و نمایش وضعیت وی از بین برد.

زایمان کاذب چیست؟

زایمان کاذب، درست مانند زایمان واقعی احساس می شود. البته تشخیص دادن زایمان کاذب از مراحل اولیه ی زایمان واقعی بسیار دشوار می نماید. بنابراین، زن باردار ی که درمرحله ی بعد ازهفته سی و هفتم قرار دارد باید بسیار مراقب باشد.

عدم تناسب سر جنین با لگن مادر

عدم تناسب سر جنین با لگن مادر اختلالی است که در موارد نادر بروز می کند و مادرانی که یک بار دچار این مشکل شده اند نباید از بروز آن در بارداری های بعدی بهراسند. این موقعیت به راحتی تشخیص داده نمی شود. اما در بیشتر موارد در حین زایمان معلوم می شود که جنین نمی تواند از لگن مادر عبور کند.

عوارض زایمان - سطح مایع آمنیوتیک

سطح مایع آمنیوتیک برای سلامتی جنین اهمیت زیادی دارد زیرا دمای مناسب را برای جنین حفظ کرده و مانع از فشرده شدن بند ناف می شود. هر دو عارضه ی الیگوهیدر آمنیوز و پلی هیدرآمنیوز برای سلامت جنین و مادر خطر آفرین خواهد بود.

عوارض زایمان - وضعیت بریچ یا وارونه ی جنین

وضعیت بریچ، وضعیتی نیست که جنین را به خطر بیندازد و نوزادی که با وضعیت بریچ به دنیا می آید در بسیاری از موارد از نوزادان با قرار طبیعی سالم تر است. وضعیت بریچ را می توان چند هفته پیش از تاریخ زایمان تشخیص داد.

مشکلات در حین زایمان

مشکلات حین زایمان به سبب سه عامل بروز می کند. اضطراب، وضعیت بدنی، عوامل جسمی. این عوامل سبب بروز ناراحتی و خستگی در حین زایمان می شوند از جمله آناتومی لگن، شدت انقباض های رحمی و توانایی های ذاتی زن باردار.

نواقص مادرزادی یا نواقص تولد

نواقص تولد شامل هر گونه مشکل جسمی یا ذهنی است که در حین بارداری ایجاد می شود. ممکنست اختلالات جسمی یا ذهنی را در بر داشته باشد. نواقص تولد بر اثر عوامل ژنتیکی یا محیطی ایجاد می شود. عوامل ناشناخته ی دیگری هم در بروز آن ها دخالت دارند.

نوزاد نارس

براساس استانداردهای جهانی موجود، همه ی نوزادانی که وزنشان از 1000 تا 2500 گرم و طول قد آن ها از 30 سانتی متر تا 35 سانتی متر باشد، نوزاد نارس نامیده می شوند. البته تعیین مقدار وزن برای تعیین نارس بودن نوزاد نمی تواند عامل اصلی باشد زیرا هستند نوزادانی که با وزن کم به دنیا می آیند ولی از انرژی و توان کافی برای ادامه ی حیات برخوردارند.

کمر درد در حین زایمان

کمر درد درحین زایمان به درد در ناحیه ی دنبالچه گفته می شود که بر اثر فشار ناشی از سر جنین بر این ناحیه ایجاد می شود. نشانه ها شامل کمر درد در زمان شروع انقباض هاست. در واقع هیچ دارویی برای تسکین این درد تعیین نشده است. اقدامات تسکین دهنده شامل تغییر وضعیت جنین در رحم مادر است و درد با کمک به مادر به روش های مختلف دیگر هم تسکین خواهد یافت.

Top