برای این که جنین در رحم مادر زندگی کند نیاز به یک سیستم محافظتی دارد. مایع آمنیوتیک این سیستم محافظتی را فراهم می کند. این مایع به جنین امکان رشد و تکامل اعضاء، عضلات، ریه ها و سیستم گوارشی را می دهد. مایع آمنیوتیک درون کیسه ی آب یا کیسه ی آمنیوتیک قرار دارد. مایع آمنیوتیک در حدود 12 روز پس از آبستنی تشکیل می شود. محتوی اصلی آن آب است که در مراحل اولیه از طریق مادر تامین می شود. سپس ادرار جنین اصلی ترین ماده ی تشکیل دهنده ی آن به شمار می رود.

مایع آمنیوتیک به حرکت و جنب و جوش جنین در شکم مادر کمک می کند. اما در سه ماهه ی دوم بارداری تغییرات شروع می شوند. در این مرحله یا پس از آن، جنین شروع به تنفس و بلعیدن مایعات می کند. در نتیجه درمقایسه با ماه ها ی اول، مقدار مایع آمنیوتیک کم تر می شود. به این وضعیت الیگوهیدرآمنیوز یا کم شدن مایع آمنیوتیک می گویند. در برخی از موارد بیشتر از مقدار طبیعی می شود که در این صورت به این وضعیت پلی هیدرآمنیوز یا زیاد شدن مایع آمنیوتیک گفته می شود.

الیگوهیدرآمنیوز شرایطی است که به سبب کاهش مقدار مایع آمنیوتیک پدید می آید. روش های متعددی برای تعیین مقدار مایع آمنیوتیک وجود دارد از جمله روش اندازه گیری ایند کس مایع آمنیوتیک. که اندازه گیری با بزرگترین قطر کیسه هم گفته می شود. در طول هفته ی 32 تا 36 بارداری، اگر سطح مایع آمنیوتیک کمتر از 5 سانتی متر در عمیق ترین قسمت باشد یا قطر کیسه  2 تا 3 سانتی متر کمتر شود یا اگر مقدار مایع کمتر از 500 میلی لیتر باشد، الیگوهیدرآمنیوز نام می گیرد.

8 درصد از زنان باردار دچار این عارضه یعنی کاهش مقدار مایع آمنیوتیک می شوند. در بین آن ها، فقط 4 درصد تشخیص الیگوهیدرآمنیوز دارند.
 مایع آمنیوتیک هم از جنین محافظت می کند هم به شناوربودن جنین کمک می کند. الیگوهیدرآمنیوز در هر یک از مراحل بارداری قابل تشخیص است اما بیشتر در سه ماهه سوم تشخیص داده می شود. زنانی که با گذشت از تاریخ زایمان هنوز وضع حمل نکرده اند بیشتر با این عارضه روبه رو می شوند. اگر زنی هفته ی 42 بارداری را هم پشت سر بگذارد مقدار مایع آمنیوتیک به نصف مقدار طبیعی خواهد رسید که برای جنین مناسب نیست. از آن جا که در حدود 12 درصد از بارداری ها به بعد از هفته ی 41 بارداری می رسند، امکان بروز الیگوهیدرآمنیوز باید درنظر گرفته شود.

مایع آمنیوتیک جنین را از آسیب دیدگی محافظت می کند. دمای مناسب برای جنین را فراهم کرده و مانع از فشرده شدن بند ناف می شود. افزایش مقدار مایع آمنیوتیک که پلی هیدرآمنیوز گفته می شود تحت تاثیر عوامل متعددی بروز می کند. ممکنست بر اثر نقص مادرزادی یا ابتلای مادر به دیابت باشد. اختلالات  Rh و سندرم انتقال ( که در مورد دوقلوها بروزمی کند ) هم می تواند سبب بروز این عارضه شود.اما هنوز علت اصلی بروز پلی هیدرآمنیوز معلوم نیست و همین موضوع هم نگران کننده است.

یکی از عوارض ناشی از پلی هیدرآمنیوز، پاره شدن زود هنگام کیسه آب است. در این موارد خطر سقط جنین هم وجود دارد. از دیگر عوارض ناشی از آن می توان به دفورمیتی اسکلتی، محدودیت رشد اشاره نمود. ممکنست به سزارین بیانجامد یا خونریزی و زایمان زودرس را سبب شود.
 

ادامه این موضوع

آسیب دیدن نوزاد در حین زایمان

آسیب های حین زایمان شامل بروز انواع آسیب های جسمانی است که در حین تولد نوزاد را تهدید می کند. البته با نام ترومای زایمان هم خوانده می شود. عوامل متعددی در بروز آسیب های حین زایمان دخالت دارند.

جدا شدن جفت از رحم

جدا شدن جفت زمانی اتفاق می افتد که پیش از زایمان، اتصال جفت با دیواره های رحم از بین برود.این عارضه در 200 مورد بارداری، 1 مورد را در بر می گیرد. احتمال بروز آن در بارداری های بعدی را می توان با مراقبت شدید از مادر باردار و ثبت و نمایش وضعیت وی از بین برد.

زایمان کاذب چیست؟

زایمان کاذب، درست مانند زایمان واقعی احساس می شود. البته تشخیص دادن زایمان کاذب از مراحل اولیه ی زایمان واقعی بسیار دشوار می نماید. بنابراین، زن باردار ی که درمرحله ی بعد ازهفته سی و هفتم قرار دارد باید بسیار مراقب باشد.

عدم تناسب سر جنین با لگن مادر

عدم تناسب سر جنین با لگن مادر اختلالی است که در موارد نادر بروز می کند و مادرانی که یک بار دچار این مشکل شده اند نباید از بروز آن در بارداری های بعدی بهراسند. این موقعیت به راحتی تشخیص داده نمی شود. اما در بیشتر موارد در حین زایمان معلوم می شود که جنین نمی تواند از لگن مادر عبور کند.

عوارض زایمان

اپی زیاتومی برای بزرگتر کردن واژن انجام می شود تا جنین بتواند سریع تر خارج شود. به نظر متخصصین زخم ناشی از اپی زیاتومی زودتر از زخم ناشی از پارگی پرینه التیام خواهد یافت.

عوارض زایمان - وضعیت بریچ یا وارونه ی جنین

وضعیت بریچ، وضعیتی نیست که جنین را به خطر بیندازد و نوزادی که با وضعیت بریچ به دنیا می آید در بسیاری از موارد از نوزادان با قرار طبیعی سالم تر است. وضعیت بریچ را می توان چند هفته پیش از تاریخ زایمان تشخیص داد.

مشکلات در حین زایمان

مشکلات حین زایمان به سبب سه عامل بروز می کند. اضطراب، وضعیت بدنی، عوامل جسمی. این عوامل سبب بروز ناراحتی و خستگی در حین زایمان می شوند از جمله آناتومی لگن، شدت انقباض های رحمی و توانایی های ذاتی زن باردار.

نواقص مادرزادی یا نواقص تولد

نواقص تولد شامل هر گونه مشکل جسمی یا ذهنی است که در حین بارداری ایجاد می شود. ممکنست اختلالات جسمی یا ذهنی را در بر داشته باشد. نواقص تولد بر اثر عوامل ژنتیکی یا محیطی ایجاد می شود. عوامل ناشناخته ی دیگری هم در بروز آن ها دخالت دارند.

نوزاد نارس

براساس استانداردهای جهانی موجود، همه ی نوزادانی که وزنشان از 1000 تا 2500 گرم و طول قد آن ها از 30 سانتی متر تا 35 سانتی متر باشد، نوزاد نارس نامیده می شوند. البته تعیین مقدار وزن برای تعیین نارس بودن نوزاد نمی تواند عامل اصلی باشد زیرا هستند نوزادانی که با وزن کم به دنیا می آیند ولی از انرژی و توان کافی برای ادامه ی حیات برخوردارند.

کمر درد در حین زایمان

کمر درد درحین زایمان به درد در ناحیه ی دنبالچه گفته می شود که بر اثر فشار ناشی از سر جنین بر این ناحیه ایجاد می شود. نشانه ها شامل کمر درد در زمان شروع انقباض هاست. در واقع هیچ دارویی برای تسکین این درد تعیین نشده است. اقدامات تسکین دهنده شامل تغییر وضعیت جنین در رحم مادر است و درد با کمک به مادر به روش های مختلف دیگر هم تسکین خواهد یافت.

Top