پیش از فرا رسیدن زمان تولد، در برخی از موارد شاهد جدا شدن جفت از دیواره های رحم مادر می شویم. این عارضه با خونریزی شدید همراه است. این موقعیت حاد به نام جدا شدن جفت نامیده می شود. خونریزی بسیار شدید یا غیر قابل کنترل خواهد بود و در بیشتر موارد سلامتی مادر را به خطر می اندازد.

می توان رحم را  یک عضو عضلانی تعریف کرد که جنین را در خود نگه می دارد. در حین بارداری، ساختاری به نام جفت به دیواره های رحم می چسبد. جنین اکسیژن و مواد مغذی را از جریان خون مادر دریافت می کند. جفت سبب جا به جا شدن مواد مغذی و اکسیژن بین مادر و جنین می شود. انتقال مواد مغذی و اکسیژن از راه بند ناف انجام می شود.

جدا شدن جفت شامل از بین رفتن اتصال جفت به دیواره های رحم است. جفت باید به طور طبیعی پس از زایمان از دیواره های رحم  جدا شود. اما اگر جفت پیش از زایمان از دیواره ی رحم جدا شود غیر طبیعی است.

نشانه ها ی جدا شدن جفت
  • درد در ناحیه شکم مهم ترین نشانه است.
  • خونریزی واژینال درهنگام جدا شدن جفت دیده می شود.
  • کاهش میزان فشار خون مادر ناشی از خونریزی شدید.
گاهی اوقات درد با شروع مراحل زایمان اشتباه گرفته می شود و همین مسئله تشخیص را مشکل می سازد. در مواردی هم که با خونریزی همراه نباشد تشخیص دشوار خواهد بود.

در شرایط طبیعی، ابتدا جنین به دنیا می آید. پس از چند دقیقه یا بیشتر جفت و ضمائم آن از رحم خارج می شود. توالی این مراحل همگی به قرار داشتن جفت در رحم بستگی دارد. پس از تولد، نوزاد می تواند بدون اتکاء به جفت تنفس کند. اما در مواردی جفت پیش از زمان تولد از دیواره ی رحم جدا می شود. از هر 200 مورد بارداری، 1 مورد با جدا شدن جفت رو به رو می شود.

علت ها : عواملی که منجر به جدا شدن جفت از رحم می شود شامل پرفشاری خون، جدا شدن جفت در زایمان های زود رس، بالا بودن سن مادر، مصرف زیاد الکل، استعمال دخانیات، غیر طبیعی بودن شکل رحم، ابتلا به بیماری های دیگر مانند دیابت، آسیب دیدن شکم و غیره.

خطرها : جدا شدن جفت هم برای مادر و هم برای جنین خطرناک است. مادر بر اثر از دست دادن خون زیاد در موقعیت بحرانی قرار خواهد گرفت. در حدود 65 درصد از موارد نوزادی که پس از جدا شدن جفت به دنیا می آید، زنده نخواهد ماند. اگر هم زنده بماند به کندی رشد می کند.

جدا شدن جفت منجر به بروز موقعیتی به نام کواگولوپاتی مصرفی می شود. در آن خون لخته می شود (انعقاد داخل عروقی ) و درنتیجه خون زیادی از رحم خارج خواهد شد. بعضی از واکنش های شیمیایی ممکنست به بروز آن کمک کند.

تشخیص : از طریق سونوگرافی می توان بروز این عارضه را تشخیص داد هر چند راه تشخیصی قطعی به شمار نمی رود. انجام آزمایش خون کلی هاور(KB test) هم مقدار سلولهای جنینی لخته شده را تعیین کرده و وقوع این عارضه را مشخص می نماید.

درمان : انتقال خون تنها راه درمانی جدا شدن جفت است. مایعات از راه وریدی تجویز می شود. اکسیژن هم باید از راه ماسک یا تیوب به کار رود.

اگر جنین تحت فشار است یا دیسترس دارد و یا اگر جدا شدن جفت شدید است، سزارین انجام می شود. در همه ی موارد خروج جفت و ضمائم آن از راه واژن بهترین انتخاب است. سزارین وقتی انجام می شود که سن بارداری هنوز به زمان معین نرسیده است. اگر جنین مرده باشد بازهم متخصص زنان اقدام به زایمان واژینال می کند.
اگر مادری دچار این عارضه شده باشد باید در بارداری های بعدی تحت مراقبت باشد.
 

ادامه این موضوع

آسیب دیدن نوزاد در حین زایمان

آسیب های حین زایمان شامل بروز انواع آسیب های جسمانی است که در حین تولد نوزاد را تهدید می کند. البته با نام ترومای زایمان هم خوانده می شود. عوامل متعددی در بروز آسیب های حین زایمان دخالت دارند.

زایمان کاذب چیست؟

زایمان کاذب، درست مانند زایمان واقعی احساس می شود. البته تشخیص دادن زایمان کاذب از مراحل اولیه ی زایمان واقعی بسیار دشوار می نماید. بنابراین، زن باردار ی که درمرحله ی بعد ازهفته سی و هفتم قرار دارد باید بسیار مراقب باشد.

عدم تناسب سر جنین با لگن مادر

عدم تناسب سر جنین با لگن مادر اختلالی است که در موارد نادر بروز می کند و مادرانی که یک بار دچار این مشکل شده اند نباید از بروز آن در بارداری های بعدی بهراسند. این موقعیت به راحتی تشخیص داده نمی شود. اما در بیشتر موارد در حین زایمان معلوم می شود که جنین نمی تواند از لگن مادر عبور کند.

عوارض زایمان

اپی زیاتومی برای بزرگتر کردن واژن انجام می شود تا جنین بتواند سریع تر خارج شود. به نظر متخصصین زخم ناشی از اپی زیاتومی زودتر از زخم ناشی از پارگی پرینه التیام خواهد یافت.

عوارض زایمان - سطح مایع آمنیوتیک

سطح مایع آمنیوتیک برای سلامتی جنین اهمیت زیادی دارد زیرا دمای مناسب را برای جنین حفظ کرده و مانع از فشرده شدن بند ناف می شود. هر دو عارضه ی الیگوهیدر آمنیوز و پلی هیدرآمنیوز برای سلامت جنین و مادر خطر آفرین خواهد بود.

عوارض زایمان - وضعیت بریچ یا وارونه ی جنین

وضعیت بریچ، وضعیتی نیست که جنین را به خطر بیندازد و نوزادی که با وضعیت بریچ به دنیا می آید در بسیاری از موارد از نوزادان با قرار طبیعی سالم تر است. وضعیت بریچ را می توان چند هفته پیش از تاریخ زایمان تشخیص داد.

مشکلات در حین زایمان

مشکلات حین زایمان به سبب سه عامل بروز می کند. اضطراب، وضعیت بدنی، عوامل جسمی. این عوامل سبب بروز ناراحتی و خستگی در حین زایمان می شوند از جمله آناتومی لگن، شدت انقباض های رحمی و توانایی های ذاتی زن باردار.

نواقص مادرزادی یا نواقص تولد

نواقص تولد شامل هر گونه مشکل جسمی یا ذهنی است که در حین بارداری ایجاد می شود. ممکنست اختلالات جسمی یا ذهنی را در بر داشته باشد. نواقص تولد بر اثر عوامل ژنتیکی یا محیطی ایجاد می شود. عوامل ناشناخته ی دیگری هم در بروز آن ها دخالت دارند.

نوزاد نارس

براساس استانداردهای جهانی موجود، همه ی نوزادانی که وزنشان از 1000 تا 2500 گرم و طول قد آن ها از 30 سانتی متر تا 35 سانتی متر باشد، نوزاد نارس نامیده می شوند. البته تعیین مقدار وزن برای تعیین نارس بودن نوزاد نمی تواند عامل اصلی باشد زیرا هستند نوزادانی که با وزن کم به دنیا می آیند ولی از انرژی و توان کافی برای ادامه ی حیات برخوردارند.

کمر درد در حین زایمان

کمر درد درحین زایمان به درد در ناحیه ی دنبالچه گفته می شود که بر اثر فشار ناشی از سر جنین بر این ناحیه ایجاد می شود. نشانه ها شامل کمر درد در زمان شروع انقباض هاست. در واقع هیچ دارویی برای تسکین این درد تعیین نشده است. اقدامات تسکین دهنده شامل تغییر وضعیت جنین در رحم مادر است و درد با کمک به مادر به روش های مختلف دیگر هم تسکین خواهد یافت.

Top