ختم بارداری به خودی خود در 20 هفته ی اول سقط جنین یا سقط ناگهانی نامیده می شود که مهم ترین شکل پایان یافتن بارداری به شمار می رود.

نشانه ها

علائم سقط جنین عبارتند از خونریزی، کمر درد، کرامپ، از بین رفتن نشانه های بارداری و غیره.
 • خونریزی : خونریزی واژینال در اولین سه ماهه ی بارداری باید مورد توجه باشد. خونریزی ممکنست به صورت یک لکه یا یک خونریزی شدید باشد یا به شکل منظم یا نا منظم ادامه یابد. اگر چه یکی از علائم سقط به شمار می رود، ممکنست با وجود بارداری طبیعی هم دیده شود.
 • درد عمیق در ناحیه ی کمر، درد شکم، کرامپ ران هم در چند ساعت اول یا چند روز پس از خونریزی بروز می کند.
 • خروج لخته ی خونی و بافت جنینی خاکستری رنگ هم دیده می شود.

عوامل خطر

عوامل خطری که بروز سقط جنین را تهدید می کنند عبارتند از :
 • سن مادر ( بالاتر از 35 سال )
 • سابقه ی سقط جنین و به دنیا آوردن نوزاد ناقص
 • مشکلات تخمک گذاری، چاقی، افزایش میزان هورمون های مردانه و خطر بروز دیابت ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • ابتلا به عفونت های باکتریایی یا ویروسی در حین بارداری
 • عامل وراثت، سابقه ی سقط جنین در خانواده ی مادری
 • سندرم آنتی بادی آنتی فسفولیپید ( سندرم لخته شدن خون )
 • نقص ساختمانی رحم
 • آسیب دیدگی های جسمی به سبب قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند بنزن، آرسنیک، فورمالدئید، درحین بارداری یا پیش از آن.
سایر عوامل که در بروز سقط جنین دخالت دارند عبارتنداز: مصرف الکل، استعمال دخانیات، کوکائین و غیره، مارگزیدگی، تشخیص نقص عضو با نمونه برداری از پرز غشاء جنینی، مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن.

معاینه و آزمایش های تشخیصی

معاینه ی بالینی- مهم ترین تشخیص در حین انجام معاینه ی بالینی لگن معلوم می شود. در این مورد یک ابزار فلزی یا پلاستیکی وارد واژن شده و با کمک آن دیواره ی واژن باز می شود تا بتوان مدخل رحم را مشاهده نمود. معاینه ی بالینی نقش مهمی در تعیین دقیق مرحله ی سقط ایفا می کند. اندازه ی رحم، علائم عفونت و حاملگی در لوله ی تخمدان هم مشخص می گردد.

آزمایش های تشخیصی- آزمایش ها برای تعیین آنمی، گروه خونی، سطح HCG سرم انجام می شود. سطح HCG سرم اگر کمتر از 1000 و بالاتر از 100000 باشد غیر طبیعی است. آزمایش برای تعیین عفونت ادراری هم درصورت وجود نشانه های آن انجام می شود. سونوگرافی هم برای تایید بارداری انجام می گیرد.

سقط عود کننده یا برگشت پذیر- اگر سه یا چند بار سقط پشت سرهم بروز کند به نام سقط عود شوند ه یا برگشت پذیرخوانده می شود که ناشی از نقص آناتومیکی رحم است مانند، نقص مجرای مولرین، سندرم آشرمن و غیره. علت های دیگر شامل علت های کروموزومی، ایمونولوژیکی و هورمونی است.

درمان

درمانی برای سقط جنین وجود ندارد. اگر پس از معاینه ی پزشک علائم بارداری وجود نداشته باشد باید با انجام عمل کورتاژ به آن پایان دهید یا صبر کنید که به طور طبیعی بافت های مرده خارج شوند. اگر بر اثر ابتلا به عفونت ادراری باشد آنتی بیوتیک های لازم و مناسب برای بارداری تجویز می شود. اگر نا همخوانی Rh وجود داشته باشد هم  داروی RhoGAM به کار می رود تا از بروز تداخل خونی جلوگیری شود. با همه ی این ها، استراحت مطلق لازم است و شستشوی واژن و نزدکی جنسی ممنوع خواهد بود.
 
 
مجموعه
بارداری و زایمان » خاتمه یافتن بارداری

ادامه موضوع

Top