ختم بارداری به خودی خود در 20 هفته ی اول سقط جنین یا سقط ناگهانی نامیده می شود که مهم ترین شکل پایان یافتن بارداری به شمار می رود.

نشانه ها

علائم سقط جنین عبارتند از خونریزی، کمر درد، کرامپ، از بین رفتن نشانه های بارداری و غیره.
 • خونریزی : خونریزی واژینال در اولین سه ماهه ی بارداری باید مورد توجه باشد. خونریزی ممکنست به صورت یک لکه یا یک خونریزی شدید باشد یا به شکل منظم یا نا منظم ادامه یابد. اگر چه یکی از علائم سقط به شمار می رود، ممکنست با وجود بارداری طبیعی هم دیده شود.
 • درد عمیق در ناحیه ی کمر، درد شکم، کرامپ ران هم در چند ساعت اول یا چند روز پس از خونریزی بروز می کند.
 • خروج لخته ی خونی و بافت جنینی خاکستری رنگ هم دیده می شود.

عوامل خطر

عوامل خطری که بروز سقط جنین را تهدید می کنند عبارتند از :
 • سن مادر ( بالاتر از 35 سال )
 • سابقه ی سقط جنین و به دنیا آوردن نوزاد ناقص
 • مشکلات تخمک گذاری، چاقی، افزایش میزان هورمون های مردانه و خطر بروز دیابت ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • ابتلا به عفونت های باکتریایی یا ویروسی در حین بارداری
 • عامل وراثت، سابقه ی سقط جنین در خانواده ی مادری
 • سندرم آنتی بادی آنتی فسفولیپید ( سندرم لخته شدن خون )
 • نقص ساختمانی رحم
 • آسیب دیدگی های جسمی به سبب قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند بنزن، آرسنیک، فورمالدئید، درحین بارداری یا پیش از آن.
سایر عوامل که در بروز سقط جنین دخالت دارند عبارتنداز: مصرف الکل، استعمال دخانیات، کوکائین و غیره، مارگزیدگی، تشخیص نقص عضو با نمونه برداری از پرز غشاء جنینی، مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن.

معاینه و آزمایش های تشخیصی

معاینه ی بالینی- مهم ترین تشخیص در حین انجام معاینه ی بالینی لگن معلوم می شود. در این مورد یک ابزار فلزی یا پلاستیکی وارد واژن شده و با کمک آن دیواره ی واژن باز می شود تا بتوان مدخل رحم را مشاهده نمود. معاینه ی بالینی نقش مهمی در تعیین دقیق مرحله ی سقط ایفا می کند. اندازه ی رحم، علائم عفونت و حاملگی در لوله ی تخمدان هم مشخص می گردد.

آزمایش های تشخیصی- آزمایش ها برای تعیین آنمی، گروه خونی، سطح HCG سرم انجام می شود. سطح HCG سرم اگر کمتر از 1000 و بالاتر از 100000 باشد غیر طبیعی است. آزمایش برای تعیین عفونت ادراری هم درصورت وجود نشانه های آن انجام می شود. سونوگرافی هم برای تایید بارداری انجام می گیرد.

سقط عود کننده یا برگشت پذیر- اگر سه یا چند بار سقط پشت سرهم بروز کند به نام سقط عود شوند ه یا برگشت پذیرخوانده می شود که ناشی از نقص آناتومیکی رحم است مانند، نقص مجرای مولرین، سندرم آشرمن و غیره. علت های دیگر شامل علت های کروموزومی، ایمونولوژیکی و هورمونی است.

درمان

درمانی برای سقط جنین وجود ندارد. اگر پس از معاینه ی پزشک علائم بارداری وجود نداشته باشد باید با انجام عمل کورتاژ به آن پایان دهید یا صبر کنید که به طور طبیعی بافت های مرده خارج شوند. اگر بر اثر ابتلا به عفونت ادراری باشد آنتی بیوتیک های لازم و مناسب برای بارداری تجویز می شود. اگر نا همخوانی Rh وجود داشته باشد هم  داروی RhoGAM به کار می رود تا از بروز تداخل خونی جلوگیری شود. با همه ی این ها، استراحت مطلق لازم است و شستشوی واژن و نزدکی جنسی ممنوع خواهد بود.
 

ادامه این موضوع

خاتمه دادن به بارداری

خاتمه دادن به بارداری روشی است که جنین را از رحم خانمها خارج میکند. خاتمه دادن به بارداری امکان دارد به دلایل بسیاری انجام شود. بارداری نوجوانان، بارداریهای ناخواسته، بیماریها جنین و خطر برای مادر باردار از دلایل اصلی برای خاتمه دادن به بارداری است. یک روش سقط جنین این است که در طی یک دوره مشخص با تجویز دارو برای خانم باردار انجام می‌گیرد و جنین را از بین میبرد.

دلایلی برای خاتمه یافتن بارداری

دلایل بسیاری مانند نقص در مادر، نقص در جنین و یا عفونت وجود دارند که منجر به خاتمه یافتن بارداری می‌شود. اما در اغلب موارد پیگیری در مورد علت دقیقی که باعث سقط و خاتمه پیدا کردن بارداری می‌شود، بسیار مشکل و پیچیده است.

روشهای پایان دادن به بارداری

روشی که برای خاتمه دادن به بارداری استفاده می‌شود بستگی به مرحله بارداری و اندازه جنین دارد. روشی که برای ختم بارداری در سه ماهه اول بارداری مورد استفاده قرار می‌گیرد در مقایسه با روشی که در سه ماهه دوم و سوم استفاده می‌شود بسیار ساده تر است.

سقط جنین

سقط به معنای از دست دادن نوزاد به طور غیر ارادی است. اگر این اتفاق پس از هفته ی 20 بارداری بیفتد به نام مرده زایی (STILL BIRTH) معروف است. در پزشکی سقط را یک " کورتاژ غیر ایجادی " می گویند. این عارضه در 20 درصد بارداری ها به خصوص در اولین ما ه های بارداری بروز می کند.

سقط جنین

اگر بارداری در طول هفته ی 20 به خودی خود پایان یابد به نام سقط جنین خوانده می شود. درمان موثری برای سقط جنین وجود ندارد. در مواردی که زن باردار پس از از دست دادن بچه احساس افسردگی می کند مشورت با پزشک متخصص الزامیست.

مرده زایی

اگر جنین پیش از هفته ی 20 بارداری بمیرد " مرده زایی " نامیده می شود و درغیر این صورت "سقط " نام دارد. نیمی از آن ها به سبب ژنتیک، نواقص مادرزادی، عفونت یا مشکلی مربوط به بند ناف یا جفت ایجاد می شوند. از آن جا که جفت مسئول تغذیه ی جنین است و اکسیژن را به وی انتقال می دهد، وقتی که جنین دور جفت می چرخد ممکنست که بند ناف گره بخورد یا روی هم قرار بگیرد و انتقال غذا و اکسیژن متوقف شود.

Top