براساس استانداردهای جهانی موجود، همه ی نوزادانی که وزنشان از 1000 تا 2500 گرم و طول قد آن ها از 30 سانتی متر تا 35 سانتی متر باشد، نوزاد نارس نامیده می شوند.

نکته ی مهم: البته تعیین مقدار وزن برای تعیین نارس بودن نوزاد نمی تواند عامل اصلی باشد زیرا هستند نوزادانی که با وزن کم به دنیا می آیند ولی از انرژی و توان کافی برای ادامه ی حیات برخوردارند.

براساس یافته های آماری، از هر 1000 تولد، 5 تا 10 نوزاد نارس به دنیا می آید.

علت های به دنیا آمدن نوزاد نارس عبارتند از:


علت اول:مربوط به مادر :
نوزادان نارسی که به سبب پاره شدن کیسه ی آب یا بروز حادثه پیش از موقع معین به دنیا می آیند.

علت دوم : نوزادان نارسی که فقط در صورتی می توانند زنده بمانند که زودتر از موقع معین به دنیا بیایند. مانند مواردی که مادر مشکلات قلبی یا کلیوی دارد یا به دیابت مبتلاست یا دچار مسمومیت بارداری شده است.

علت سوم : سوء تغذیه و کمبود ویتامین ها و املاح هم می تواند منجر به تولد نوزاد نارس شود به خصوص در کشورهای درحال توسعه و در روستاهای دور دست.

علت چهارم : وقتی که مادر سابقه ی دوقلو زایی یا تولد نوزاد کم وزن داشته باشد. احتمال به دنیا آوردن نوزاد نارس زیاد می شود به جز مواردی که نوزاد توانایی کافی برای زنده ماندن داشته باشد.

برخی از نکات مهم :
  • نوزاد نارس باید به محض تولد، در انکیباتور نگهداری شود.
  • همه ی فعالیت های مربوط به یک زایمان زودرس فقط تا زمانی که مادر در بیمارستان بستری است باید انجام شود.
  • هرگز در هنگام زایمان از هرنوع ضد دردی استفاده نکنید. زیرا مصرف داروهای ضد درد مرکز تنفسی را تحت تاثیر قرار می دهد و اگر این سیستم ها تکامل نیافته باشند، نوزاد با یک سیستم تنفسی ناقص و معمولا" کبود رنگ به دنیا می آید. به هر حال اگر نوزاد با وزن کمتر از مقدار طبیعی به دنیا بیاید نیاز به مراقبت های ویژه دارد.

ویژگی های درونی و بیرونی نوزاد نارس عبارتند از :


با توجه به رشد جسمی و روانی، نوزاد نارس از نظر ظاهری متفاوت است. لازم به تکرار است که انجام فعالیت های حیاتی و روانشناختی برای آن ها کامل نیست.

ظاهر بیرونی- پوست آن ها به دلیل نداشتن چربی زیر پوستی چروکیده است و تا حدودی تیره رنگ به نظر می آید. سر آن ها نسبت به تنه بزرگتر است و استخوان ها ی نرم دارد. صورت آن ها هم یکپارچه است.

تغذیه- عضلات و قفسه سینه در این نوزادان بسیار ضعیف است و وقتی استفراغ می کنند احتمال ورود مواد غذایی یا مایعات به درون ریه ها ازراه حنجره وجود دارد که می تواند به بروز ذات الریه بیانجامد.

قدرت بدنی- این نوزادان بسیار ضعیف هستند و نمی توانند نسبت به محرک های بیرونی واکنش نشان بدهند.

طول عمر- در مقایسه با نوزادان طبیعی، میزان مرگ و میر ناشی از ابتلا به عفونت در بین نوزادان نارس بیشتر است.

عفونت ها- به سبب ضعیف بودن نوزادان نارس بسیاری از آن ها مستعد ابتلا به عفونت ها و بیماری های مسری هستند.

علت ثانویه ی مرتبط با جفت و نوزاد نارس
  • اختلاف در Rh گروه خونی با والدین به خصوص وقتی که مادر Rh منفی باشد.
  • علائم مربوط به جفت که به شکل خونریزی در ماه های آخر دیده می شود ممکنست به سبب جدا شدن جفت از رحم پیش از تولد یا جا به جا شدن جفت از جایگاه طبیعی ایجاد شود. دربرخی از موارد خونریزی بسیار شدید و غیر قابل کنترل است و اگر اقدام فوری انجام نشود، مادر و جنین در معرض خطر قرار می گیرند.
 

ادامه این موضوع

آسیب دیدن نوزاد در حین زایمان

آسیب های حین زایمان شامل بروز انواع آسیب های جسمانی است که در حین تولد نوزاد را تهدید می کند. البته با نام ترومای زایمان هم خوانده می شود. عوامل متعددی در بروز آسیب های حین زایمان دخالت دارند.

جدا شدن جفت از رحم

جدا شدن جفت زمانی اتفاق می افتد که پیش از زایمان، اتصال جفت با دیواره های رحم از بین برود.این عارضه در 200 مورد بارداری، 1 مورد را در بر می گیرد. احتمال بروز آن در بارداری های بعدی را می توان با مراقبت شدید از مادر باردار و ثبت و نمایش وضعیت وی از بین برد.

زایمان کاذب چیست؟

زایمان کاذب، درست مانند زایمان واقعی احساس می شود. البته تشخیص دادن زایمان کاذب از مراحل اولیه ی زایمان واقعی بسیار دشوار می نماید. بنابراین، زن باردار ی که درمرحله ی بعد ازهفته سی و هفتم قرار دارد باید بسیار مراقب باشد.

عدم تناسب سر جنین با لگن مادر

عدم تناسب سر جنین با لگن مادر اختلالی است که در موارد نادر بروز می کند و مادرانی که یک بار دچار این مشکل شده اند نباید از بروز آن در بارداری های بعدی بهراسند. این موقعیت به راحتی تشخیص داده نمی شود. اما در بیشتر موارد در حین زایمان معلوم می شود که جنین نمی تواند از لگن مادر عبور کند.

عوارض زایمان

اپی زیاتومی برای بزرگتر کردن واژن انجام می شود تا جنین بتواند سریع تر خارج شود. به نظر متخصصین زخم ناشی از اپی زیاتومی زودتر از زخم ناشی از پارگی پرینه التیام خواهد یافت.

عوارض زایمان - سطح مایع آمنیوتیک

سطح مایع آمنیوتیک برای سلامتی جنین اهمیت زیادی دارد زیرا دمای مناسب را برای جنین حفظ کرده و مانع از فشرده شدن بند ناف می شود. هر دو عارضه ی الیگوهیدر آمنیوز و پلی هیدرآمنیوز برای سلامت جنین و مادر خطر آفرین خواهد بود.

عوارض زایمان - وضعیت بریچ یا وارونه ی جنین

وضعیت بریچ، وضعیتی نیست که جنین را به خطر بیندازد و نوزادی که با وضعیت بریچ به دنیا می آید در بسیاری از موارد از نوزادان با قرار طبیعی سالم تر است. وضعیت بریچ را می توان چند هفته پیش از تاریخ زایمان تشخیص داد.

مشکلات در حین زایمان

مشکلات حین زایمان به سبب سه عامل بروز می کند. اضطراب، وضعیت بدنی، عوامل جسمی. این عوامل سبب بروز ناراحتی و خستگی در حین زایمان می شوند از جمله آناتومی لگن، شدت انقباض های رحمی و توانایی های ذاتی زن باردار.

نواقص مادرزادی یا نواقص تولد

نواقص تولد شامل هر گونه مشکل جسمی یا ذهنی است که در حین بارداری ایجاد می شود. ممکنست اختلالات جسمی یا ذهنی را در بر داشته باشد. نواقص تولد بر اثر عوامل ژنتیکی یا محیطی ایجاد می شود. عوامل ناشناخته ی دیگری هم در بروز آن ها دخالت دارند.

کمر درد در حین زایمان

کمر درد درحین زایمان به درد در ناحیه ی دنبالچه گفته می شود که بر اثر فشار ناشی از سر جنین بر این ناحیه ایجاد می شود. نشانه ها شامل کمر درد در زمان شروع انقباض هاست. در واقع هیچ دارویی برای تسکین این درد تعیین نشده است. اقدامات تسکین دهنده شامل تغییر وضعیت جنین در رحم مادر است و درد با کمک به مادر به روش های مختلف دیگر هم تسکین خواهد یافت.

Top