براساس استانداردهای جهانی موجود، همه ی نوزادانی که وزنشان از 1000 تا 2500 گرم و طول قد آن ها از 30 سانتی متر تا 35 سانتی متر باشد، نوزاد نارس نامیده می شوند.

نکته ی مهم: البته تعیین مقدار وزن برای تعیین نارس بودن نوزاد نمی تواند عامل اصلی باشد زیرا هستند نوزادانی که با وزن کم به دنیا می آیند ولی از انرژی و توان کافی برای ادامه ی حیات برخوردارند.

براساس یافته های آماری، از هر 1000 تولد، 5 تا 10 نوزاد نارس به دنیا می آید.

علت های به دنیا آمدن نوزاد نارس عبارتند از:


علت اول:مربوط به مادر :
نوزادان نارسی که به سبب پاره شدن کیسه ی آب یا بروز حادثه پیش از موقع معین به دنیا می آیند.

علت دوم : نوزادان نارسی که فقط در صورتی می توانند زنده بمانند که زودتر از موقع معین به دنیا بیایند. مانند مواردی که مادر مشکلات قلبی یا کلیوی دارد یا به دیابت مبتلاست یا دچار مسمومیت بارداری شده است.

علت سوم : سوء تغذیه و کمبود ویتامین ها و املاح هم می تواند منجر به تولد نوزاد نارس شود به خصوص در کشورهای درحال توسعه و در روستاهای دور دست.

علت چهارم : وقتی که مادر سابقه ی دوقلو زایی یا تولد نوزاد کم وزن داشته باشد. احتمال به دنیا آوردن نوزاد نارس زیاد می شود به جز مواردی که نوزاد توانایی کافی برای زنده ماندن داشته باشد.

برخی از نکات مهم :
  • نوزاد نارس باید به محض تولد، در انکیباتور نگهداری شود.
  • همه ی فعالیت های مربوط به یک زایمان زودرس فقط تا زمانی که مادر در بیمارستان بستری است باید انجام شود.
  • هرگز در هنگام زایمان از هرنوع ضد دردی استفاده نکنید. زیرا مصرف داروهای ضد درد مرکز تنفسی را تحت تاثیر قرار می دهد و اگر این سیستم ها تکامل نیافته باشند، نوزاد با یک سیستم تنفسی ناقص و معمولا" کبود رنگ به دنیا می آید. به هر حال اگر نوزاد با وزن کمتر از مقدار طبیعی به دنیا بیاید نیاز به مراقبت های ویژه دارد.

ویژگی های درونی و بیرونی نوزاد نارس عبارتند از :


با توجه به رشد جسمی و روانی، نوزاد نارس از نظر ظاهری متفاوت است. لازم به تکرار است که انجام فعالیت های حیاتی و روانشناختی برای آن ها کامل نیست.

ظاهر بیرونی- پوست آن ها به دلیل نداشتن چربی زیر پوستی چروکیده است و تا حدودی تیره رنگ به نظر می آید. سر آن ها نسبت به تنه بزرگتر است و استخوان ها ی نرم دارد. صورت آن ها هم یکپارچه است.

تغذیه- عضلات و قفسه سینه در این نوزادان بسیار ضعیف است و وقتی استفراغ می کنند احتمال ورود مواد غذایی یا مایعات به درون ریه ها ازراه حنجره وجود دارد که می تواند به بروز ذات الریه بیانجامد.

قدرت بدنی- این نوزادان بسیار ضعیف هستند و نمی توانند نسبت به محرک های بیرونی واکنش نشان بدهند.

طول عمر- در مقایسه با نوزادان طبیعی، میزان مرگ و میر ناشی از ابتلا به عفونت در بین نوزادان نارس بیشتر است.

عفونت ها- به سبب ضعیف بودن نوزادان نارس بسیاری از آن ها مستعد ابتلا به عفونت ها و بیماری های مسری هستند.

علت ثانویه ی مرتبط با جفت و نوزاد نارس
  • اختلاف در Rh گروه خونی با والدین به خصوص وقتی که مادر Rh منفی باشد.
  • علائم مربوط به جفت که به شکل خونریزی در ماه های آخر دیده می شود ممکنست به سبب جدا شدن جفت از رحم پیش از تولد یا جا به جا شدن جفت از جایگاه طبیعی ایجاد شود. دربرخی از موارد خونریزی بسیار شدید و غیر قابل کنترل است و اگر اقدام فوری انجام نشود، مادر و جنین در معرض خطر قرار می گیرند.
 
 
مجموعه
بارداری و زایمان » مشکلات زایمان

ادامه موضوع

Top