مشکلات مربوط به زایمان

اگر جنین پیش از هفته ی 20 بارداری بمیرد " مرده زایی " نامیده می شود و درغیر این صورت "سقط " نام دارد. متاسفانه اطلاعاتی درباره ی علت بروز سقط ها دردست نیست. نیمی از آن ها به سبب ژنتیک، نواقص مادرزادی، عفونت یا مشکلی مربوط به بند ناف یا جفت ایجاد می شوند. از آن جا که جفت مسئول تغذیه ی جنین است و اکسیژن را به وی انتقال می دهد، وقتی که جنین دور جفت می چرخد ممکنست که بند ناف گره بخورد یا روی هم قرار بگیرد و انتقال غذا و اکسیژن متوقف شود. به علاوه، وقتی که جنین درحال ورود به کانال زایمان است ممکنست که بند ناف دور گردن وی بپیچد و سبب خفگی جنین بشود.

پرولاپس یا افتادگی بندناف هم وقتی اتفاق می افتد که بند ناف پیش از جنین از  واژن خارج شود و در این مورد هم انتقال اکسیژن و غذا به جنین متوقف خواهد شد. این واقعه یک تصادف است و الزاما" در بارداری بعدی رخ نمی دهد. مرده زایی هم ممکنست به سبب نقص جفت باشد. جدا شدن پیش از موقع جفت از دیواره ی رحم، تشکیل جفت سر راهی و محل شکل گیری جنین همگی از موارد تصادفی به شمار می روند. در بین عوامل مربوط به مادر، عوامل مسبب جدا شدن جفت یا جفت سرراهی شامل سن مادر، مصرف تنباکو یا استعمال دخانیات، پرفشاری خون، آسیب دیدگی های رحم است. این نوع شکل گیری جفت ممکنست در بارداری های بعدی هم دیده شود به خصوص اگر موارد یاد شده هنوز هم در زندگی مادر وجود داشته باشند.

علائم متعددی وجود دارد که بروز مشکل در بارداری را نشان می دهد.  باید در مورد وجود هریک از علائم زیر مراقبت های ویژه انجام گیرد: خونریزی واژینال، انقباض های دردناک در سرویکس، کمر یا شکم. اگر مدت 24 ساعت است که حرکت جنین احساس نشده است باید به پزشک اطلاع دهید. کنترل ضربان قلب جنین با دقت انجام شود. به هر علتی که باشد، مرده زایی یکی از بدترین تجربه ها در طول زندگی یک زن است به خصوص وقتی که زن باردار به اتاق زایمان منتقل شده و هیچ اطلاعی ندارد. البته، خبرهای خوب این است که اگر مادری سابقه ی مرده زایی داشته می تواند در آینده بارداری طبیعی داشته باشد.
 

ادامه این موضوع

خاتمه دادن به بارداری

خاتمه دادن به بارداری روشی است که جنین را از رحم خانمها خارج میکند. خاتمه دادن به بارداری امکان دارد به دلایل بسیاری انجام شود. بارداری نوجوانان، بارداریهای ناخواسته، بیماریها جنین و خطر برای مادر باردار از دلایل اصلی برای خاتمه دادن به بارداری است. یک روش سقط جنین این است که در طی یک دوره مشخص با تجویز دارو برای خانم باردار انجام می‌گیرد و جنین را از بین میبرد.

دلایلی برای خاتمه یافتن بارداری

دلایل بسیاری مانند نقص در مادر، نقص در جنین و یا عفونت وجود دارند که منجر به خاتمه یافتن بارداری می‌شود. اما در اغلب موارد پیگیری در مورد علت دقیقی که باعث سقط و خاتمه پیدا کردن بارداری می‌شود، بسیار مشکل و پیچیده است.

روشهای پایان دادن به بارداری

روشی که برای خاتمه دادن به بارداری استفاده می‌شود بستگی به مرحله بارداری و اندازه جنین دارد. روشی که برای ختم بارداری در سه ماهه اول بارداری مورد استفاده قرار می‌گیرد در مقایسه با روشی که در سه ماهه دوم و سوم استفاده می‌شود بسیار ساده تر است.

سقط جنین

سقط به معنای از دست دادن نوزاد به طور غیر ارادی است. اگر این اتفاق پس از هفته ی 20 بارداری بیفتد به نام مرده زایی (STILL BIRTH) معروف است. در پزشکی سقط را یک " کورتاژ غیر ایجادی " می گویند. این عارضه در 20 درصد بارداری ها به خصوص در اولین ما ه های بارداری بروز می کند.

سقط جنین

اگر بارداری در طول هفته ی 20 به خودی خود پایان یابد به نام سقط جنین خوانده می شود. درمان موثری برای سقط جنین وجود ندارد. در مواردی که زن باردار پس از از دست دادن بچه احساس افسردگی می کند مشورت با پزشک متخصص الزامیست.

سقط ناگهانی

ختم بارداری به خودی خود در 20 هفته ی اول سقط جنین یا سقط ناگهانی نامیده می شود که مهم ترین شکل پایان یافتن بارداری به شمار می رود. درمانی برای سقط جنین وجود ندارد. در مواردی که زن باردار پس از سقط دچار افسردگی شده باشد مشاوره با پزشک توصیه می شود.

Top