وضع حمل و به دنیا آوردن نوزاد

وضع حمل به معنای مجموعه ای از مراحل است که به منظور به دنیا آمدن یا خروج نوزاد یا محصول لقاح از رحم طی می شود. اگر چه علت واقعی شروع زایمان هنوز شناخته نشده است، به نظر می رسد که هورمون ها نقش مهمی را در بروز تغییرات بدن و سرانجام به دنیا آمدن نوزاد ایفا می کنند. تاکنون اطلاعاتی درباره نقطه ی شروع درد مربوط به وضع حمل به دست آمده است. خروج نوزاد هم شامل خارج شدن محصولات لقاح از رحم است. انقباض های رحمی عامل خروج جنین از رحم است که خود تحت تاثیر هورمونی هماهنگ پدید می آید.

در چه زمانی در مرحله ی زایمان قرار دارید؟

زمان زایمان (labor) با علائمی همراه است که در همه ی زنان دیده نمی شود. نخستین مرحله ی زایمان خود به سه مرحله قابل تقسیم است، مرحله ی نهفته، مرحله ی فعال و مرحله ی گذار یا انتقالی.

در مرحله ی نهفته که مرحله ی اولیه است، انقباض های رحمی شروع می شود. انقباض یعنی همان سفت شدن و شل شدن عضلات اطراف رحم در فواصل منظم. این انقباض ها اگر چه ابتدا به صورت آرام شروع می شود اما به تدریج با پیشرفت مراحل زایمان، فواصل بین آن ها کم تر خواهد شد. فواصل بین انقباض ها بین 30 تا 60 ثانیه متغیر است. این مرحله مرحله ی سبک شدن هم خوانده می شود. انقباض ها در حین این مرحله ی پیش زایمانی، سبب بروز تغییراتی در گردن رحم می شود و گردن رحم را باز می کند. پیشرفت در این مرحله به شما و جنین بستگی دارد. بهتر است که کوتاه شدن فواصل انقباض ها را به اطلاع پزشک یا مراقبین برسانید.

در مرحله ی فعال، گردن رحم شروع به باز شدن می کند و تا حدود 3تا 4 سانتی متر باز می شود. ریخت شناسی گردن رحم تغییر خواهد کرد و از یک بافت سفت و محکم به یک بافت نرم و الاستیک تبدیل می شود. فواصل بین انقباض ها کم تر می شود و باید زایمان طبیعی را انتخاب کرد یا به دنبال تجویز داروهای ضد درد رفت. اتفاق بعدی در این مرحله، پاره شدن کیسه ی آب است که بیشتر پزشکان انتظار وقوع آن را می کشند. این مرحله به آزاد شدن آنزیم های لیز کننده ی کلاژن می انجامد که سبب جدا شدن غشاء جنینی می شود. به طو ر طبیعی رنگ مایع آمنیوتیک بی رنگ است و اگر جنین تحت استرس و فشار قرار داشته باشد کدر می شود. در پایان این مرحله انقباض ها با فواصل 2 تا 3 دقیقه بروز می کند. برخی از زنان ممکنست نشانه های سرماخوردگی، تهوع یا لرز را ذکر کنند.

در حین مرحله ی دوم، دیواره ی رحم منقبض می شود تا به جنین فشار وارد کرده و آن را به خارج از کانال زایمان بفرستد. بهتر است وضعیت قرار گرفتن بدن زن در این مرحله به صورت شیب دار باشد اگر چه بیشتر زنان ترجیح می دهند که به پشت بخوابند. دروضعیت های ایستاده یا چمباته زدن، نیروی جاذبه هم به خروج جنین کمک می کند. گاهی اوقات نیاز به انجام اپیزیاتومی است، یعنی برش طرفی یا میانی مهبل برای کمک به خروج جنین. این مرحله با به دنیا آمدن نوزاد پایان می یابد.

در مرحله ی سوم جفت و ضمائم آن از با کمک انقباض ها از رحم خارج می شود. در این مرحله انقباض ها شدت کمتری دارد.

توصیه هایی برای وضع حمل آسان تر

 در این جا توصیه هایی ارائه می شود که به زنان باردار کمک می کند تا با احساس ترس و ناراحتی وضع حمل کنار بیایند. این نکته ها را تمرین کنید زیرا در زمان شدت یافتن درد موثر خواهند بود.
  • راحت نفس بکشید، تنفس طبیعی و عمیق از تجمع اسید لاکتیک در هنگام انقباض عضلات رحمی می کاهد.
  • آرام سازی، وقتی فواصل بین انقباض ها کم می شود سعی کنید آرامش داشته باشید زیرا مضطرب شدن و ترسیدن موقعیت را پیچیده تر خواهد کرد.
  • وضعیت قرار گرفتن بدن، قرارگرفتن در وضعیت عمودی با کمک نیروی جاذبه، خروج جنین را راحت تر می سازد.
 

ادامه این موضوع

آیا زمان زایمان فرا رسیده است؟ لخته ی مخاطی چیست؟

خروج لخته ی مخاطی نشانه ی قریب الوقوع زایمان نیست. اما حاکی از باز شدن گردن رحم است. همه ی زنان پیش از شروع زایمان لخته ی مخاطی را دفع نمی کنند. بدین ترتیب نمی تواند علامت قطعی شروع زایمان باشد.

آیا همه ی انقباض ها حاکی از شروع زایمان است؟

انقباض های براکستون هیکس طبیعی است و احتیاج به پیشگیری ندارد. این انقباض هاهفته ها ادامه می یابند. بهتر است مدت و شدت آن ها ثبت و پیگیری شود تا پیشرفت انقباض ها و شروع احتمالی زایمان مشخص گردد.

اصطلاحات بارداری و زایمان

برای کسب اطلاعات در باره وضع حمل و زایمان باید با برخی از اصطلاحات پزشکی آشنا شوید، اگر چه برخی از آن ها خیلی تخصصی باشد.

القای زایمان

القای زایمان یک روش تحریک کننده ی انقباض های رحمی در هنگامی است که رحم نمی تواند انقباض موثری داشته باشد. القای زایمان مبنی بر شرایط و وضعیت مادر باردار انجام می شود. القای زایمان در اصل با کمک دو هورمون اکسی توسین و پروستاگلاندین ها انجام می گیرد.

تولد نوزاد- زایمان واژینال بعد از سزارین (VBAC)

زایمان واژینال پس از سزارین امکان پذیر است. باور رایج این است که نمی توان پس از سزارین زایمان طبیعی داشت. در حالی که این یک باور نادرست به شمار می رود.

تولد نوزاد، زایمان در منزل

موضوع زایمان در منزل امروزه توجه زیادی را به خود جلب کرده است. ایمنی این روش مهم ترین موضوع به شمار می رود. این روش در مجموع امن است ولی بهتر است که زوج برنامه ی مناسبی را برای وضع حمل طراحی کنند و اگر مادر شهامت انجام زایمان در منزل را دارد باید اقدام کند در غیر این صورت ممکنست با عوارض جدی روبه رو شود.

در حین زایمان چه اتفاقاتی می افتد؟

الگوی وضع حمل در همه ی زنان به خصوص زنانی که برای اولین بار زایمان می کنند یکسان نیست. به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله اندازه و وضعیت قرار گرفتن جنین در رحم مادر، شرایط مادر و عوامل روانشناختی. بهتر است از خوابیدن به پشت اجتناب کنید، بهترین حالت قرار گرفتن شکم در راستای سر یا بالاتر از آن است.

زایمان - زایمان طبیعی

روش به دنیا آوردن نوزاد بدون استفاده از دارو زایمان طبیعی نامیده می شود. گزینه های جراحی و مصرف داروهای ضد درد یا بیحسی اپیدورال کنار گذاشته می شود.

زایمان با وسایل کمکی

زایمان با وسایل کمکی در موارد خاصی انجام می شود. زمانی که مادر نمی تواند با زور زدن به زایمان و خروج جنین کمک کند. فورسپس و ساکشن در این روش به کار می رود.

زایمان به روش سزارین

سزارین به معنای انجام عمل جراحی برای به دنیا آوردن جنین در زمانی که امکان زایمان طبیعی وجود ندارد. زایمان طبیعی از راه واژن صورت می گیرد.در مواردی که جنین نمی تواند از راه واژن خارج شود، یا زمانی که جنین تحت فشار و دچار کمبود اکسیژن باشد، در صورت بروز پارگی رحم، جفت سرراهی، جدا شدن جفت هم عمل جراحی سزارین انجام می شود.

زایمان چیست؟ چه علائمی دارد؟

همه ی علائم یاد شده کمک می کند تا زمان شروع زایمان را حدس بزنیم. اگر چه همه ی این علائم حاکی از شروع زایمان نیست ولی به زن بارداری که در مرحله ی شروع زایمان قرار دارد کمک می کند تا بهتر وضعیت و شرایط موجود را درک کند.

عوارض ناشی از زایمان - نوزاد نارس

یک نوزاد نارس درحالی به دنیا می آید که بخش هایی از بدنش هنوز به طور کامل رشد و تکامل پیدا نکرده اند. هرقدر نوزاد کوچک تر و زودتر به دنیا آمده باشد، بیشتر در معرض مشکلات و خطر ها قرار دارد.

مراحل زایمان

مراحل زایمان را می توان به چهار مرحله تقسیم کرد. این تقسیم بندی بر اساس تجربیات مادران باردار در حین زایمان انجام شده است. البته این تقسیم بندی در همه ی زنان باردار یکسان نیست و بستگی به زن باردار و تحمل وی دارد. اولین مرحله ی زایمان بسیار طولانی است و به سه بخش تقسیم می شود. مرحله ی دوم مرحله ایست که در آن تولد نوزاد صورت می گیرد. در مرحله ی سوم جفت و ضمائم آن خارج خواهد شد.

Top