در کل دنیا زوجین بسیاری به دنبال راهنمایی و راه‌هایی برای بچه‌دار شدن هستند به امید اینکه توانایی بارداری دارند. امیدواری٬ آنها را در رسیدن به هدف خود قوی کرده تا روزی به خواسته‌ی خود برسند.

علل ناباروری

زوجین بسیاری از مشکل ناباروری که علت آن زوج به زوج متفاوت می‌باشد،‌ رنج می‌برند. گاهی اوفات اختلالات تخمک‌گذاری در زن عامل ناباروری است و همچنین گاهی میزان کم بودن تعداد اسپرم و یا کندی حرکت اسپرم مرد علت می‌باشد. اکثر زوجین از متخصصین برای باردار شدن کمک می‌گیرند و به دنبال راه‌حل و راهنمایی می‌باشند.

پروسه‌هایی که می‌تواند در باردار شدن به فرد کمک کند

از نظر پزشکی راه‌های زیادی برای کمک به زوجین می‌باشد مانند تزریقات جهت تخمک‌گذاری، IVF (باروری خارج رحمی)٬ IUI تلقیح داخل رحمی و غیره. زوجین باید تحمل زیادی داشته‌باشند. این پروسه‌ها٬ تست‌های ناباروری و درمان آن٬ می‌تواند آنها را تحت تأثیر قرار دهد. آنها باید رابطه‌ی بین خود را قوی نگه‌دارند وگرنه ممکن است طی این پروسه‌ها به جدایی برسند.

مشکلات نادر

با وجود اینکه در اکثر موارد پزشکان علت ناباروری را تشخیص می‌دهند ولی موردهایی نیز هستند که دلیل خاصی برای ناباروری در آنها پیدا نمی‌شود.
زوجین با چنین مسئله‌ای دچار استرس و فشار بیشتری می‌شوند. زیرا نمی‌دانند که چه انتظاری باید داشته‌باشند. دانستن علت ناباروری٬ رو به روشدن با آن را راحت‌تر می‌کند،‌ با این حال افراد نباید تسلیم شوند و باید همچنان تلاش کنند.

راه‌های دیگر

زوجین نباید با عدم موفقیت در تلاش برای بچه‌دار شدن امید خود را از دست دهند. ناباروری دلیلی برای شرمندگی نیست و زوج‌های زیادی به طور طبیعی با این مشکل مواجه هستند. آنها باید امیدوار باشند و با کمک راهنمایی های لازم به تلاش خود ادامه دهند، زیرا هر چند این پروسه آسان نمی باشد ولی ارزش این تلاش و تحمل را دارد.

شیوه ی زندگی

به زوجین توصیه می شود تا در شیوه ی زندگی خویش تغییراتی را  اعمال کنند زیرا فاکتورهایی در روش زندگی آنها وجود دارد که  می تواند مسئول ناباروری هر دو طرف  باشد. باید نوشیدن بیش از حد  الکل ٬ مصرف سیگار و داروها را قطع کنند. قطع این عادات باعث سلامتی بیشتر آنها می شود و در صورت ادامه ی این عادات اگر هم بارداری اتفاق بیفتد احتمال نواقص مادرزادی کودک بالا می رود.

تغییرات تغذیه ای

زوجین باید در رژیم غذایی خود تغییراتی دهند. این رژیم باید سلامت و باروری آنها را تأمین کند و غنی از کربوهیدرات ها٬ پروتئین٬ آهن٬ کلسیم و غیره باشد.

به وزن ایده آل برسند

رسیدن به وزن متناسب با قد یک توصیه ی خوب است. اضافه وزن و یا کمبود وزن هر دو می تواند در زن ومرد ایجاد ناباروری کند. در خانم ها منجر به عادت ماهیانه ی نامنظم و در آقایان تأثیر بر روی شمارش و حرکت اسپرم ها شود.
به علاوه بعضی وضعیت های نزدیکی مانند وضعیت مرد در حالت فوقانی می تواند به باردار شدن کمک کند.
 
 
مجموعه
بارداری و زایمان » قصد باردار شدن

ادامه موضوع

پرسش و پاسخ های مربوط

Top