در کل دنیا زوجین بسیاری به دنبال راهنمایی و راه‌هایی برای بچه‌دار شدن هستند به امید اینکه توانایی بارداری دارند. امیدواری٬ آنها را در رسیدن به هدف خود قوی کرده تا روزی به خواسته‌ی خود برسند.

علل ناباروری

زوجین بسیاری از مشکل ناباروری که علت آن زوج به زوج متفاوت می‌باشد،‌ رنج می‌برند. گاهی اوفات اختلالات تخمک‌گذاری در زن عامل ناباروری است و همچنین گاهی میزان کم بودن تعداد اسپرم و یا کندی حرکت اسپرم مرد علت می‌باشد. اکثر زوجین از متخصصین برای باردار شدن کمک می‌گیرند و به دنبال راه‌حل و راهنمایی می‌باشند.

پروسه‌هایی که می‌تواند در باردار شدن به فرد کمک کند

از نظر پزشکی راه‌های زیادی برای کمک به زوجین می‌باشد مانند تزریقات جهت تخمک‌گذاری، IVF (باروری خارج رحمی)٬ IUI تلقیح داخل رحمی و غیره. زوجین باید تحمل زیادی داشته‌باشند. این پروسه‌ها٬ تست‌های ناباروری و درمان آن٬ می‌تواند آنها را تحت تأثیر قرار دهد. آنها باید رابطه‌ی بین خود را قوی نگه‌دارند وگرنه ممکن است طی این پروسه‌ها به جدایی برسند.

مشکلات نادر

با وجود اینکه در اکثر موارد پزشکان علت ناباروری را تشخیص می‌دهند ولی موردهایی نیز هستند که دلیل خاصی برای ناباروری در آنها پیدا نمی‌شود.
زوجین با چنین مسئله‌ای دچار استرس و فشار بیشتری می‌شوند. زیرا نمی‌دانند که چه انتظاری باید داشته‌باشند. دانستن علت ناباروری٬ رو به روشدن با آن را راحت‌تر می‌کند،‌ با این حال افراد نباید تسلیم شوند و باید همچنان تلاش کنند.

راه‌های دیگر

زوجین نباید با عدم موفقیت در تلاش برای بچه‌دار شدن امید خود را از دست دهند. ناباروری دلیلی برای شرمندگی نیست و زوج‌های زیادی به طور طبیعی با این مشکل مواجه هستند. آنها باید امیدوار باشند و با کمک راهنمایی های لازم به تلاش خود ادامه دهند، زیرا هر چند این پروسه آسان نمی باشد ولی ارزش این تلاش و تحمل را دارد.

شیوه ی زندگی

به زوجین توصیه می شود تا در شیوه ی زندگی خویش تغییراتی را  اعمال کنند زیرا فاکتورهایی در روش زندگی آنها وجود دارد که  می تواند مسئول ناباروری هر دو طرف  باشد. باید نوشیدن بیش از حد  الکل ٬ مصرف سیگار و داروها را قطع کنند. قطع این عادات باعث سلامتی بیشتر آنها می شود و در صورت ادامه ی این عادات اگر هم بارداری اتفاق بیفتد احتمال نواقص مادرزادی کودک بالا می رود.

تغییرات تغذیه ای

زوجین باید در رژیم غذایی خود تغییراتی دهند. این رژیم باید سلامت و باروری آنها را تأمین کند و غنی از کربوهیدرات ها٬ پروتئین٬ آهن٬ کلسیم و غیره باشد.

به وزن ایده آل برسند

رسیدن به وزن متناسب با قد یک توصیه ی خوب است. اضافه وزن و یا کمبود وزن هر دو می تواند در زن ومرد ایجاد ناباروری کند. در خانم ها منجر به عادت ماهیانه ی نامنظم و در آقایان تأثیر بر روی شمارش و حرکت اسپرم ها شود.
به علاوه بعضی وضعیت های نزدیکی مانند وضعیت مرد در حالت فوقانی می تواند به باردار شدن کمک کند.
 

ادامه این موضوع

بارداری

بارداری شرایطی است که در آن یک موجود مونث قبل از متولد کردن کودک، جنین را در خود حمل می کند. بارداری دوره ای است که زنان تغییرات بدنی مختلفی را تجربه می کنند و ممکن است این موضوع باعث فشار روانی برای آن ها بشود. مدت بارداری به سه دوره تقسیم می شود؛ به این دوره ها سه ماهه اول، سه ماهه دوم و سه ماهه سوم گفته می شود.

پیش از تلاش برای باردار شدن

پیش از تلاش برای باردار شدن باید آمادگی لازم را پیدا کنید. باید تغییراتی را در زندگی خود اعمال کنید و برای داشتن یک بارداری سالم وبدون دردسر نکاتی را در مورد باردار شدن فرار گیرید و برای بارداری خود برنامه ریزی کنید.

تخمک گذاری

تخمک گذاری پروسه ای است که طی آن تخمک ها از تخمدان زن آزاد می شوند. تخمک گذاری فرد را برای باردار شدن آماده می کند. با کمک تقویم و جدول فرد می تواند زمان دقیق آن را بفهمد.

تعیین جنسیت کودک

پیش بینی جنسیت کودک ممکن می‌باشد و شما می‌توانید با توجه به علاقه‌ی خود آن را تعیین کنید. راه‌های مختلفی برای این کار وجود دارد.

علائم بارداری

علائم مختلفی وجود دارد که می تواند به شما بگوید آیا حامله هستید یا خیر. این علائم اولیه می تواند با تشخیص زودهنگام بارداری در لذت مادر شدن به شما کمک کند.

نزدیکی برای باردار شدن

در نزدیکی برای باردار شدن باید بر بارداری تمرکز کرد و این نزدیکی باید برای هر دو نفر از زوجین خوشایند باشد. بعضی از زوجین نیازی به نگرانی برای نزدیکی جهت بارداری و وضعیت انجام نزدیکی و دفعات و زمان‌بندی آن ندارند. ولی بعضی دیگر حتی بعد از آموزش و تمرین طولانی مدت جهت نزدیکی برای بارداری سخت حامله می‌شوند.

Top