آمادگی های لازم برای بارداری را فرا گیرید

تغذیه

تغذیه برای آمادگی جهت بارداری بسیار مهم است. تغذیه مناسب طی بارداری هم به مادر و هم کودک کمک می کند. شما قبل و بعد از بارداری نیاز به ویتامین ها و املاح معدنی در غذای خود دارید. فولیک اسید یک ماده ی بسیار مهم برای آمادگی بارداری می باشد. شما باید یکسری غذاها را از رژیم خود حذف کرده و یکسری دیگر را در رژیم خود بگنجانید. برای داشتن یک بارداری سالم٬ تصمیم آگاهانه در مورد تغذیه و زمان بندی بسیار مهم است.

ویتامین ها – آهن

شما پیش از بارداری نیاز به ویتامین ها و املاح خصوصا آهن دارید. اگر کم خون هستید باید حتما قرص آهن مصرف کنید. خانم باردار با مشکل آنمی باید حتما مکمل آهن مصرف کند زیرا یک رژیم عادی  آهن لازم را برای ایشان تأمین نمی کند. آهن در رشد و تکامل جنین مؤثر است و همچنین از آنمی٬ افت سلول های قرمز خون٬ در مادر جلوگیری می کند. با این حال از آهن اضافی نیز باید بپرهیزید زیرا هم در مادر و هم در کودک مشکل ایجاد می کند.

روش های جلوگیری از بارداری- چه مدت باید تا باردار شدن صبر کرد

اگر شما از روش های جلوگیری خصوصا قرص های ضد بارداری استفاده می کنید٬ باید از ۲ تا ۳ ماه قبل داروها قطع شوند. اکثر داروهای ضد بارداری تخمک گذاری را مهار می کنند. زمانی که شما قرص را قطع می کنید هورمون ها سریعا از بدن خارج می شوند و بدن دوباره هورمون های خود را می سازد و فولیکول ها که منجر به تخمک گذاری می شوند در تخمدان ها ساخته می شوند. در هر فرد برگشت به حالت نرمال زمان متفاوتی می برد. در کل این زمان بین ۲ تا ۳ ماه بعد از قطع قرص می باشد. بعد از آن شما برای باردار شدن آماده هستید.

میزان چربی پایین بدن

اگر شما میزان چربی کمی در بدن خود دارید باید جهت آمادگی بارداری مراقب باشید٬ زیرا چربی بدن نقش مهمی در شروع و حفظ عملکرد تولید مثل زنان دارد. چربی بدن بر روی ترشح هورمون ها اثر می گذارد و این هورمون ها تخمدان ها را برای ساخت تخمک تحریک می کنند. میزان چربی بدن شما باید ۵ درصد از وزن ایده آل شما باشد تا هورمون ها در سطح طبیعی بمانند و سیکل تخمک گذاری انجام شود.

آیا شما نیاز دارید تا وزن کم کنید؟

وزن اضافی همیشه برای حاملگی بد است. اگر قصد بارداری دارید باید وزن کم کنید و وزن شما باید نزدیک وزن ایده آل باشد. وزن اضافه بر باروری تأثیر می گذارد و اگر اضافه وزن داشته باشید ممکن است باردار نشوید.

بدن خود را بشناسید

قبل از باردار شدن باید نسبت به بدن خود آگاهی داشته باشید. متخصصین توصیه می کنند که خانم ها از ۲ تا ۳ ماه قبل بارداری آمادگی های لازم را فرا گیرند و بدن خود را برای بارداری آماده کنند. تغییراتی که برای بدن طی بارداری اتفاق می افتد و زمان قطع روش های جلوگیری و غیره را بدانند.

فعالیت بدنی- آیا انجام آن طی تلاش برای باردار شدن بی ضرر است؟

شما باید فعالیت و تناسب اندام خود را قبل و طی بارداری حفظ کنید. ورزش های مختلفی برای قبل و بعد از بارداری وجود دارد. پیش از شروع هر برنامه ی ورزشی با پزشک خود مشورت کنید. یک مربی معتبر و با تجربه باید به شما در ورزش و تناسب اندام کمک کند.

شیوه ی زندگی

شما باید تغییرات زیادی در شیوه ی زندگی خود برای بارداری اعمال کنید. باید از داروها٬ الکل، تنباکو به علت تأثیرات سو‌ء بر جنین پرهیز کنید. ریسک و خطرهای زیادی در ارتباط با داروهای نسخه شده و ترکیبی٬ الکل و سیگار وجود دارد. قبل و طی دوران بارداری باید مراقب خود باشید و از عادات بد بپرهیزید و عادات خوب را برای یک بارداری سالم در خود بپرورانید.
 
 
مجموعه
بارداری و زایمان » قصد باردار شدن

ادامه موضوع

پرسش و پاسخ های مربوط

Top