زوج‌های زیادی می‌خواهند بدانند که آیا می‌توانند جنسیت کودک خود را تعیین کنند. این کار از راه‌های مختلفی می‌تواند صورت گیرد که شامل راه‌های طبیعی و تکنیکی می‌باشد. یک راه ساده 3 مرحله دارد:

رژیم غذایی

تغییراتی در رژیم غذایی فعلی خود بدهید و یک‌سری غذاها را در آن بگنجانید. غذاهای خاصی هستند که می‌توانند احتمال جنسیت پسر یا دختر بودن کودک را افزایش دهند. این غذاها از خواربار فروشی‌های عادی تهیه می‌شوند. اینها در واقع با تغییر PH (میزان اسیدیته) بدن و کمک به اسپرم یا تخمک بر روی جنسیت بچه تأثیر می‌گذارند.

میزان PH (اسیدیته بدن)

باید حواستان به PH‌ بدنتان باشد. فرضاً برای جنسیت مذکر باید محیط بدن شما قلیایی‌تر بوده و در صورت تمایل به جنسیت مؤنث باید محیط اسیدی‌تر بماند.
محیط قلیایی به اسپرم مردانه کمک می‌کند و محیط اسیدی باعث از بین رفتن اسپرم می‌شود.

تخمک‌گذاری

برای تعیین جنسیت کودک خود باید زمان تخمک‌گذاری را بدانید. بر اساس زمان و وضعیت نزدیکی قادر خواهید بود که جنسیت را تعیین کنید.
این روش‌ها، راه‌های ساده‌ای هستند که نیاز به تغییرات زیادی در شیوه‌ی زندگی ندارند و می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

سانتریفیوژ اسپرم: مفهومی دیگر

سانتریفیوژ یا چرخش اسپرم پروسه‌ای است که برای جدا کردن اسپرم مردانه و زنانه به‌کار می‌رود. با این حال این روش در مورد اثربخشی تضمینی نمی‌دهد ولی می‌تواند احتمال جنسیت درخواستی را بالا ببرد.
این یک روش بحث برانگیز است. زیرا در بسیاری از جوامع روش تعیین جنسیت مقبولیت ندارد. به این روش Percoll Density Gradient Centrifugation نیز می‌گویند. این یک روش هزینه‌بردار و وقت‌گیراست.

متدهای تعیین جنسیت

اگر می‌خواهید از متخصصین و تکنولوژی‌های پزشکی کمک بگیرید،‌ می‌توانید از روش‌های زیر برای تعیین جنسیت کودک استفاده کنید.

1. متد اریکسون (Ericson)
این یک پروسه‌ی پرهزینه با تأثیرگذاری 75 درصد برای جنسیت مذکر است و برای جنسیت مؤنث تأثیر 70 تا 72 درصدی دارد. اگر زوجین از داروی باروری کلومید(Clomid)‌ استفاده کنند،‌ احتمال دختر بودن کودک بالا می‌رود. در متد اریکسون برای تعیین جنسیت٬ لقاح مصنوعی انجام می‌شود. در این پروسه اسپرم را جدا می‌کنند و با توجه به خواست بیمار اسپرم‌هایی که کروموزوم Y (مردانه) و یا کروموزوم  X (زنانه) را حمل می‌کنند جهت باروری تخمک‌ها به کار می‌برند.

2. PGD تشخیص‌های ژنتیکی پیش از لانه‌گزینی
در این روش از طریق متد اریکسون اسپرم انتخاب می‌شود و در محیط آزمایشگاه باروری تخمک صورت می‌گیرد و تخم بارورشده با اسپرم دارای کروموزوم X  یا Y در رحم مادر جایگزین می‌شود. درصد موفقیت این روش به علت تعیین جنسیت قبل از لانه‌گزینی توسط پزشک بالا می‌باشد.

3. نزدیکی – زمان‌بندی
در سال 1971 دکتر Landrum Shettles و David Rorvile‌ کتابی با عنوان «چگونه جنسیت کودک خود را انتخاب کنیم» نوشتند که در آن کتاب گفته شده  اسپرم با کروموزومY(مردانه) سریع‌تر از اسپرم با کروموزوم X (زنانه) حرکت می‌کند ولی عمر کوتاه‌تری دارد.
آنها پیشنهاد کردند که اگر کودک پسر می‌خواهید در روز تخمک‌گذاری و یا یک روز بعد آن نزدیکی کنید و اگر دختر می‌خواهید 2 تا 4 روز قبل از تخمک‌گذاری نزدیکی کنید. این روش موفقیت 75 درصدی در تعیین هر دو جنسیت دارد.

4. متد Elizabeth Whelan
در کتاب Elizabeth Whelan به نام «پسر یا دختر» وی روش تعیین جنسیت shettles را نقض می‌کند. او توضیح می‌دهد که تغییرات بیوشیمیایی بدن زن قبل از تخمک‌گذاری تعیین‌کننده‌ی محیط مساعد برای اسپرم با کروموزوم Y می‌باشد. او تجویز می‌کند که نزدیکی 4 تا 6 روز قبل از تخمک‌گذاری برای داشتن پسر و 2 تا 3 روز قبل برای داشتن دختر صورت گیرد.

کیت تعیین جنیست

این کیت‌ها PH واژن را برای تعیین جنسیت مشخص می‌کنند و راه‌حل‌های خاص مانند دوش واژینال برای ساختن محیط اسیدی یا قلیایی (X یا Yدوست) پیشنهاد می‌دهد.
 
 
مجموعه
بارداری و زایمان » قصد باردار شدن

ادامه موضوع

پرسش و پاسخ های مربوط

Top