علائم بارداری مشخص می کند که آیا شما باردار هستید یا نه. همه ی خانم ها متوجه این علائم نمی شوند. یکسری بلافاصله بعد از لقاح متوجه علائم می شوند و یکسری دیگر بعد از چندین روز به دنبال لانه گزینی تخم بارور در دیواره ی رحم نشانه ها رامتوجه می شوند. بعضی ها هم هفته ها تا ماه ها علائم را درک نمی کنند.

نشانه های متفاوتی وجود دارد که در مراحل اولیه می تواند فرد را از بارداری خود آگاه کند.
  • اشتیاق  به غذا
اشتیاق به غذا یک علامت کلیشه ای است ولی گاهی اوقات می تواند نشانه ی بارداری باشد. همراهی آن با سایر علائم کمک کننده است.
  • تیره شدن رنگ نوک سینه ها
در حاملگی رنگ نوک سینه ها تیره می شود. این تیرگی پوست اطراف نیپل یکی از علائم اولیه بوده و چون می تواند در اثر فاکتورهای دیگری نیز ایجاد شود علامت دقیقی محسوب نمی شود.
  • خونریزی یا کرامپ شکمی در زمان لانه گزینی
لکه بینی یا ترشحات به رنگ صورتی یا قهوه ای در اثر لانه گزینی تخم بارور در رحم نیز از علائم بارداری می باشد. ممکن است در اثر سوراخ کردن جداره ی اندومتر رحم توسط تخم برای لانه گزینی دچار درد و کرامپ شکمی نیز شوید.
  • تکرر ادرار
در خانم های در سن باروری تکرر ادرار نیز می تواند یکی از علائم بارداری باشد. این تکرر ادرار به علت ترشح هورمون HCG (گونادوتروپین جفتی انسانی) در بدن فرد بعد از لانه گزینی جنین می باشد.
  • خستگی
بارداری با افزایش میزان هورمون پروژسترون می تواند در فرد ایجاد خستگی کند. شما با اینکه هیچ فعالیتی نکرده اید ولی احساس خستگی می کنید! این خستگی جزء علائم اولیه بارداری می باشد.
  • حساسیت و ورم سینه ها
در بارداری سینه هایتان در لمس دردناک می شود که این حساسیت و درد از حالت قبل از قاعدگی شدیدتر است. بعد از اینکه بدن با افزایش هورمونی در اثر بارداری تطابق پیدا کرد این دردها نیز برطرف می شوند.
  • تغییر حس چشایی
یکی دیگر از علائم بارداری تغییر در حس چشایی است. بعضی از خانم ها از مزه ی فلزی شکایت دارند و یکسری دیگر از مزه ی قهوه٬ چای و یا غذاهایی که همیشه دوست داشتند بیزار می شوند.
  • ناخوشی صبحگاهی
یکی از علائم شایع بارداری در هفته های اول می باشد. تنها تعداد کمی از خانم های خوش شانس ممکن است دچار آن نشوند. به صورت تهوع و استفراغ در زمان صبح٬ عصر و حتی شب بروز می کند.
  • تأخیر عادت ماهیانه
اگر زمان عادت ماهیانه ی شما به تأخیر بیفتد باید حتما ً از نظر باردار بودن تست شوید. دیر شدن زمان قاعدگی خصوصا ً در خانم در سن باروری می تواند یکی از علائم قطعی بارداری باشد.
  • مثبت شدن تست بارداری خانگی
اگر در صورت تأخیر پریود تست بارداری خانگی چک کردید و خط آبی ظاهر شد در آن صورت باردار هستید و باید سریعا ً به پزشک خود برای تأیید این مسئله مراجعه کنید.

این علائم حاملگی به شما کمک می کند که بفهمید آیا باردار هستید یا نه. یک علامت به تنهایی کافی نیست. اگر شک به بارداری دارید بهتر است پزشک خود را ببینید تا با تست های متعدد موجود٬  بارداری شما تأیید شود.
 

ادامه این موضوع

بارداری

بارداری شرایطی است که در آن یک موجود مونث قبل از متولد کردن کودک، جنین را در خود حمل می کند. بارداری دوره ای است که زنان تغییرات بدنی مختلفی را تجربه می کنند و ممکن است این موضوع باعث فشار روانی برای آن ها بشود. مدت بارداری به سه دوره تقسیم می شود؛ به این دوره ها سه ماهه اول، سه ماهه دوم و سه ماهه سوم گفته می شود.

پیش از تلاش برای باردار شدن

پیش از تلاش برای باردار شدن باید آمادگی لازم را پیدا کنید. باید تغییراتی را در زندگی خود اعمال کنید و برای داشتن یک بارداری سالم وبدون دردسر نکاتی را در مورد باردار شدن فرار گیرید و برای بارداری خود برنامه ریزی کنید.

تخمک گذاری

تخمک گذاری پروسه ای است که طی آن تخمک ها از تخمدان زن آزاد می شوند. تخمک گذاری فرد را برای باردار شدن آماده می کند. با کمک تقویم و جدول فرد می تواند زمان دقیق آن را بفهمد.

تعیین جنسیت کودک

پیش بینی جنسیت کودک ممکن می‌باشد و شما می‌توانید با توجه به علاقه‌ی خود آن را تعیین کنید. راه‌های مختلفی برای این کار وجود دارد.

تلاش برای باردار شدن

بسیاری از زوجین به امید اینکه روزی به خواسته ی خود می رسند برای باردار شدن تلاش می کنند. زوجین بسیاری از ناباروری با علل مختلف٬ رنج می برند.

نزدیکی برای باردار شدن

در نزدیکی برای باردار شدن باید بر بارداری تمرکز کرد و این نزدیکی باید برای هر دو نفر از زوجین خوشایند باشد. بعضی از زوجین نیازی به نگرانی برای نزدیکی جهت بارداری و وضعیت انجام نزدیکی و دفعات و زمان‌بندی آن ندارند. ولی بعضی دیگر حتی بعد از آموزش و تمرین طولانی مدت جهت نزدیکی برای بارداری سخت حامله می‌شوند.

Top