خاتمه یافتن بارداری می‌تواند طبیعی یا از طریق سقط جنین باشد. بروز یک سری مسائل طبیعی منجر به خاتمه یافتن بارداری می‌شود که سقط جنین طبیعی یا خود بخودی نامیده می‌شود. خاتمه یافتن بارداری از طریق سقط جنین یک مشکل بسیار جدی در بارداری است. بسیاری از این سقط جنین ها در سه ماهه اول دوران بارداری اتفاق میافتد، اما در موارد بسیار کمیابی در سه ماهه دوم  بارداری و بعضی مواقع در سه ماهه آخر بارداری هم ممکن است سقط جنین اتفاق بیافتد. خاتمه بارداری که معمولا سقط جنین نامیده می‌شود می‌تواند به علتهای گوناگونی مانند نقص حمل کننده (رحم)، دلایلی درمحتوا (جنین) و یا به علت قطع ارتباط بین رحم و جنین بوجود بیاید. اگر چه دلایل متعددی برای سقط جنین وجود دارد که در بسیاری از موارد پیدا کردن یک علت دقیق که باعث سقط جنین می‌شود، غیر ممکن است.
  • نقصهایی که در رحم منجر به سقط جنین می‌شود، عبارتند از: گشاد شدن دهانه رحم در هفته های 17 تا 20 دوران بارداری که یکی از عواملی است که باعث می‌شود بارداری خاتمه پیدا کند.
  • پولیپ رحمی، سپتوم (ناهنجاری دیواره رحم)، فیبرم، چسبندگی رحم و ناهنجاری های دیگر رحم نیز عاملی برای سقط جنین می‌باشد.
فهرستی از دلایل سقط جنین، شامل ناهنجاریهای کروموزومی، یا دوقلو بودن و یا حاملگی های چند قلویی و غیره میباشد. ناهنجاریهای کروموزومی حدوداً 60% باعث سقط جنین می شوند. برای از بین بردن احتمال سقط جنین های مکرر باید یک بررسی دقیق با دستگاه کاریوتایپ انجام گیرد. ناهنجاریهای کروموزومی ممکن است بطور تصادفی در طول مدتی که تقسیم سلولی رخ میدهد، بوجود بیاید. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی محیطی نیز می‌تواند عاملی برای ناهنجاریهای کروموزومی باشد. یکی دیگر از این عوامل خطرزا مربوط به سن مادر است. در مادران بالای 35 سال احتمال بروز پایان حاملگی به علت ناهنجاریهای کروموزومی بیشتر است.

فاکتورهای دیگری که در دوره های آخر بارداری از عوامل تاثیر گذار برای خاتمه یافتن بارداری است، وجود بارداری‌های دوقلو و چند قلویی است. با این حال یکی دیگر از عوامل خطرزا وجود مایع اضافی آمنیوتیک (آب دور جنین) است.

ارتباط بین رحم و جنین: فاکتورهای خطر زایی که با انتقال عفونت، مشکلات سلامتی مادر باردار، مشکلات هورمونی، بیماری های خود ایمنی و استفاده از سیگار، الکل، کافئین و غیره باعث سقط جنین می‌شود.
  • عفونت ها- عفونتهایی مثل لیستریا (باکتری که بر اثر استفاده از غذای آلوده بوجود میاید)، توکسوپلاسما (انگل سلولی که از مدفوع گربه انتقال پیدا میکند)، سرخچه، سرخک و غیره می‌تواند که از مادر به جنین منتقل شود که یا منجر به خاتمه یافتن بارداری می‌شود و یا باعث  ناهنجاری های مادرزادی در نوزاد می‌شود.
  • مشکلاتی مانند دیابت، فشار خون بالا، اختلال عملکرد تیروئید، بیماریهای سیستماتیکی و غیره در مادر.
  • مشکلات هورمونی - نامنظم بودن دوره های قاعدگی و میزان سطح هورمون هم احتمال سقط جنین را افزایش میدهد.
  • سیگار و الکل و کافئین میزان سقط جنین را در مادر افزایش میدهد.
  • بیماری خود ایمنی نیز مانند سندرم هیوز (لخته شدن خون) که به دیواره سلول حمله میکند. این بیماری از طریق سیستم ایمنی بدن، جفت را مورد حمله قرار میدهد، از این رو شانس ادامه بارداری تا به آخر بسیار کم است. شانس ادامه بار داری تا آخرین مرحله در زنان باردار مبتلا به سندرم هیوز کمتر از 18% است.
  • مسمومیت غذایی هم می‌تواند به خاتمه یافتن بارداری منجر شود و یا در هنگام زایمان بچه مرده بدنیا میاید.
بارداری خارج از رحم - در این نوع از بارداری، تخمک بارور شده در بیرون رحم در داخل لوله فالوپ قرار میگیرد. این حالت بسیار خطرناک است و باید بلافاصله مورد بررسی و معالجه پزشک قرار گیرد. نشانه های آن درد شدید شکمی و خونریزی در ناحیه واژن است.

ضایعات تخمک - در این حالت تخمکی که به دیواره رحم چسبیده نمی‌تواند به شکل نرمال رشد کند.
 
 
مجموعه
بارداری و زایمان » خاتمه یافتن بارداری

ادامه موضوع

Top