پزشکی جنین اساساً بخش مهمی از پژوهش و پیشرفت در پزشکی است. پزشکی جنین یک تجربه پزشکی است که از جنین استفاده می‌کند. پزشکانی که در طب جنین تخصص دارند ناتولوژیست نامیده میشوند و آنها پزشک زنان و زایمان هستند که در بیماریهای جنین و معالجه آنها تخصص دارند.

پزشکی جنین بر روی درمان مواردی مانند ناهنجاریهای جنینی، زایمان زودرس و اختلالات کروموزومی، جراحی داخل رحمی و غیره تمرکز دارد. در حال حاضر تمرکز این حوزه پزشکی برای پژوهش و پیشرفت در پیشگیری ناهنجاریها در زمان تولد نوزاد است و همچنین پیشرفت در تکنولوژی های بهتر برای غربالگری نوزاد می‌باشد.

بیماریهای جنین

بیماریهای عمده و اساسی را که در جنین میتوان یافت شامل، هپاتیت، ایدز، توکسوپلاسموز (یک نوع عفونت تک یاخته ای که از مادر آلوده به جنین منتقل می‌شود)، نارسایی کلیه، مسمومیت با فلزات سنگین و غیره می‌شود. تمام بیماریهایی که گفته شد بجز عوارض کلیوی از مادر به جنین منتقل می‌شود. هپاتیت و ایدز قابل درمان نیست. توکسوپلاسموز میتواند شدید باشد و به عقب ماندگی ذهنی جنین منجر شود.

تشخیص پیش از تولد

جدا از این بیماریها شرایط دیگری وجود دارد، مانند اختلالات گوناگونی که امکان دارد روی جنین تاثیر بگذارند. این اختلالات با تشخیص پیش از تولد و اساساً با استفاده از دستگاه کاریوتایپ تشخیص داده می‌شود. سندروم داون یکی از عمده ترین این اختلالات است. این اختلال ناشی از "تریزومی" در کروموزوم 21 است. این اختلال عاملی برای سقط جنین طبیعی نیست، بلکه کودک ممکن است با برخی از مشکلات عجیب مثل صورت پف کرده، عقب مانده ذهنی و غیره متولد شود. ناهنجاریهای دیگری مانند سندروم کلاین فِلتر وجود دارد، این ناهنجاری به علت یک کروموزوم اضافی X در نوزادان پسر است و مسائل و مشکلات رفتاری و فیزیولوژیکی را در فرد بوجود میاورد. این اختلال را میتوان از طریق "تشخیص پیش از تولد" شناسایی کرد. این اختلال از طریق کاریوتایپ (ارائه تصویری از کروموزوم های فرد) در نوزاد قابل تشخیص میباشد. اگر این سندرم ها شناخته شوند به پدر و مادر فرصت تصمیم گیری میدهد که یا جنین را سقط کنند یا اینکه بخواهند جنین را با همین اختلالات نگه دارند.

یکی دیگر از تکنولوژیهای مهم مورد استفاده برای تشخیص پیش از تولد اسکن های اولترا ساند است. این اسکن تصاویر را به پریناتولوژیست (کسی که در طب مادر و جنین تخصص دارد) میدهد. این تصاویر میزان رشد کودک و هرگونه ناهنجاریهای فیزیکی را از طریق سونوگرافی نشان میدهد. بنابراین این اسکن میتواند احتمال زایمان زودرس را پیش بینی کند. با استفاده از این تکنیک پریناتولوژیست موقعیت بد جنین و همچنین احتمال سزارین را تشخیص می‌دهد.

پزشکی نوزادان

پزشکی نوزادان با بیماریها و عوارض نوزاد مقابله میکند. مشکل اصلی زمانی پیش میاید که زایمان زودرس اتفاق میافتد. امکان دارد در زایمان زودرس وزن نوزاد بسیار کم باشد. امکان دارد که نوزاد به انکوباتور (دستگاهی که رطوبت، دما و میزان اکسیژن و دی اکسید کربن را فراهم میکند) منتقل شود و در طول این مدت بطور مصنوعی تغذیه می‌شود. تامین اکسیژن و عملکرد فیزیولوژیکی هم کنترل می‌شود.

بیماری‌های نوزاد شامل زردی نوزادان، کم خونی، آپنه، انسداد روده، مشکلات تنفسی، ضربه به نوزاد هنگام تولد و غیره میباشد. نوزادان مبتلا به این بیماریها به مراقبتهای ویژه ای نیاز دارند و فقط توسط متخصص تحت مراقبت قرار میگیرند. جدای از این بیماریها احتمال ناهنجاریهای قلبی و عصبی هم در نوزاد وجود دارد.

تشخیص مناسب پارامترهای بدن جنین و شرایط فیزیولوژیکی برای بدنیا آمدن یک نوزاد سالم ضروری است. تشخیص جنین میتواند به نئوناتولوژیست (متخصص کودکان) کمک کند که درصورت هر گونه بیماری یا ناهنجاری از نوزاد مراقبت کند. پزشکی جنین علاوه بر اینکه برای مشکلاتی که در زایمان طبیعی بوجود میاید ضروری است، در مواردی که کودک در وضعیت بدی قرار دارد و یا با توجه به شرایط اضطراری مثل جدا شدن زودرس جفت، جفت سرراهی و غیره، میتواند ضرورت سزارین را هم پیش بینی کند. وظیفه پزشک متخصص جنین این است که با کنترل کیفیت شرایط فیزیولوژیکی نوزاد و جبران کمبود اکسیژن / هوا برای نفس کشیدن و کنترل گرما و فشار خون، از جنین در حین جراحی مراقبت کند.
 
 
مجموعه
بارداری و زایمان » قصد باردار شدن

ادامه موضوع

پرسش و پاسخ های مربوط

Top