بارداری شرایطی است که در آن یک موجود مونث قبل از متولد کردن کودک، جنین را در خود حمل می کند. دوره بارداری برای انسان نه ماه است. این دوره معمولا حدود 38 هفته است و اگر دوره بارداری دو هفته با 38 هفته محاسبه شده اختلاف داشته باشد بارداری طبیعی است. دوره بارداری به سه مرحله تقسیم می شود. به این مرحله ها سه ماهه اول، سه ماهه دوم و سه ماهه سوم گفته می شود. طول مدت هر سه ماهه نود روز است.

ممکن است سه ماهه اول برای مادر کمی سخت باشد چون بدن شیوه های مختلفی را برای سازگار شدن با تغییرات امتحان می کند. مشکلات متداول در این دوره عبارتند از حالت تهوع، استفراغ و تکرر ادرار. ممکن است در این دوره وزن اضافه شود. پزشکان معاینات روتینی مانند غربالگری NTS- nuchal transluceny- و نمونه برداری کرک کوریون (CVS) را برای بررسی نقایص جنین انجام می دهند. این دوره ای است که مادر باید در آن استراحت کند و باید مطمئن بود که مادر در این دوره خواب کافی دارد.

سه ماهه دوم آسان تر از سه ماهه اول است. افزایش وزن حدود نیم کیلو در هقته است و مادر حرکت جنین در رحم را احساس می کند. شکم شروع به بزرگ شدن می کند و نشانه های مربوطه مانند درد، تورم مفاصل و غیره دیده می شوند. ترک های پوستی ناشی از کشیدگی پوست نیز در این دوره دیده می شوند. معایناتی مانند آمنیوسنتز و اسکن فراصوتی در این دوره انجام می شوند.

این سه ماهه قبل از زایمان است بنابراین باید توجه بیشتری به مادر داشت. مادر باید ورزش های سبک انجام بدهد و این کار باید به طور منظم انجام بشود. ممکن است درد مفاصل شدیدتر بشود. دیگر تغییرات جنین که مربوط به زایمان و شیردهی هستند در این دوره ظاهر می شوند.

بارداری دوره ای است که در آن زنان تغییرات بدنی مختلفی پیدا می کنند و ممکن است این موضوع باعث فشار روانی بشود. همسر و اعضای خانواده باید بیشترین توجه را به مادر داشته باشند. نباید از اقدامات پزشکی لازم برای به دنیا آوردن کودکی سالم غافل شد. زایمان و شروع آن پیچیده تر هستند و باید توصیه های پزشکان در مورد زایمان را رعایت کرد.

زوجین باید از ابتدای بارداری از یک متخصص زنان خبره کمک بگیرند. توصیه های پزشکان در مورد معاینات کامل دوره ای و تغییرات سبک زندگی باید دقیقا رعایت شوند. این واقعیت که عضو جدید به زودی وارد خانواده خواهد شد باید خبر خوشی باشد و باید تغییرات لازم را برای این منظور در خانه ایجاد کرد.

زوجین می توانند نام خوب و زیبایی برای نوزاد انتخاب کنند و سایر آمادگی ها را کسب کنند. بودجه خانواده باید اصلاح بشود تا عضو جدید در آن در نظر گرفته شود. می توان لباس و لوازم لازم را تهیه کرد. زوجین می توانند اتاق کودک خوبی را در خانه خود ایجاد کنند. زوجین می توانند به دنبال اطلاعاتی در مورد فرزندداری و بایدها و نبایدهای آن بگردند، به ویژه در مورد شیردهی و پوشاک.
 
 
مجموعه
بارداری و زایمان » قصد باردار شدن

ادامه موضوع

پرسش و پاسخ های مربوط

Top