باروری چیست؟

باروری ظرفیت زنان و مردان برای به وجود آوردن بچه خودشان است. باروری شرایطی است که در آنهم مردان و هم زنان می توانند با اسپرم و تخمک خود بچه ای را به وجود بیاورند. باروری تعیین می کند آیا شما می توانید نطفه یک بچه را ببندید یا خیر.

چرخه باروری

چرخه باروری وضعیت باروری در اوقات مختلف ماه را تشریح می کند. درک چرخه باروری می تواند به شما کمک کند ریتم طبیعی بدن خود را پیدا کنید تا روزهایی از ماه را تعیین کنید که بیشترین احتمال بارداری شما در آن روزها است.

باروری و بارداری

باروری تعیین کننده بارداری است. مردان و زنان بارور می توانند بچه داشته باشند. مرد اسپرم و زن تخمک خود را ارائه می کند. اسپرم تخمک ها را بارور می کند و از ترکیب این دو بچه به وجود می آید.

باروری زنان و باروری مردان بسیار متفاوت هستند. باروری مردان با سن کاهش پیدا می کند اما با سرعتی کمتر از کاهش نرخ باروری زنان با سن. باروری زنان به سرعت با افزایش سن کاهش پیدا می کند. در 25 سالگی زنان بالاترین سطح باروری را دارند. بعد از این سن سطح باروری به سرعت کاهش پیدا می کند و بعد از 35 سالگی به سطح بسیار پائینی می رسد. به این دلیل است که زنانی که می خواهند بعد از 35 سالگی باردار بشوند با مشکلات زیادی مواجه می شوند.

عوامل موثر بر باروری

عوامل بسیاری وجود دارند که هم بر باروری طبیعی و هم بر باروری ivf تاثیر می گذارند. سن، رژیم غذایی، سلامت، تخمک گذاری، زمانبندی و فعالیت جنسی همه عواملی هستند که بر باروری هم مردان و هم زنان تاثیر می گذارند. این عوامل می توانند باعث ناباروری در زنان و مردان بشوند.

بیماری کوتاه مدت – آیا بیماری کوتاه مدت می تواند بر باروری تاثیر بگذارد؟

به طور کلی بیماری کوتاه مدت نمی تواند بر باروری تاثیر بگذارد. در هر صورت در بعضی موارد ممکن است گلبول های سفید خون در انتقال اسپرم اختلال ایجاد کرده و باعث انسداد در لوله ها بشوند اما نمی توانند اسپرم را از بین ببرند. در مورد زنان تاثیر بیماری به این بستگی دارد که فرد هنگام بیمار شدن در چه مرحله ای قرار دارد. بیماری کوتاه مدت قبل از تخمک گذاری ممکن است تخمک گذاری را به تاخیر انداخته یا مانع آن بشود. اگر چنین بیماری بعد از تخمگ گذاری اتفاق بیفتد نمی تواند بر چرخه و باروری تاثیر بگذارد.

پیشگیری از بارداری و باروری در آینده

امروزه میلیون ها زن از انواع مختلف روش های پیشگیری از بارداری استفاده می کنند. بسیاری از زنان نگران تاثیر این روش ها بر باروریشان در آینده هستند. بعضی روش های ضدبارداری ممکن است به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر باروری تاثیر بگذارند. بعضی از این روش ها ممکن است حتی منجر به ناباروری دائمی بشوند. دو نوع روش پیشگیری از بارداری وجود دارند که می توانند باعث مشکلات احتمالی در باروری بشوند. این دو روش عبارتند از IUD و تمام روش های پیشگیری هورمونی.

دارو

گاهی اوقات داروهای تجویزی و غیر تجویزی با ایجاد مشکلات تولید مثل باعث ناباروری می شوند. بعضی داروها از جمله استروئیدها، الکل، و توتون می توانند تاثیر منفی بر سیستم تولید مثل زنان و مردان داشته باشند. مصرف دارو می تواند با تعداد زیادی از موارد بدون توضیح ارتباط داشته باشد.

داروهای درمانی

داروهای مختلفی برای بهبود باروری مورد استفاده قرار می گیرند. دو دسته داروی بارداری وجود دارد – خوراکی و تزریقی.

افسردگی

افسردگی باعث استرس شده و ایمنی بدن را کاهش می دهد. ایمنی بدن نه تنها احتمال ابتلا به بیماری را افزایش می دهد بلکه تاثیر منفی بر باروری نیز دارد. ایمنی پائین احتمال بارداری را کاهش می دهد. افسردگی میل جنسی را نیز کاهش می دهد.

سیگار کشیدن

باردار شدن زنان سیگاری تا دو ماه بیشتر از زنان غیرسیگاری طول می کشد. زنانی که سیگار می کشند 40% کمتر از سایر زنان شانس بارداری دارند. سیگار کشیدن باعث سقط جنین و ناتوانی جنسی در مردان نیز می شود.

الکل

الکلیسم مزمن و مصرف متعادل الکل هر دو با تاثیرگذاری بر عملکرد تناسلی تاثیری منفی بر باروری می گذارند. سوء مصرف الکل و الکلیسم می توانند باعث مشکلاتی مانند اختلال عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز و تخمدان بشوند که به آمنوره (فقدان قاعدگی)، اختلال عملکرد جسم زرد تخمدان (رشد غیرطبیعی جدار مخاط رحم)، عدم تخمک گذاری و ترشح بیش از حد پرولاکتین (hyperprolactinemia) منجر می شوند. تاثیرات منفی بر دستگاه تناسلی باعث ناباروری می شوند، سقط جنین بی مقدمه را افزایش می دهد، به رشد جنین آسیب می رساند.

قطع مصرف قرص ضدبارداری – باروری چه زمانی بر می گردد؟

حتی پس از قطع مصرف قرص ضدبارداری زمانی طول می کشد تا باروری به شرایط نرمال برگردد. برگشتن به شرایط طبیعی باروری ممکن است 2 تا 3 ماه طول بکشد. در بعضی موارد این زمان تا 6 ماه طول می کشد.

بیماری

بعضی بیماری ها بر سطح باروری تاثیر می گذارند. بیماری هایی مانند بیضه بالا مانده (Undescended testicles)، فیبروز کیستی، اوریون، دیابت و مشکلات ژنتیکی نادری وجود دارند که ممکن است باروری را هم در زنان و هم در مردان کاهش بدهند.

داروهای باروری


داروهای باروری هم برای زنان و هم برای مردان موجود هستند. این داروها اولین درمان برای افرادی هستند که مشکل باروری دارند. به هر حال ممکن است این داروها اثرات جانبی داشته باشند. از جمله این اثرات جانبی نشانه های پیش از قاعدگی مانند گر گرفتگی، سردرد، تهوع و تورم پستان و افزایش وزن در زنان هستند.

یک روش درمانی خوب دیگر برای درمان ناباروری وجود دارد که به آن درمان با تولید مثل کمکی (ART) گفته می شود مانند بارور سازی آزمایشگاهی و لقاح داخل رحمی. روش های درمانی دیگر مورد استفاده عبارتند از انتقال بلاستوسیت، تکوین کمکی و غیره. پیش از استفاده از این روش های درمانی، زن و مرد باید هر دو تحت آزمایش های مختلف قرار گرفته و براساس توصیه های پزشک عمل کنند.
با رعایت توصیه پزشک و نظارت دقیق پزشکی می توان باروری را هم در زنان و هم در مردان افزایش داد.
 
 
مجموعه
بارداری و زایمان » باروری

ادامه موضوع

Top