آیا سن مهم است؟

سن در مورد باروری اهمیت دارد. باروری زنان و مردان با افزایش سن آن ها کاهش پیدا می کند. این واقعیتی اثبات شده است که رابطه نزدیکی بین سن و باروری وجود دارد.

در اغلب زوج ها، سن زن تنها مهم ترین عامل در تعیین باروری است. برای غلبه بر ناباروری، باید ابتدا به این عامل پرداخت که رابطه بین سن و باروری را نشان می دهد.

امروزه ناباروری مربوط به سن شایع تر از انواع دیگر مشکلات ناباروری است. امروزه زنان بیشتر و بیشتری در 35 سالگی یا سنین بالاتر باردار می شوند. حدود 20 درصد زنان بعد از 35 سالگی اولین بچه خود را به دنیا می آورند. این بارداری دیرهنگام چند دلیل دارد:
  • روش های ضدبارداری مختلفی به آسانی در دسترس ما هستند.
  • زنان زیادی شاغل هستند.
  • آمار طلاق بالا است.
  • زنان بیشتری دیر ازدواج می کنند.
  • زوجین می خواهند ابتدا به اولویت های خود مانند تسویه بدهی ها، شغل و امنیت مالی برسند. داشتن بچه دیگر برای بسیاری از زوج ها اولویت ندارد.

تلاش برای بارداری بعد از 40 سالگی

اگر سعی دارید بعد از 40 سالگی باردار بشوید ریسک بالای سقط جنین وجود دارد. بعد از چهل سالگی بیش از نیمی از بارداری ها به ناهنجاری های مختلفی مثل سقط بی مقدمه، حاملگی خارج رحمی یا مرده زایی منجر می شود. بچه هایی که نطفه آن ها بعد از چهل سالگی مادر بسته می شود بیشتر در معرض ریسک نقایص مادرزادی و سندرم داون قرار دارند.

در هر صورت بچه هایی که والدین آن ها مسن تر هستند مزایایی دارند. اگر بعد از 40 سالگی باردار و بچه دار شوید، به عنوان والدین آماده بچه داری هستید و وقت بیشتری برای گذراندن با بچه دارید. والدین مسن تر بچه های کمتری دارند و این به معنای بهره بردن یک یا دو بچه از تمام امکانات و منابع موجود است.

باروری زنان

بین 18 تا 25 سالگی باروری زنان به اوج خود می رسد. بعد از 25 سالگی باروری در زنان به خاطر رابطه بین سن و باروری به طور پیوسته کاهش پیدا می کند. از 25 تا 35 سالگی زنان نیمی از قدرت باروری خود را از دست می دهند. بعد از 35 سالگی، باروری با سرعت بیشتری کاهش می یابد. اگر باروری در 40 سالگی را با باروری در 25 سالگی مقایسه کنید متوجه می شوید باروری یک زن در 40 سالگی فقط 15 درصد باروری در 25 سالگی است و این نشان می دهد رابطه بین سن و باروری چقدر شدید است.

احتمال بارداری در سنین بالا

اگر برای بچه دار شدن تا 44 سالگی یا بیشتر صبر می کنید،به خاطر داشته باشید که به خاط عوامل سن و باروری، در مقایسه با احتمال بارداری در 25 سالگی فقط 1درصد شانس بارداری دارید. از تمام این یافته های علمی مشخص است که هر چه بیشتر برای بچه دار شدن صبر کنید، بچه دار شدن برایتان سخت تر می شود. وقتی جوان تر هستید شانس بچه دار شدنتان بیشتر است.

باروری مردان

در مقایسه با زنان، مدان می توانند برای مدت زمان بیشتری بارور بمانند. رابطه سن و باروری مردان نشان می دهد باروری مردان نیز با سن کاهش پیدا می کند اما این کاهش در مقایسه با کاهش باروری زنان کمتر است.

زمان باردار شدن

به طور کلی 92% زوج ها طی دو سال با رابطه جنسی معمولی و به کار نگرفتن روش های ضدبارداری باردار می شوند. با افزایش سن زنان این میزان به خاطر عوامل سن و باروری به سرعت کاهش پیدا می کند هر چند زوجین بدون هیچ پیشگیری به طور منظم رابطه جنسی داشته باشند.

چرا باروری خیلی سریع با سن کاهش پیدا می کند؟

چند عامل سن و باروری وجود دارند که با افزایش سن زنان عمل می کنند. این عوامل باردار شدن را برای زنان مشکل می کنند. شرایط سلامتی، بیماری های جدید یا مشکلات سلامتی که در سنین بالاتر ایجاد می شوند می توانند بر سطح باروری در زنان تاثیر بگذارند.

عوامل موثر بر باروری

از جمله عوامل سن و باروری که با افزایش سن بر باروری تاثیر می گذارند (عوامل سن و باروری) عبارتند از : ذخیره تخمک کمتر (فولیکول های عملکردی باقیمانده در تخمدان ها)، چرخه قاعدگی نامنظم و کوتاه تر، دیواره نازک تر رحم ترشحات مخاطی متخاصم ( ترشحات واژن)، بیماری های موثر بر دستگاه تناسلی (اندومتروز، PCOS، کلامیدیا) و بیماری های مزمن.
 
 
مجموعه
بارداری و زایمان » باروری

ادامه موضوع

Top