سلامتی و باروری دو مفهوم به هم پیوسته هستند. سلامتی زوجی که می خواهند بچه دار شوند بر باروری هر دوی آن ها تاثیر دارد. سلامتی یک عامل بسیار مهم و تعیین کننده باروری است.

زوج هایی که از سلامت خوبی برخوردار هستند معمولا بسیار بارورتر از زوج هایی با شرایط سلامتی نامساعد هستند. هم سلامت طبیعی و هم سلامت تناسلی بسیار مهم هستند چون هر دو بر باروری تاثیر می گذارند.

سلامت طبیعی و باروری

مردی که شرایط سلامتی خوبی دارد مردی بارور است. به همین صورت، یک زن با شرایط سلامتی خوب معمولا یک زن بارور است. باروری یک زوج با سلامت خوب زن و مرد افزایش پیدا می کند. شرایط سلامتی به شیوه های مختلف بر باروری آن ها تاثیر می گذارند.
مشکلات سلامتی در هر دو زوج می توانند تاثیر نامطلوب بر سطح باروری آن ها داشته باشند که در نهایت بر احتمال بارداری تاثیر می گذارد. مشکلات سلامتی طبیعی در مردان می توانند باعث مشکلاتی در اسپرم بشوند. مشکلات سلامتی طبیعی در زنان باعث مشکل در توانایی تولید تخمک می شوند. تخمک و اسپرم برای فرایند بارورسازی که در نهایت منجر به تولد بچه می شود لازم و ضروری هستند. اگر در تولید تخمک و اسپرم ماندگار مشکلی وجود داشته باشد، فرایند لقاح مشکل خواهد داشت که ممکن است به ناباروری یکی از زوجین یا هر دوی آن ها منجر بشود.

سلامت تناسلی و باروری

سلامت تناسلی تاثیر زیادی بر باروری هر دو نفر زوجین دارد. اگر سلامت تناسلی یکی از زوجین یا هر دوی آن ها مشکل داشته باشد، باروری و بارداری مشکل خواهد داشت. سلامت نامطلوب تناسلی به ناباروری می انجامد و بنابراین بارداری مشکل خواهد بود.

دستگاه گوارش


شرایط دستگاه گوارش می تواند به طور مستقیم بر سلامت شما تاثیر داشته باشد. دستگاه گوارش ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای بدن را جذب می کند. اگر دستگاه گوارش به طور مناسب عمل نکند، نمی توانید عناصر لازم را جذب کنید و در نتیجه سلامت شما دچار مشکل خواهد شد. سلامتی رابطه مستقیمی با باروری دارد. بدن ضعیف نمی تواند کاملا بارور باشد. دستگاه گوارش سالم تمام مواد معدنی و ویتامین های لازم را جذب می کند و چرخه قاعدگی سالم را حفظ خواهد کرد و فرایند نرمال لقاح را تقویت خواهد کرد.

اختلال عملکرد تلفیق حسی

اختلال عملکرد تلفیق حسی شرایطی است که در آن بدن انسان نمی تواند به اطلاعات جمع آوری شده از اطراف واکنش نشان بدهد. در این شرایط مغز در پردازش اطلاعات به طور نرمال عمل نمی کند. در چنین شرایطی باروری پائین خواهد بود چون بدن نمی تواند به محرک های خارجی پاسخ بدهد.

عفونت قارچی

عفونت قارچی بر باروری تاثیر نمی گذارد اما می تواند به طور غیر مستقیم بر لقاح تاثیر بگذارد. عفونت قارچی باعث خارش و تحریک می شود که باعث می شود میلی به آمیزش نداشته باشید.

سلامت عاطفی

سلامت احساسی تاثیر مستقیمی بر باروری دارد. اگر سلامت احساسی در شرایط خوبی باشد، احساس بهتری خواهید داشت و میل جنسی شما بیشتر خواهد بود. در چنین شرایطی باروری در بهترین حالت خود خواهد بود. مشکلات احساسی مانند استرس،  ترس و افسردگی باعث مشکلات سلامت طبیعی و جنسی می شوند  که به شما اجازه نمی دهند با بیشترین ظرفیت خود عمل کنید. مشکلات احساسی می توانند باعث اختلال نعوظ و اختلال عملکردهای اندامی دیگر بشوند که منجر به ناباروری می شوند. سلامت احساسی باعث تغییرات شیمیایی، هورمونی، نورولوژیکی و ماهیچه ای می شود که می توانند سیستم هورمونی بسیار متعادل دخیل در تولید مثل را به هم بریزند.

مشکلات در مردان

در مردان، مشکل اسپرم علت اصلی ناباروری مردان است که نشان می دهد رابطه ای بین سلامت و باروری وجود دارد. اگر کاهش مقدار یا تعداد اسپرم یا کیفیت اسپرم وجود داشته باشد که ناشی از شرایط سلامتی نامناسب است، باروری وجود نخواهد داشت و این بدان معناست که سلامتی و باروری به هم مرتبط هستند. ناباروری مردان هم از مشکلات سلامت طبیعی و هم از مشکلات سلامت تناسلی ناشی می شود.

مشکلات تولید اسپرم که بر سلامتی و باروری تاثیر می گذارند ناشی از عوامل ژنتیکی (مانند سندرم کلینفلتر klinefelter و سندرم داون) هستند و به تعداد کم اسپرم در مردان منجر می شوند. بیماری های واگیردار جنسی با کاهش تولید اسپرم بر سلامتی و باروری تاثیر می گذارند. در بعضی شرایط سلامت و باروری بیماران خیلی بد تحت تاثیر قرار می گیرند. این شرایط عبارتند از بیضه پائین نیامده، واریکوسل، و پیچش بیضه.

داروها

اگر مرد داروهای تجویزی مصرف کند که بر باروری تاثیرات منفی دارند، این داروها می توانند بر سلامت و باروری مرد تاثیر داشته باشند. داروهایی که باعث چنین مشکلاتی در باروری می شوند عبارتند از استروئیدهای آنابولیک، داروهای سرطان و بعضی داروهای ضد فشار خون.

بیماری

مشکلات جنسی در مردان مانند اختلال نعوظ، ناتوانی در انزال و زود انزالی می توانند باعث مشکلات باروری بشوند. شرایط بیماری خاصی در مردان وجود دارند که می توانند باعث مشکلات سلامت و باروری نیز بشوند. عدم تعادل یا ناکارایی هورمونی می توانند باعث مشکلات باروری بشوند. اگر مردی دچار تومور هیپوفیز باشد، این تومور می تواند باعث مشکلات سلامتی و باروری بشود.

پادتن ها


در بعضی مردان پادتن ها نیز باعث مشکلات باروری می شوند. بعضی پادتن ها باعث به هم چسبیدن اسپرم ها و بی حرکت شدن آن ها می شوند. اگر اسپرم نتواند در داخل بدن زن حرکت کند، بارورسازی نمی تواند صورت بگیرد و بنابراین بارداری اتفاق نمی افتد. در بعضی موارد مرد اسپرم را با کیفیتی تولید می کند که نمی تواند باعث بارداری بشود. چنین مشکلاتی به خاطر مشکلات سلامت و باروری که بعد از برگشت وازکتومی ایجاد می شوند؛ بعد از آسیب دیدگی نخاع و شرایطی مانند دیابت و هیپوسپادیاس پیش می آیند.
در زنان ممکن است همین نوع مشکلات سلامت و باروری پیش بیایند و آن ها را نابارور کنند. عفونت، کیست تخدان یا رحم، انسداد لوله فالوپ، فقدان بعضی اندام ها، عدم تعادل هورمونی، مشکلات دستگاه تناسلی زنانه، عادت به سیگار کشیدن و مشروب خوردن بیش از حد، استفاده از مواد مخدر، مصرف استروئیدهای آنابولیک، و مصرف بعضی داروها از جمله علت های ایجاد کننده مشکلات سلامت و باروری در زنان هستند.
 
 
مجموعه
بارداری و زایمان » باروری

ادامه موضوع

Top