اگر نگاهی به آمار نا باروری در سراسر جهان داشته باشید می فهمید ناباروری در واقع باعث نگرانی است. زوج های زیادی هستند که با نازایی دست و پنجه نرم می کنند و تعداد آن ها هر روز در حال افزایش است. آمار پزشکی در مورد ناباروري نشان می دهند از هر یک میلیون زن در سن باروری تقریبا دو درصد زنان طی دوازده ماه پس از ازدواجشان آزمایش های پزشکی انجام می دهند تا در مورد علت ناباروری خود اطمینان پیدا کنند. این آمار روند هشدار دهنده ای را نشان می دهد. افراد دیگری نیز هستند که وقتی به خاطر بیماری های دیگر به پزشک مراجعه کرده اند مورد آزمایش های ناباروری قرار گرفته اند.  اغلب بیمارستان ها یا مراکز پزشکی خدمات ناباروری را برای تشخیص ناباروری در زوج ها ارائه می دهند. این خدمات عبارتند از آزمایش های تشخیصی، مشاوره پزشکی، درمان ناباروری و غیره.

ناباروری فقط زنان را مبتلا نمی کند چون مطالعات پزشکی در مورد ناباروری نشان داده اند که حتی مردان به ناباروری مبتلا می شوند. اگر سوابق پزشکی و تحقیقات اخیر را بررسی کنید متوجه می شوید که از هر یک میلیون مردی که تجربه رابطه جنسی داشته اند حدود یک درصد آن ها در جایی کمک پزشکی خواسته اند تا پدر بشوند یا بر نازائی مردان غلبه کنند. علاوه بر این مشخص شد وقتی این مردان آزمایش های پزشکی انجام داده اند مشکل ناباروری مردان در آن ها تشخیص داده شده است. اغلب مشکلات ناباروری مردانه مشکل تعداد کم اسپرم/ منی بودند. از نظر پزشکی منی یک مرد دارای فعالیت جنسی که دچار کم بودن تعداد اسپرم است نمی تواند تخمک زن را بارور کند و این به عدم بسته شدن نطفه منجر می شود. هر سال تقریبا دو میلیون زوج عدم بارداری حتی پس از یک سال تلاش برای بچه دار شدن را گزارش کرده اند.

از مطالب بالا مشخص است که این وضعیت که به بیان پزشکی به آن ناباروری گفته می شود به شرایطی اشاره دارد که در آن زوج های دارای فعالیت جنسی، حتی پس از یک سال یا 12 ماه رابطه جنسی بدون پیشگیری نمی توانند به خاطر ناباروری زن نطفه ای را منعقد کنند.

ناباروری کشف جدیدی نیست چون سال های زیادی است که شناخته شده است و زوج های زیادی را تقریبا در تمام کشورها مبتلا کرده است. خانواده های زیادی هستند که برای غلبه بر ناباروری زنان و ادامه زندگی خانوادگی خود به روش هایی مانند رحم اجاره ای متوسل می شوند. ناباروری بین نژاد و رنگ پوست یا مکان جغرافیایی تمایزی قائل نمی شود. به بیان پزشکی نازائي یکی از بیماری هایی است که بر سیستم تولید مثل تاثیر می گذارد. معمولا وقتی تشخیص پزشکی، ناباروری را تائید می کند که یک زوج پس از رابطه جنسی مکرر (بدون استفاده از روش های ضدبارداری) طی یک دوره یک ساله نتواسته باشد به بارداری برسد. به علاوه، سقط جنین مکرر که به اصطلاح پزشکی به آن سقط مکرر گفته می شود ناباروری یک زن را ثابت می کند.

همان گونه که یافته های پزشکی ثابت می کنند، مردان و زنان هر دو در معرض ریسک ناباروری قرار دارند. این وضعیت باعث دلشکستگی های زیادی شده است و زندگی های زیادی را به رکود کشانده است. سقط جنین ناشی از ناباروری را نمی توان موضوعی فردی در نظر گرفت چون این مشکل بر جامعه تاثیر می گذارد. اگر شوهر نابارور باشد هم او و هم همسرش رنج می برند و برعکس. ریسک ناباروري و همچنین رنج و ناراحتی آن ها نمی توانند متفاوت از هم باشند.

از نظر پزشکی وقتی برای یک زوج تشخیص ناباروری داده می شود، دلیل ناباروری عامل مردانه یا عامل زنانه است. اگر عامل مردانه به عنوان علت ناباروری تشخیص داده شود گفته می شود مرد دچار ناباروری است. این مشکل می تواند ناشی از عامل زنانه نیز باشد. در بعضی موارد هر دوی زوجین می توانند دچار ناباروری باشند. هرچند در بعضی موارد می توان ناباروری را توضیح داد، در بعضی موارد ناباروری بدون هیچ علت مشخصی باقی می ماند. به بیان ساده عوامل مردانه و زنانه هر یک علت 40 درصد موارد ناباروری هستند. 20 درصد باقیمانده در دسته بدون علت مشخص می مانند.
 

ادامه این موضوع

درمان های جایگزین ناباروری

دگردرمانی برای ناباروری لازم است اما همه نمی توانند هزینه آن را بپردازند. برای این افراد درمان های جایگزین گزینه خوبی هستند. درمان های جایگزین پرهزینه نیستند و بهبود سلامت افراد کمک می کنند.

دمای پایه بدن BBT

می توان تغییرات دمای پایه بدن BBT را در یک جدول ثبت کرد. این جدول به زنان کمک می کند زمان تخمک گذاری خود را تعیین کنند. می توان زمان تخمک گذاری را با رابطه جنسی همزمان کرد و احتمال بارداری را افزایش داد.

علل ناباروری

علت های زیادی برای ناباروری وجود دارند و ناباروری زنان و مردان می توانند علل خود را داشته باشند. این علت ها مانع لقاح و بنابراین بچه دار شدن زوجین می شوند.

گزینه های درمان ناباروری

گزینه های درمانی مختلفی برای درمان ناباروری وجود دارند. هر یک از این گزینه ای درمانی ویژه یک مورد ناباروری است. در اغلب موارد این درمان ها به بارداری موفق منجر می شوند.

ناباروری – روش های تشخیص

قبل از شروع درمان ناباروری پزشک آزمایش های زیادی را روی بیمار انجام می دهد. به این آزمایش ها روش های تشخیص ناباروری گفته می شود. اغلب این آزمایش ها روی زنان انجام می شوند.

ناباروری – علائم و نشانه ها

ناباروری علائم و نشانه های بسیار زیادی دارد. زوج ها باید همیشه گوش به زنگ این علائم و نشانه ها باشند تا به درمان به موقع آن ها کمک شود.

ناباروری- روش های پیشگیری

ناباروری باعث نگرانی است اما روش های مختلف بسیاری برای جلوگیری از ناباروری وجود دارند. با رعایت این روش ها می توان ریسک ناباروری را کاهش داد.

ناباروری- عوامل ریسک

ناباروری عوامل ریسک بسیاری دارد. نادیده گرفتن این موضوع ریسک ناباروری را افزایش می دهد. زوج ها باید در مورد عوامل منجر به ناباروری اطلاعات داشته باشند.

ناباروری- مقابله با ناباروری

هرچند ناباروری قابل درمان است نمی توان در مورد نتیجه درمان مطمئن بود. این موضوع باعث وارد شدن فشار زیادی به زوجین می شود. بنابراین مقابله با ناباروری بهترین گزینه برای این زوج ها است.

Top