اگر نگاهی به آمار نا باروری در سراسر جهان داشته باشید می فهمید ناباروری در واقع باعث نگرانی است. زوج های زیادی هستند که با نازایی دست و پنجه نرم می کنند و تعداد آن ها هر روز در حال افزایش است. آمار پزشکی در مورد ناباروري نشان می دهند از هر یک میلیون زن در سن باروری تقریبا دو درصد زنان طی دوازده ماه پس از ازدواجشان آزمایش های پزشکی انجام می دهند تا در مورد علت ناباروری خود اطمینان پیدا کنند. این آمار روند هشدار دهنده ای را نشان می دهد. افراد دیگری نیز هستند که وقتی به خاطر بیماری های دیگر به پزشک مراجعه کرده اند مورد آزمایش های ناباروری قرار گرفته اند.  اغلب بیمارستان ها یا مراکز پزشکی خدمات ناباروری را برای تشخیص ناباروری در زوج ها ارائه می دهند. این خدمات عبارتند از آزمایش های تشخیصی، مشاوره پزشکی، درمان ناباروری و غیره.

ناباروری فقط زنان را مبتلا نمی کند چون مطالعات پزشکی در مورد ناباروری نشان داده اند که حتی مردان به ناباروری مبتلا می شوند. اگر سوابق پزشکی و تحقیقات اخیر را بررسی کنید متوجه می شوید که از هر یک میلیون مردی که تجربه رابطه جنسی داشته اند حدود یک درصد آن ها در جایی کمک پزشکی خواسته اند تا پدر بشوند یا بر نازائی مردان غلبه کنند. علاوه بر این مشخص شد وقتی این مردان آزمایش های پزشکی انجام داده اند مشکل ناباروری مردان در آن ها تشخیص داده شده است. اغلب مشکلات ناباروری مردانه مشکل تعداد کم اسپرم/ منی بودند. از نظر پزشکی منی یک مرد دارای فعالیت جنسی که دچار کم بودن تعداد اسپرم است نمی تواند تخمک زن را بارور کند و این به عدم بسته شدن نطفه منجر می شود. هر سال تقریبا دو میلیون زوج عدم بارداری حتی پس از یک سال تلاش برای بچه دار شدن را گزارش کرده اند.

از مطالب بالا مشخص است که این وضعیت که به بیان پزشکی به آن ناباروری گفته می شود به شرایطی اشاره دارد که در آن زوج های دارای فعالیت جنسی، حتی پس از یک سال یا 12 ماه رابطه جنسی بدون پیشگیری نمی توانند به خاطر ناباروری زن نطفه ای را منعقد کنند.

ناباروری کشف جدیدی نیست چون سال های زیادی است که شناخته شده است و زوج های زیادی را تقریبا در تمام کشورها مبتلا کرده است. خانواده های زیادی هستند که برای غلبه بر ناباروری زنان و ادامه زندگی خانوادگی خود به روش هایی مانند رحم اجاره ای متوسل می شوند. ناباروری بین نژاد و رنگ پوست یا مکان جغرافیایی تمایزی قائل نمی شود. به بیان پزشکی نازائي یکی از بیماری هایی است که بر سیستم تولید مثل تاثیر می گذارد. معمولا وقتی تشخیص پزشکی، ناباروری را تائید می کند که یک زوج پس از رابطه جنسی مکرر (بدون استفاده از روش های ضدبارداری) طی یک دوره یک ساله نتواسته باشد به بارداری برسد. به علاوه، سقط جنین مکرر که به اصطلاح پزشکی به آن سقط مکرر گفته می شود ناباروری یک زن را ثابت می کند.

همان گونه که یافته های پزشکی ثابت می کنند، مردان و زنان هر دو در معرض ریسک ناباروری قرار دارند. این وضعیت باعث دلشکستگی های زیادی شده است و زندگی های زیادی را به رکود کشانده است. سقط جنین ناشی از ناباروری را نمی توان موضوعی فردی در نظر گرفت چون این مشکل بر جامعه تاثیر می گذارد. اگر شوهر نابارور باشد هم او و هم همسرش رنج می برند و برعکس. ریسک ناباروري و همچنین رنج و ناراحتی آن ها نمی توانند متفاوت از هم باشند.

از نظر پزشکی وقتی برای یک زوج تشخیص ناباروری داده می شود، دلیل ناباروری عامل مردانه یا عامل زنانه است. اگر عامل مردانه به عنوان علت ناباروری تشخیص داده شود گفته می شود مرد دچار ناباروری است. این مشکل می تواند ناشی از عامل زنانه نیز باشد. در بعضی موارد هر دوی زوجین می توانند دچار ناباروری باشند. هرچند در بعضی موارد می توان ناباروری را توضیح داد، در بعضی موارد ناباروری بدون هیچ علت مشخصی باقی می ماند. به بیان ساده عوامل مردانه و زنانه هر یک علت 40 درصد موارد ناباروری هستند. 20 درصد باقیمانده در دسته بدون علت مشخص می مانند.
 
 
مجموعه
بارداری و زایمان » ناباروری

ادامه موضوع

پرسش و پاسخ های مربوط

Top