دمای پایه بدن می تواند به پیش بینی زمان تخمک گذاری کمک کند. در آغاز تخمک گذاری، بدن زن تغییرات زیادی نشان می دهد. در این زمان دمای بدن هم تغییراتی را نشان می دهد.

در زمان تخمک گذاری دمای پایه بدن BBT بالا می رود تا محیط بارورتری برای تخمک لقاح یافته ایجاد شود. دمای پایه بدن BBT تا چرخه بعدی بالا می ماند. افزایش دما توسط هورمون پروژسترون کنترل می شود.

BBT چطور اندازه گیری می شود

دمای پایه بدن BBT با یک دماسنج خاص BBT اندازه گرفته می شود. دماسنج BBT دمای از حدود 94 تا 100 درجه را ثبت می کند. درجه بندی این دماسنج به آسانی خوانده می شود و درجه های آن یک دهمی هستند.

در چه زمانی باید دما گرفته شود؟

باید دما را پیش از هر فعالیتی اندازه بگیرید. اندازه گیری دما باید اولین کاری باشد که صبح انجام می دهید. مطمئن شوید که شب قبل دماسنج را در جای ثابتی می گذارید چون حتی تکان خوردن می تواند دمای شما را بالا ببرد. چون این دماسنج می تواند تا دو دهم اختلاف درجه را اندازه بگیرد، باید دقت زیادی داشته باشید. فراموش نکنید که قبل از استفاده از دماسنج دمای پایه بدن BBT دستورالعمل استفاده از آن را بخوانید.

نمودار دمای پایه بدن BBT

وقتی تمام مقادیر دمای پایه بدن BBT را کنارهم بگذارید یک نمودار دمای پایه بدن BBT به دست می آورید. نمودار دمای پایه بدن به پیش بینی زمان تخمک گذاری بسیار کمک می کند. تغییرات دمای ثبت شده در نمودار دمای پایه بدن BBT به شما کمک می کنند متوجه بشوید تخمک گذاری در چه زمانی انجام شده است و در آینده در چه زمانی اتفاق می افتد. نمودار دمای پایه بدن BBT به شما کمک می کند الگوهای معناداری را پیدا کنید که به شما اجازه می دهند باروری در آینده را پیش بینی کنید. این روش بسیار مفیدی برای کمک به پیش بینی امکان لقاح است.

فرایند دمای پایه بدن BBT
  • گرفتن دمای پایه بدن BBT
  • ترسیم نمودار دمای پایه بدن BBT
  • پیش بینی تخمک گذاری

نمودار BBT: آیا قابل اطمینان است؟

نمودار دمای پایه بدن BBT شیوه خوبی برای کسب اطلاعات در مورد تخمک گذاری است. اما عوامل مختلفی می توانند بر دمای پایه بدن تاثیر داشته باشند و ممکن است اشتباهاتی در نمودار دمای پایه بدن وجود داشته باشند. همیشه بهتر است دو نشانه دیگر باروری هم در کنار نمودار دمای تحتانی در نظر گرفته شوند: مایعات گردن رحمی و موقعیت گردن رحم.

نمودار دمای پایه بدن می تواند در تعیین الگوی افت و خیزها پیش و پس از تخمک گذاری مفید باشد. بهتر است روی یک دمای تحتانی BBT خاص تمرکز نداشته باشید.

نمودار BBT چگونه می تواند کمک کند؟

اگر از یک خط مبنا استفاده کنید دمای پایه بدن BBT می تواند بسیار مفید باشد. با تعیین اولین باری که دمای پایه بدنتان BBT حداقل 2/0 درجه از بالاترین دما طی شش روز گذشته بیشتر می شود می توانید این خط مبنا را تعیین کنید. می توانید خط مبنا را یک دهم درجه بالای بیشترین دما رسم کنید.

در چرخه قاعدگی، همیشه 12 تا 16 روز قبل از شروع پریود دما بالاتر از خط مبنا خواهد بود. در حین ترسیم خط مبنا می توانید هر دمای خارج از خارج از خط را حذف کنید. این کار کمک می کند تصویر بزرگ و واضح تری داشته باشید.

BBT دوبار بالا رفته است: آیا درحال تخمک گذاری هستم؟

دمای پایه بدن BBT حساسیت زیادی به رویدادهای غیر تحتانی دارد. گاهی اوقات این شرایط بسیارآزاردهنده است. چند چیز وجود دارند که می توانند بر دمای پایه بدن BBT تاثیر بگذارند. از جمله عوامل موثر بر دمای پایه بدن BBT عبارتند از نداشتن خواب کافی، نوشیدن الکل، دوش گرفتن، خوابیدن با کسی که کمی گرم تر است.

در موارد بسیار نادری دوبار بالا رفتن دمای پایه بدن BBT دیده می شود. این اتفاق می تواند به این معنا باشد که تخمک گذاری در شما انجام نشده است. اما تفسیر این دوبار بالا رفتن دما بسیار مشکل است. در صورت دوبار بالا رفتن دما می توانید نمودار این ماه را نادیده بگیرید و بعد از قاعدگی بعدی، دوباره شروع به رسم نمودار کنید.
 

ادامه این موضوع

درمان های جایگزین ناباروری

دگردرمانی برای ناباروری لازم است اما همه نمی توانند هزینه آن را بپردازند. برای این افراد درمان های جایگزین گزینه خوبی هستند. درمان های جایگزین پرهزینه نیستند و بهبود سلامت افراد کمک می کنند.

علل ناباروری

علت های زیادی برای ناباروری وجود دارند و ناباروری زنان و مردان می توانند علل خود را داشته باشند. این علت ها مانع لقاح و بنابراین بچه دار شدن زوجین می شوند.

گزینه های درمان ناباروری

گزینه های درمانی مختلفی برای درمان ناباروری وجود دارند. هر یک از این گزینه ای درمانی ویژه یک مورد ناباروری است. در اغلب موارد این درمان ها به بارداری موفق منجر می شوند.

ناباروری

موارد نا باروری روند رو به رشدی را نشان می دهند. ناباروری باعث تنش های اجتماعی در خانواده ها می شود. پس بدانید نازایی دقیقا چیست و چگونه می توانید بر آن غلبه کنید.

ناباروری – روش های تشخیص

قبل از شروع درمان ناباروری پزشک آزمایش های زیادی را روی بیمار انجام می دهد. به این آزمایش ها روش های تشخیص ناباروری گفته می شود. اغلب این آزمایش ها روی زنان انجام می شوند.

ناباروری – علائم و نشانه ها

ناباروری علائم و نشانه های بسیار زیادی دارد. زوج ها باید همیشه گوش به زنگ این علائم و نشانه ها باشند تا به درمان به موقع آن ها کمک شود.

ناباروری- روش های پیشگیری

ناباروری باعث نگرانی است اما روش های مختلف بسیاری برای جلوگیری از ناباروری وجود دارند. با رعایت این روش ها می توان ریسک ناباروری را کاهش داد.

ناباروری- عوامل ریسک

ناباروری عوامل ریسک بسیاری دارد. نادیده گرفتن این موضوع ریسک ناباروری را افزایش می دهد. زوج ها باید در مورد عوامل منجر به ناباروری اطلاعات داشته باشند.

ناباروری- مقابله با ناباروری

هرچند ناباروری قابل درمان است نمی توان در مورد نتیجه درمان مطمئن بود. این موضوع باعث وارد شدن فشار زیادی به زوجین می شود. بنابراین مقابله با ناباروری بهترین گزینه برای این زوج ها است.

Top