وقتی پزشک با انجام بررسی های مقدماتی در مورد ناباروری مطمئن شد روش های تشخیص ناباروری را شروع می کند. قبل از تشخیص ناباروری نمی توان درمان ناباروری را شروع کرد. روش های تشخیص ناباروری شامل یک یا چند آزمایش هستند. پزشکان این آزمایش ها را روی زوج هایی انجام می دهند که به مدت بیشتر از یک سال سعی کرده اند بچه دار بشوند اما  موفق نشده اند. این آزمایش ها برای تعیین علت ناباروری در زوج ها که مانع لقاح می شود انجام می شوند.

آزمایش پس کوئیتال (پس از امیزش جنسی)

یکی از اولین روش های تشخیص ناباروری آزمایش پس کوئیتال است. این آزمایش برای فهمیدن این موضوع انجام می شود که آیا دهانه رحم محیط نامناسبی برای اسپرم مرد دارد یا خیر. پیش نیاز این آزمایش این است که زوجین آمیزش جنسی داشته باشند و مخاط دهانه رحم بین چهار تا ده ساعت بعد از آمیزش گرفته شود. این آزمایش در زوج هایی که از کیت پیش بینی تخمک گذاری استفاده می کنند اثربخش تر است چون با این کیت آن ها می دانند بهترین زمان برای داشتن آمیزش (برای لقاح) چه زمانی است.

تشخیص ناباروری چگونه انجام می شود
  • روش های تشخیص ناباروری مانند آزمایش پس کوئیتال مستلزم آن هستند که زوجین ترجیحا صبح و بدون استفاده از مواد روان ساز آمیزش داشته باشند.
  • وقتی آمیزش تمام شد زوجین باید با پزشک خود تماس بگیرند.
  • پزشک مقدار کمی از مخاط دهانه رحم را از دهانه رحم زن می گیرد و آن را زیر میکروسکوپ بررسی می کند.
  • مخاط دهانه رحم از نطر ویژگی های مختلفی مثل ظهور الگوی سرخسی، مقدار، شفافیت، کشندگی، تعداد سلول های موجود و غیره انجام می شود.
  • در بسیاری از زوج ها ممکن است نتایج برای پزشک رضایت بخش نباشند و ددلیل این نارضایتی چیزی به غیر از ناباروری باشد. بنابراین آزمایش پس کوئیتال حکم نهایی را برای شروع درمان ناباروری نمی دهد.

اولتراسونوگرافی

این آزمایش دیگری است که در دسته روش های تشخیص ناباروری قرار می گیرد. معمولا اولتراسونوگرافی روی یک زن باردار برای تعیین وضعیت جنین انجام می شود اما در این مورد برای کسب اطلاعات در مورد شرایطی که مانع لقاح می شوند مورد استفاده قرار می گیرد. از زوجین خواسته می شود قبل از قرار گرفتن تحت این آزمایش آمادگی های خاصی را به دست بیاورند و هر گونه سرپیچی از دستورالعمل های پزشک باعث به دست آمدن نتایج تشخیصی اشتباه می شود. بنابراین مهم است که زوجین دستورالعمل های پزشک را به دقت رعایت کنند.

هیسترسکوپی


روش های تشخیص ناباروری شامل هیسترسکوپی نیز می شوند که فقط دو تا پنج دقیقه طول می کشد. برای این منظور از یک هیسترسکوپ ( یک تلسکوپ خیلی نازک) استفاده می شود. پزشک هیسترسکوپ را از طریق دهانه رحم وارد رحم می کند و داخل رحم را روی مانیتور کامپیوتر می بیند. هیسترسکوپی برای تعیین ناهنجاری های رحم انجام می شود.

بیوپسی اندومتری


بیوپسی اندومتری نیز از جمله روش های تشخیص ناباروری است. در این روش هم پزشک یک سوند انعطاف پذیر نازک را وارد رحم می کند. این کار برای برداشتن یک تکه کوچک از بافت رحم انجام می شود. سپس این بافت در آزمایشگاه بررسی می شود تا تعیین شود آیا رحم به اندازه کافی برای کاشت جنین رشد کرده است یا خیر.

فالوپوسکوپی


روش های تشخیص ناباروری شامل بررسی لوله های فالوپ با فالوپوسکوپی نیز می شوند. یک سوند نازک از طریق دهانه رحم وارد رحم می شود تا به لوله های فالوپ برسد. بعد یک اندوسکوپ کوچک فیبر نوری با دوربین وارد سوند ساخته می شود تا معاینه چشمی داخل لوله های فالوپ را روی مانیتور تسهیل کند. اگر هرگونه دفرمگی مشاهده شود جراحی بازسازی لوله فالوپ روی زن انجام می شود. پزشکان فالپوسکوپی را یکی از مفیدترین روش های تشخیص ناباروری می دانند چون با این روش می توان بسیاری از ناهنجاری های دیگر از جمله ناهنجاری های خاص را تشخیص داد. این موضوع به پزشک کمک می کند ناباروری را با اطمینان بیشتری درمان کند.

رادیوگرافی از رحم و لوله های رحم (HSG)


پزشکان رادیوگرافی از رحم و لوله های رحمی را نیز برای تعیین انسداد لوله فالوپ توصیه می کنند. این روش یکی از روش های تشخیص ناباروری است که رادیولوژیست ها انجام می شود. اگر مشکلات دیگری نیز وجود داشته باشند که شایع نیستند، تشخیص ژنتیکی نیز انجام می شود. بنابراین زوجین باید تمام مشکلات لقاح را با پزشک خود مورد بحث و بررسی قرار بدهند.
 

ادامه این موضوع

درمان های جایگزین ناباروری

دگردرمانی برای ناباروری لازم است اما همه نمی توانند هزینه آن را بپردازند. برای این افراد درمان های جایگزین گزینه خوبی هستند. درمان های جایگزین پرهزینه نیستند و بهبود سلامت افراد کمک می کنند.

دمای پایه بدن BBT

می توان تغییرات دمای پایه بدن BBT را در یک جدول ثبت کرد. این جدول به زنان کمک می کند زمان تخمک گذاری خود را تعیین کنند. می توان زمان تخمک گذاری را با رابطه جنسی همزمان کرد و احتمال بارداری را افزایش داد.

علل ناباروری

علت های زیادی برای ناباروری وجود دارند و ناباروری زنان و مردان می توانند علل خود را داشته باشند. این علت ها مانع لقاح و بنابراین بچه دار شدن زوجین می شوند.

گزینه های درمان ناباروری

گزینه های درمانی مختلفی برای درمان ناباروری وجود دارند. هر یک از این گزینه ای درمانی ویژه یک مورد ناباروری است. در اغلب موارد این درمان ها به بارداری موفق منجر می شوند.

ناباروری

موارد نا باروری روند رو به رشدی را نشان می دهند. ناباروری باعث تنش های اجتماعی در خانواده ها می شود. پس بدانید نازایی دقیقا چیست و چگونه می توانید بر آن غلبه کنید.

ناباروری – علائم و نشانه ها

ناباروری علائم و نشانه های بسیار زیادی دارد. زوج ها باید همیشه گوش به زنگ این علائم و نشانه ها باشند تا به درمان به موقع آن ها کمک شود.

ناباروری- روش های پیشگیری

ناباروری باعث نگرانی است اما روش های مختلف بسیاری برای جلوگیری از ناباروری وجود دارند. با رعایت این روش ها می توان ریسک ناباروری را کاهش داد.

ناباروری- عوامل ریسک

ناباروری عوامل ریسک بسیاری دارد. نادیده گرفتن این موضوع ریسک ناباروری را افزایش می دهد. زوج ها باید در مورد عوامل منجر به ناباروری اطلاعات داشته باشند.

ناباروری- مقابله با ناباروری

هرچند ناباروری قابل درمان است نمی توان در مورد نتیجه درمان مطمئن بود. این موضوع باعث وارد شدن فشار زیادی به زوجین می شود. بنابراین مقابله با ناباروری بهترین گزینه برای این زوج ها است.

Top