چرا درمان های جایگزین مورد استفاده قرار می گیرند

به غیر از دگردرمانی های ناباروری، درمان های جایگزین و درمان های مکمل نیز وجود دارند که زوجین می توانند با استفاده از آن ها از ناباروری خلاص شوند. دگردرمانی های ناباروری مانند جراحی، IVF، IUI و غیره قطعا گزینه های بدیهی برای درمان ناباروری هستند اما این روش های درمانی پرهزینه هستند و پرداخت هزینه آن ها برای بسیاری اززوج ها مشکل است. بنابراین درمان های جایگزین می توانند گزینه دیگری برای آن ها باشند. این روش های درمانی غیرجراحی و طبیعی هستند و همین باعث می شوند زوج ها آن ها را انتخاب کنند. اما نمی توان انتظار داشت درمان های جایگزین ناباروری برای همه موثر باشند چون این درمان ها بسیار موردی هستند. این روش ها برای بصضی زوج ها موثر هستند و برای بعضی دیگر اثر ندارند.

مکمل های ویتامین طبیعی

یکی از درمان های جایگزین رایج ناباروری مصرف مکمل های ویتامین طبیعی است. درمان های جایگزین نابروری نه تنها برای غلبه بر ناباروری به افراد کمک می کنند بلکه سلامت عمومی آن ها به ویژه سلامت زنان را بهبود می دهند. اما مکمل های ویتامین چگونه عمل می کنند؟

مکمل های ویتامین چگونه عمل می کنند؟
  • این مکمل ها به تعادل مواد شیمیایی در بدن کمک می کنند و در این فرایند سلامت عمومی بدن را افزایش می دهند. وقتی این اتفاق می افتد امکان باردار شدن بیشتر می شود.
  • مشخص شده است که بعضی ویتامین ها مثل ویتامین A/C و E خواص آنتی اکسیدان دارند.
  • مصرف مقدار کافی و مناسب این ویتامین ها باعث تقویت ایمنی بدن، رشد سالم جنین و افزایش هورمون ای زنانه می شود.
  • با اتفق افتادن این موارد در بدن یک زن شانس بارداری او بیشتر می شود.
  • مواد غذایی مانند شیر، ماهی های چرب، پرتقال، گوجه فرنگی، سبزیجات (سبزی های برگ سبز)، آجیل و غیره منابع غنی این ویتامین ها هستند.

آهن- دستگاه تناسلی یک زن به آهن کافی نیاز دارد. آهن به به حداقل رساندن احتمال سقط جنین در زنان باردار نیز کمک می کند. گوشت، کلم بروکلی و بعضی مواد غذایی دیگر غنی از آهن هستند. مکمل های آهن طبیعی هم وجود دارند که با توصیه پزشک می توان آن ها را صرف کرد.

روی- مواد غذایی مانند جعفری، تخم مرغ و جو منابع عالی روی هستن و مشخص شده است که روی عادت ماهانه را منظم می کند و باعث رشد جنین می شود.

اسید فولیک- یک مکمل اساس دیگر اسید فولیک است که به جلوگیری از بسیاری از ناهنجاری ها در جنین کمک می کند. اسید فولیک به حفظ سلامت عمومی سیستم تناسلی زن نیز کمک می کند.

مکمل های گیاهی- درمان های جایگزین ناباروری به شکل مکمل های گیاهی نیز وجود دارند. مکمل های گیاهی باعث تعادل هورمونی و باروری می شوند، خواص ضد التهابی دارند و از اختلال عملکرد تخمدان جلوگیری می کنند. مکمل های گیاهی به حفظ سلامت تناسلی زنان نیز کمک می کنند. کوهاش سیاه (انواع‌ گياهان‌ بومى‌ امريكاى شمالى‌ كه‌ مصرف‌ دارويى‌ دارند)، شیرین بیان، سیب زمینی وحشی، فلفل بری و غیره از جمله مکمل های گیاهی رایج هستند.

نگرش ذهنی مثبت
  • درمان های جایگزین ناباروری بر حفط نگرش ذهنی مثبت تاکید دارند. زوج هایی که دچار ناباروری هستند بیشتر استرس دارند و دگردرمانی های مختلفی که روی آن ها صورت می گیرند باعث افزایش این استرس تا سطوح غیرقابل کنترل می شوند.
  • درمان های جایگزین ناباروری برای مقابله با استرس برای زوج ها جلسات مراقبه و یوگا دارند.
  • مشخص شده است که مراقبه به کاهش استرس، پائین آورد فشار خون، بهبود شرایط قلب و بسیاری دیگر از بیماری های جسمی کمک می کند.
  • تکنیک های مختلفی برای مراقبه وجود دارند و زوج ها می توانند هر تکنیکی را که فکر می کنند برای آن ها راحت و مناسب است انتخاب کنند.
  • با یوگا می توان سلامت تناسلی را حفظ کرد و افزایش داد. چاکرا آسانا برای پائین شکم که اندام های تناسلی در آن قرار دارند بسیار مفید است.

رژیم غذایی

درمان های جایگزین ناباروری تغییر عادات غذایی را به زوج های دچار ناباروری توصیه می کنند. نوشیدنی هایی مانند چای و قهوه برای باروری خوب نیستند چون احتمال سقط جنین و مشکلات تناسلی دیگر را افزایش می دهند. غذاهای سرشار از چربی های اشباع باعث ناباروری در زنان و مردان می شوند.  سبزیجات برگ سبز، آجیل وماهی های چرب را جایگزین مواد غذایی مثل شیرینیجات و مواد غذایی گوشتی فرآوری شده کنید.

درمان های جایگزین دیگر

درمان های جایگزین دیگری مثل رایحه درمانی، طب سوزنی، رفلکسولوژی و غیره وجود دارند که براساس ادعاهای مطرح شده سلامت تناسلی افراد را بهبود می دهند. هرچند شواهدی وجود ندارد که ثابت کند این روش ها باروری را افزایش می دهند اما افراد باز هم از آن ها سود می برند چون این روش ها سلامت عمومی فرد را بهبود می دهند.

ممکن است درمان های جایگزین به طور مستقیم سطح باروری را افزایش ندهند اما ترکیب تمام اجزای آن ها به حفظ سلامت افراد کمک می کند. اما ممکن است در موارد خاصی دگردرمانی لازم باشد. همیشه در مورد درمان های جایگزین با پزشک خود مشورت کنید.
 
 
مجموعه
بارداری و زایمان » ناباروری

ادامه موضوع

پرسش و پاسخ های مربوط

Top