گزینه های درمانی زیادی برای درمان ناباروری وجود دارند که شامل درمان ناباروری مردان و درمان ناباروری زنان هستند. وقتی به دنبال درمان ناباروری می روید یگ گام برای غلبه بر ناباروری برمی دارید.

گزینه های درمان

گزینه های درمان ناباروری شامل تکنیک های مختلفی هستند که برای درمان ناباروری در زنان و مردان به کار برده می شوند. این تکنیک ها می توانند روش های جراحی یا داروئی باشند و در تقریبا 90 درصد موارد موفق هستند. درمان ها ویژه مورد ناباروری هستند و بنابراین بیماران می توانند انتظار چیزی را بکشند که انتظار داشته اند. به علاوه عواملی مانند عوامل پزشکی، مالی و اخلاقی در حین درمان در نظر گرفته می شوند. به زوجین دچار ناباروری گزینه های درمانی مختلفی مانند جراحی اصلاحی، IUI ( لقاح داخل رحمی)، تخمک گذاری القائی، IVF، و ICSI ارائه می شود که می توانند به بچه دار شدن کمک کنند.

تخمک گذاری القائی

یکی از گزینه های درمان ناباروری زنان القای تخمک گذاری است. داروهای باروری مانند کلومیفن سیترات (Clomiphene Citrate) ، گنادوتروپینز (Gonadotropins)، گلوکوفاژ (Glucophage) ، پارلودل و غیره برای این منظور استفاده می شوند. این داروها به تولید چندین تخمک کمک کرده و تخمک گذاری را کنترل می کنند. با کنترل تخمک گذاری می توان زمان مناسب برای رابطه جنسی یا لقاح مصنوعی را برای بسته شدن نطفه  تعیین کرد.

ریسک های القای تخمک گذاری

القای تخمک گذاری ریسک ها و اثرات جانبی خود را دارد و بیماران قبل از شروع این نوع درمان ناباروری باید مشاوه دقیقی با پزشک خود داشته باشند. بسته به شدت ناباروری درمان با روش القای تخمک گذاری سطوح مختلفی دارد. وقتی سطح ناباروری به تشخیص پزشک تعیین شد سطح متناظر درمان با القای تخمک گذاری برای بیمار شروع می شود. این درمان در کمک به بچه دار شدن افراد بسیار موفق بوده است اما باز هم سن زن عامل تعیین کننده ای در موفقیت آن است.

سوراخ کردن تخمدان

از جمله گزینه های درمان ناباروری برای زنان مبتلا به PCOS (سندم تخمدان پلی کیستی) سوراخ کردن تخمدان است. نرخ موفقیت این نوع درمان ناباروری تقریبا 80 درصد است. در این روش پزشک با یک فیبر لیزری یا سوزن الکتروجراحی تخمدان را چهار تا ده بار سوراخ می کند و از این وراخ خها داروهایی مثل کلومیفن یا متفورمین را به داخل تخمدان می فرستد.

IUI (لقاح داخل رحمی)

روش دیگری که در دسته گزینه های درمان ناباروری قرار می گیرد IUI یا لقاح داخل رحمی است.
  • وقتی مرد دچار مشکل اسپرم مثل تعداد / تحرک کم اسپرم یا مشکلات جنسی دیگری مثل انزال زودرس و ناتوانی جنسی است این روش به کار برده می شود.
  • برای این منظور از یک سوند استفاده می شود که قرار دادن مستقیم اسپرم در رحم در زمان تخمک گذاری را تسهیل می کند.
  • درصد موفقیت این روش بسیار زیاد است. اگر اولین اقدام موفق نبود (بارداری ایجاد نشد) این کار تکرا ی شود تا لقاح اتفاق بیفتد.
  • می توان این روش را یکی از گزینه های درمان ناباروری مردان در نظر گرفت.
  • اسپرم مورد استفاده در این روش می تواند متعلق به همسر یا اسپرم اهدایی باشد.
  • لازم است زوجین حداقل دو تا سه روز قبل از لقاح مصنوعی از رابطه جنسی خودداری کنند.
  • اگر زن دچار تخمک گذاری نامنظم باشد داروهایی برای منظم کردن تخمک گذاری تجویز می شوند.
  • دو ساعت قبل از عمل IUI اسپرم مرد گرفته می‌شود.

گزینه های جراحی

گزینه های جراحی هم در دسته گزینه های درمان ناباروری قرار می گیرند و شامل گزینه های جراحی مردان و زنان می شوند. وقتی درمان ناباروری با دارو ، لقاح مصنوعی و روش های دیگر موفقیت آیز نباشد گزینه های جراحی توصیه می شوند. جراحی هایی که روی زنان انجام می شوند عبارتند از هیسترسکوپی، لاپاروسکوپی، برگرداندن لوله. جراحی مردان معمولا روی بیضه ها انجام می شود. زوجین می توانند در مورد گزینه های جراحی به طور مفصل با پزشک خود صحبت کنند.

لقاح آزمایشگاهی یا IVF


وقتی گزینه های درمانی فوق منجر به بارداری نمی شوند گزینه لقاح آزمایشگاهی یا IVF توصیه می شود که درصد موفقیت بالایی دارد. اما روش IVF بسیار پیچیده و پرهزینه است. بنابراین زوجین باید آماده واجه شدن با پیامدهای مالی آن باشند.
 
 
مجموعه
بارداری و زایمان » ناباروری

ادامه موضوع

پرسش و پاسخ های مربوط

Top