عدم موفقیت در باردار شدن

ناباروری علائم و نشانه های زیادی دارد اما شایع ترین و اولین نشانه آن عدم موفقیت در باردار شدن پس از یک سال تلاش برای بارداری است. تقریبا 12 ماه رابطه جنسی بدون استفاده از هیچ گونه روش ضدبارداری همیشه منجر به بارداری می شود اما وقتی این اتفاق نمی افتد می توان باردار نشدن را اولین نشانه ناباروری در نظر گرفت. اغلب زوج ها نشانه های اولیه ناباروری را نادیده می گیرند و به تلاش برای بچه دار شدن ادامه می دهند تا وقتی که ناامید شده و از پزشک کمک بخواهند.

اثبات ناباروری

زوج ها مورد آزمایش های و روش های تشخیصی زیادی قرار می گیرند که ناباروری آن ها را تصدیق یا رد می کنند. در اغلب موارد نتیجه این آزمایش ها اثبات ناباروری است. حتی در این صورت بهتر است زوج ها گوش به زنگ علائم و نشانه های ناباروری باشند. این گوش به زنگ بودن نه تنها باعث صرفه جویی در وقت آن ها می شود بلکه به آن ها اجازه می دهد بلکه به آن ها اجازه می دهد از روش های تشخیص صرف نظر کنند چون در مورد مشکل خود اطمینان دارند. درست است که بچه دار نشدن مشکلاتی در خانواده ها و بین زوجین ایجاد می کند که ممکن است باعث تنش بشوند اما آن ها نباید دست از تلاش بکشند. ناباروری قبل درمان است اما زوجین باید در مشاهده نشانه های ساده ناباروری سریع عمل کنند.

نشانه های بدنی


علائم و نشانه های ناباروری می توانند ماهیت جسمانی داشته باشند هرچند تمام زنان این نشانه ها و علائم را تجربه نخواهند کرد. درهرصورت زنانی که این نشانه ها و علائم را تجربه می کنند می توانند مطمئن باشند که این علائم نشان دهنده ناباروری هستند. وقتی این نشانه های جسمانی ناباروری را مشاهده می کنید باید برای تشخیص دقییق تر با پزشک تماس بگیرید. اگر عادت ماهیانه یک زن منظم باشد و به طور کلی سالم باشد باید طی یک سال بعد از رابطه جنسی بدون پیشگیری باردار بشود. اما اگر در این مدت باردار نشد ممکن است او یا همسرش دچار ناباروری باشند. داشتن زندگی جنسی سالم نیز تضمین نمی کند هیچ وقت دچار ناباروری نشوید. بنابراین توجه به نشانه های هشدار دهنده اولیه اهمیت دارد. به تاخیر انداختن توجه به نشانه ها باعث تاخیر در درمان به وقع ناباروری می شود. با افزایش سن زوجین احتمال بارداری کمتر و کمتر می شود.

سن

سن به ویژه در زنان نقش تعیین کننده ای در درمان ناباروری و بارداری دارد. معمولا پزشکان درمان ناباروری را برای زنان زیر 30 سال توصیه نمی کنند و به آن ها می گویند سه سال دیگر برای باردار شدن تلاش کنند. در مورد زنانی که بیشتر از سی سال دارند این توصیه ها نمی شود. در واقع به زنانی که بیشتر از سی سال دارند توصیه می شود بعد از 6 ماه تلاش ناموفق برای باردار شدن مورد آزمایش های تشخیص ناباروری قرار بگیرند. بنابراین مهم است که این زنان به دقت به علائم و نشانه های ناباروری توجه داشته باشند.

نشانه های ناباروری مردان


مردان باید به دنبال علائم و نشانه های ناباروری در خود بگردند. از جمله نشانه های شایع ناباروری در مردان تغییر غیرعادی صدا یا رشد مو هستند. بعضی مردان حتی بزرگ شدن پستان را تجربه می کنند. در بسیاری موارد مردان دچار اختلال عملکرد جنسی می شوند. تمام این موارد ناشی از مشکلات هورمونی هستند.

نشانه های ناباروری در زنان

در زنان با نامنظم بودن همیشگی عادات ماهانه یا درد داشتن در دوره عادت ماهانه نشانه های ناباروری ظهور پیدا می کنند. ممکن است این زنان حتی در رابطه جنسی احساس درد داشته باشند. نشانه های دیگری مانند درد لگن، آکنه مزن، افزایش وزن بی دلیل و غیره نیز وجود دارند. این موارد نشانه های غیرطبیعی هستند و باید به عنوان علائم و نشانه های ناباروری در نظر گرفته شوند.

مهم است که ناباروری در اسرع وقت درمان شود چون در غیر این صورت ناباروری غیرقابل درمان می شود و ممکن است ناباروری رویائی دست نیافتنی بشود. در 30 تا 40 درصد موارد عامل مردانه باعث ناباروری می شود که ناشی از ناتوانی یا اختلال عملکرد جنسی است.
بنابراین پایش تغییرات جسمانی برای تشخیص علائم و نشانه های ناباروری بسیار لازم و ضروری می شود.
 
 
مجموعه
بارداری و زایمان » ناباروری

ادامه موضوع

پرسش و پاسخ های مربوط

Top