زنان و مردان عوامل ریسک ناباروری تقریبا مشابهی دارند. این عوامل ریسک ناباروری باعث مشکلات بارداری در زنان می شوند و ممکن است به عدم لقاح منجر بشوند.

سن

در اغلب موارد می توان سن را شایع ترین عامل بین عوامل ریسک ناباروری دانست. زنانی با سن بیشتر از 30 سال باروری کمتری دارند و باروری با افزایش سن کاهش پیدا می کند. این منجر به شرایطی می شود که در آن در زمان تخمک گذاری احتمال ناهنجاری کروموزمی تخمک بیشتر است. به علاوه با افزایش سن سلامت عمومی زنان افت پیدا می کند و بر باروری آن ها تاثیر می گذارد. این باعث سقط جنین در زنان نیز می شود. حتی مردان هم بعد از رسیدن به چهل سالگی باروری خود را به میزان زیادی از دست می دهند. بنابراین زوج ها باید عوامل ریسک ناباروری را بدانند تا به آن ها در اجتناب از این عوامل کمک شود. اجتناب از این عوامل شانس لقاح سالم را افزایش می دهد.

عوامل ریسک ناباروری عبارتند از استفاده از دخانیات و مصرف الکل، داشتن اضافه وزن یا کمبود وزن، ورزش بیش از حد یا کمتر از حد لازم، مصرف زیاد کافئین وغیره.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن هم در زنان و هم در مردان تاثیر مستقیمی بر لقاح دارد. سیگار کشیدن علاوه بر کاهش احتمال بارداری باعث سقط جنین در زنان نیز می شود. علاوه بر این سیگار کشیدن منافع حاصل از درمان ناباروری را کاهش می دهد.

الکل


مصرف الکل در حد متعادل تاثیری بر باروری مردان ندارد اما در زنان، مصرف الکل طی لقاح یا بارداری مشکلاتی ایجاد می کند. بنابراین سیگار کشیدن و مصرف الکل عوامل ریسک بالای ناباروری هم برای زنان و هم برای مردان هستند.

وزن

وزن نیز یکی از عوامل ریسک ناباروری است. مردان و زنانی که اضافه وزن دارند قطعا دچار مشکلات ناباروری می شوند. اگر زوجین دچار کمبود وزن هم باشند ناباروری می تواند پیش بیاید. معمولا افرادی که دچار اختلال تغذیه هستند یا افرادی که رژیم های غذایی سخت د ارند دچار کمبود وزن هستند. زوج هایی که رژیم غذایی آن ها فاقد مواد مغذی لازم مانند اسید فولیک، ویتامین B-12، روی، آهن و غیره است در جایی دچار ناباروری می شوند.

ورزش

هنگام ورزش کردن باید به خاطر داشت که خیلی زیاد یا خیلی کم ورزش کردن می تواند منجر به عوامل ریسک ناباروری بشود. زنانی که ورزش های سنگین انجام می دهند ممکن است دچار مشکلات تخمک گذاری بشوند که می توانند مشکلات بارداری ایجاد کنند. اصلا ورزش نکردن یا خیلی کم ورزش کردن می تواند منجر به چاقی بشود. تمام این موارد عوامل ریسک ناباروری هستند که احتمال ناباروری را افزایش می دهند.

کافئین

حتی مصرف نوشیدنی های کافئین دار عامل ریسک ناباروری در نظر گرفته می شود. وقتی مصرف کافئین افزایش پیدا می کند بر باروری تاثیر می گذارد هرچند این تاثیرات بین افراد متفاوت هستند. احتیاط در مصرف کافئین در بلند مدت مفید خواهد بود. کافئین بر باروری زنان بیشتر از باروری مردان تاثیر دارد اما مطالعات انجام شده نشان داده اند که کافئین لزوما باعث سقط جنین نمی شود.

عوامل عمومی

علاوه بر مواردی که در بالا آورده شدند عوامل ریسک عمومی دیگری وجود دارند که هم زنان و هم مردان را تحت تاثیر قرار می دهند. در زنان این عوامل می توانند بر تخمک گذاری، لقاح و زایمان تاثیر داشته باشند. بنابراین زنانی که سابقه چند بار سقط جنین، مشکلات لوله فالوپ، بیماری های منتقله جنسی، عدم تعادل هورمونی، بیماری های مزمن، اندومتروز وغیره دارند باید در زمان تصمیم برای بارداری بیشتر مراقب باشند.

عوامل موثر بر مردان

چند عامل ریسک دیگر نیز برای مردان وجود دارد. مردانی که دچار مشکلات پزشکی مانند بیماری های منتقله جنسی، بیماری های آلت تناسلی/ بیضه، عمل فتق، اثرات جانبی داروها و غیره بوده اند مستعد ناباروری هستند.

بنابراین از مطالب بالا مشخص است که عوامل ریسک ناباروری توضیح داده شده و توضیح داده نشده ای وجود دارند که می توانند هم بر باروری زنان و هم بر باروری مردان تاثیر داشته باشند. بنابراین لازم است زوج ها در مورد عوامل ریسک ناباروری اطلاعات داشته باشند. آن ها در صورت مشاهده هر مورد غیرعادی باید فورا به پزشک خود اطلاع داده و به دنبال درمان باشند.
 
 
مجموعه
بارداری و زایمان » ناباروری

ادامه موضوع

پرسش و پاسخ های مربوط

Top