زوج ها می توانند این طرز فکر را در خود ایجاد کنند که به جای این که اجازه بدهند شرایطی پیش بیاید که در آن به دنبال آزمایش های ناباروری بروند، باید تمام اطلاعات لازم در مورد ناباروری را کسب کنند که راه حل های ناباروری را ارائه می کنند. بنابراین این راه حل های ناباروری می توانند به عنوان روش های پیشگیری از ناباروری عمل کنند. اما این اتفاق به ندرت می افتد و به این دلیل است که زوج های بیشتر و بیشتری به دنبال درمان ناباروری می روند.

سیگار کشیدن

رعایت روش های پیشگیری از ناباروری مشکل است مگار این که افراد اهمیت ایجاد تغییر در سبک زندگی را بفهمند. بسیاری از زوج ها عادت هایی دارند که به ناباروری منجر می شوند. سیگار کشیدن یکی از این عادات است. سیگار کشیدن در مردان تعداد اسپرم را کاهش می دهد و بر تحرک اسپرم نیز تاثیر می گذارد. سیگار کشیدن در زنان باعث سقط جنین می شود. بنابراین ترک سیگار یکی از مهم ترین روش های پیشگیری از ناباروری است. ترک سیگار نه تنها احتمال ناباروری را کاهش می دهد بلکه باعث بهبود سلامت فرد نیز می شود.

ورزش

زوج هایی که عادت هایی مانند انجام ورزش های کم شدت، تمدد اعصاب و مراقبه دارند کمتر مستعد ناباروی هستند. حتی یوگا یک گزینه خوب است.

رژیم غذایی


رژیم غذایی هم در کاهش ریسک ناباروری نقش مهمی دارد. رژیم غذایی باید با داشتن مقدار مناسب کربوهیدرات، پروتئین و فیبر یک رژیم غذایی متعادل باشد. اسید فولیک برای زنان بسیار لازم است. اسید فولیک در سبزیجات سبز برگ، میوه ها، غلات و غیره وجود دارد. مکمل های اسید فولیک نیز وجود دارند. زنان باید نه فقط قبل از بارداری بلکه در سه ماهه اول بارداری نیز اسید فولیک را در رژیم غذایی خود بگنجانند. رژیم های غذایی خوب و سالم یکی از بهترین روش های پیشگیری از بارداری هستند که برای آن به هیچ تشویقی نیاز نیست. برای جلوگیری از عدم تعادل هورمونی باید وزن بدن متناسب با قد نگه داشته شود.

فعالیت هایی که می توانند ایجاد مشکل کنند


باور به این ضرب المثل قدیمی "پیشگیری بهتر از درمان است" به افراد کمک می کند خود را آزمایش های ناباروری دور نگه دارند. آن ها باید بفهمند فعالیت های خاصی که آگاهانه یا ناآگاهانه انجام می دهند مانع باروری آن ها می شوند. بعضی افراد ورزش های پرشدتی انجام می دهند که می توانند در بلند مدت پرخطر باشند. در صورت انجام چنین ورزش هایی زنان می توانند دچار اختلالات قاعدگی بشوند و مردان دچار کاهش تولید اسپرم در بیضه ها می شوند. روش های پیشگیری از ناباروری شامل اجتناب از انجام ورزش های سخت به مدت طولانی و انجام ورزش های کم شدت هستند.

عوامل محیطی

ناباروری می تواند به خاطر قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی زیان بار نیز ایجاد بشود. این عوامل می توانند به شکل آفت کش ها، فلزات سنگین/ سرب، مواد شیمیایی بسیار سمی، قرار گرفتن در معرض پرتوهای خطرناک و غیره باشند. حفاظت از خود در برابر این عوامل یکی از روش های پیشگیری از ناباروری است.

مصرف دارو


حتی بعضی داروها می توانند بر باروری تاثیر بگذارند بنابراین قبل از مصرف چنین داروهایی با پزشک مشورت کنید. بعضی از زنان و مردان به ماری جوآنا، کوکائین و غیره اعتیاد دارند و مشخص شده است که این مواد تعداد اسپرم را کاهش داده و منجر به ناباروری می شوند. روش های پیشگیری از ناباروری شامل اجتناب از مصرف چنین موادی هستند.

رابطه جنسی

بیماری های منتقله جنسی (STD) می توانند از بین برنده باروری باشند. داشتن رابطه جنسی ایمن با استفاده از کاندوم و محدود ساختن شرکای جنسی ریسک ابتلا به بیماری های منتقله جنسی را کاهش می دهد و از جمله روش های پیشگیری از ناباروری است.
 
 
مجموعه
بارداری و زایمان » ناباروری

ادامه موضوع

پرسش و پاسخ های مربوط

Top