همان طور که می دانید ناباروری با دستگاه تولید مثل ارتباط دارد و وقتی فرایند تولید مثل دچار مشکل می شود، احتمال دارد این مشکل ناشی از ناباروری باشد. لقاح نیز بخش مهمی از فرایند تولید مثل است. ناباروری مانع لقاح می شود. ناباروری علل بسیاری دارد اما برخلاف باور عموم مردم ناباروری فقط زنان را مبتلا نمی کند. این دیدگاه اشتباه است چون از نظر پزشکی ثابت شده است علل ناباروری هم بر زنان و هم بر مردان تاثیر می گذارند و در سیستم تولید مثل آن ها مشکل به وجود می آورند. برای درمان موثر این مشکل افراد باید طرز فکر خود را در مورد وقوع علل ناباروری در هر دو جنس زن و مرد تغییر بدهند.

برای داشتن توضیحی ساده در مورد علل ناباروری قبل از پرداختن به جنبه های دقیق آن، باید مسئله را ابتدا با یک زن شروع کنید. هر وقت یک زن در تخمدان خود به ویژه در مورد تخمک گذاری مشکل داشته باشد، این مشکل با علل ناباروری ارتباط خواهد داشت.

تشخیص پزشکی معمولا ابتدا با تشخیص شرایط زن شروع شده و بعد به مردان می پردازد. علاوه بر این دلایل دیگری وجود دارند که می توانند علت ناباروری باشند. از جملع این دلایل عبارتند از افزایش سن، داشتن اضافه وزن، مشکلات روحی/ روانی مانند استرس/ تنش/ اضطراب، عادات سبک زندگی مانند سیگار کشیدن و نوشیدن الکل، تغذیه نامناسب، ابتلا به بیماری های منتقله جنسی (STD) و غیره.

به علاوه، اگر سن زن بیشتر از 30 سال باشد ممکن است لقاح مشکل بشود اما سن بالای 30 سال نشانه قاطعی به عنوان دلیل ناباروری نیست چون زنان بسیاری حتی بعد از 40 یا حتی 50 سالگی توانسته اند باردار بشوند. البته این اتفاق معجزه نیست و به عنوان مورد استثنا در نظر گرفته می شود.

گاهی اوقات بیماری های منتقله جنسی هستند که باعث ناباروری در زوجین می شوند. مصرف زیاد الکل مخصوصا توسط زنان باعث نامنظم شدن چرخه قاعدگی می شود و زن را مستعد سقط جنین و ناباروری می کند. رژیم غذایی حاوی غذاهای چرب، قند و کافئین هم از دلایل ناباروری است.

عامل مهم دیگری که به عنوان علت ناباروری در زنان و مردان در نظر گرفته می شود سیگار کشیدن است. سیگار کشیدن می تواند باعث بی نظمی قاعدگی زنان شده و به مشکلات دیگری منجر بشود که مربوط به گردن رحم و هورمون های زنانه هستند. اگر فردی دچار سطح بالای استرس باشد نیز فرایند تخمک گذاری تحت تاثیر قرار می گیرد.

به علاوه زنان در صورت داشتن اضافه وزن دچار مشکلات تخمک گذاری می شوند. کمبود وزن هم باعث چرخه های قاعدگی نامنظم می شود.

برخی علل ناباروری می توانند هم بر زنان و هم بر مردان تاثیر بگذارند.
ناباروری مردان علل خود را دارد اما شایع ترین علت ناباروری مردان تعدا کم اسپرم است که اغلب مردان را مبتلا می کند. امروزه درصد کمی از مردان با مشکل فقدان اسپرم به عنوان یکی از علل ناباروری مواجه هستند. دلایل زیادی برای کم بودن تعداد اسپرم مردان وجود دارد. از جمله این دلایل آسیب دیدگی بیضه ها، قرار گرفتن در معرض تابش، وجود پادتن در اسپرم، اعتیاد به مواد مخدر/ سیگار، داشتن دو کروموزم مشابه و غیره هستند.

به طور مشابه زنان نیز با مشکلات ناباروری مواجه می شوند و دلایل بسیاری برای ناباروری زنان وجود دارد. مانند مردان، در زنان نیز انسداد یک یا هر دو لوله فالوپ یکی از شایع ترین علت های ناباروری است. علاوه بر این ممکن است علت های دیگری مانند عفونت های STD، زخم های جراحی داخلی، مشکلات تخمک گذاری ناشی از عدم تعادل هورمونی، شیمی درمانی و شرایط پزشکی دیگر باعث ناباروری بشوند.

مشاهده شده است که در زنان با بالا رفتن سن علل ناباروری افزایش پیدا می کنند. وقتی سن زنان از سی سال بیشتر می شود مشکلات ناباروری و سقط جنین شایع تر می شوند. بارورترین دوره زندگی یک زن اواخر دهه دوم زندگی او است. حتی مردان با افزایش سن دجار مشکلات ناباروری می شوند اما این مشکل در آن ها به شدت زنان نیست.
 

ادامه این موضوع

درمان های جایگزین ناباروری

دگردرمانی برای ناباروری لازم است اما همه نمی توانند هزینه آن را بپردازند. برای این افراد درمان های جایگزین گزینه خوبی هستند. درمان های جایگزین پرهزینه نیستند و بهبود سلامت افراد کمک می کنند.

دمای پایه بدن BBT

می توان تغییرات دمای پایه بدن BBT را در یک جدول ثبت کرد. این جدول به زنان کمک می کند زمان تخمک گذاری خود را تعیین کنند. می توان زمان تخمک گذاری را با رابطه جنسی همزمان کرد و احتمال بارداری را افزایش داد.

گزینه های درمان ناباروری

گزینه های درمانی مختلفی برای درمان ناباروری وجود دارند. هر یک از این گزینه ای درمانی ویژه یک مورد ناباروری است. در اغلب موارد این درمان ها به بارداری موفق منجر می شوند.

ناباروری

موارد نا باروری روند رو به رشدی را نشان می دهند. ناباروری باعث تنش های اجتماعی در خانواده ها می شود. پس بدانید نازایی دقیقا چیست و چگونه می توانید بر آن غلبه کنید.

ناباروری – روش های تشخیص

قبل از شروع درمان ناباروری پزشک آزمایش های زیادی را روی بیمار انجام می دهد. به این آزمایش ها روش های تشخیص ناباروری گفته می شود. اغلب این آزمایش ها روی زنان انجام می شوند.

ناباروری – علائم و نشانه ها

ناباروری علائم و نشانه های بسیار زیادی دارد. زوج ها باید همیشه گوش به زنگ این علائم و نشانه ها باشند تا به درمان به موقع آن ها کمک شود.

ناباروری- روش های پیشگیری

ناباروری باعث نگرانی است اما روش های مختلف بسیاری برای جلوگیری از ناباروری وجود دارند. با رعایت این روش ها می توان ریسک ناباروری را کاهش داد.

ناباروری- عوامل ریسک

ناباروری عوامل ریسک بسیاری دارد. نادیده گرفتن این موضوع ریسک ناباروری را افزایش می دهد. زوج ها باید در مورد عوامل منجر به ناباروری اطلاعات داشته باشند.

ناباروری- مقابله با ناباروری

هرچند ناباروری قابل درمان است نمی توان در مورد نتیجه درمان مطمئن بود. این موضوع باعث وارد شدن فشار زیادی به زوجین می شود. بنابراین مقابله با ناباروری بهترین گزینه برای این زوج ها است.

Top