یکی از رایج ترین گزینه های تسکین دهنده ی درد در حین زایمان ترکیبی از بیحسی نخاعی و اپیدورال است. این گزینه یک تکنیک بیحسی موضعی است که هم به مادر و هم به جنین کمک می کند. بیحسی نخاعی با بلوکه شدن سریع ایجاد می شود در حالی که بیحسی اپیدورال مدت زمان بیشتری به طول می انجامد.

چگونه کار می کند؟

مهم ترین مزیت بیحسی اپیدورال تاخیر در شروع اثرات بحسی موضعی است که تا 10 دقیقه طول می کشد و حتی بیشتر هم ادامه می یابد و بستگی به غلظت ترکیبات به کار رفته دارد که برای جلوگیری از بروز ضعف عضلانی رقیق می شوند. این بیحسی همراه با سایر عوامل تا یک ساعت دوام می یابد. برای غلبه بر این نقطه ضعف از روش بیحسی به کمک تزریق اوپیوئید ها (مخدرها) درون مایع مغزی نخاعی درناحیه ی کمر استفاده می شود (Intrathecal) که بلافاصله درد را برطرف می کند. این ترکیبات مدت اثر معینی دارند. به محض از بین رفتن درد می توان به کمک بیحسی اپیدورال که از راه کاتتر درون اپیدورال ایجاد می شود، بی حسی را طولانی کرد. بدین ترتیب، بیحسی نخاعی شروع اثر فوری دارد و بیحسی اپیدورال بیحسی درازمدت. گاهی اوقات ترکیبات اوپیوئیدی که به مایع نخاعی تزریق می شود با مقدار اندکی از ترکیبات بیحسی موضعی مخلوط می شود. با این نوع بیحسی توان حرکتی از بین نمی رود و مادر می تواند پس از رفع درد حرکت داشته باشد.

ترکیب بیحسی نخاعی و اپیدورال یک تکنیک بسیار تخصصی است. این روش با یک سوزن یا دو سوزن انجام می شود. در روش اول سوزن از راه مجرای اپیدورال وارد فضای اپیدورال می شود، سوزن نخاعی نازک و بلند هم وارد فضای زیر سخت شامه ای می شود. در روش دوم فضای اپیدورال به روش استاندارد قرار می گیرد و بیحسی هم به روش استاندارد انجام می شود.

مزایای بیحسی نخاعی/ اپیدورال

مزیت بیحسی نخاعی شروع سریع آن است، این روش قابل اعتماد است و بیحسی قابل قبول ایجاد می کند، به سبب مصرف مقدار اندک از ماده ی بیحس کننده اثرات سمی سیستمیک ندارد، بلوکه شدن اعصاب حرکتی و سمپاتیک در این روش حداقل است، ثبات وضعیت قلبی عروقی تعیین کننده ی امکان ادامه ی کار است.

بیحسی اپیدورال یک روش آشنا و پر مصرف است. مهم ترین مزیت بیحسی اپیدورال این است که به کار گیری کاتتر امکان مصرف دوز های بیشتر، اصلاح و تعدیل درکار بلوکه کردن را فراهم می کند. مزایای دیگر شامل شروع آرام تر کاسته شدن میزان فشار خون و عدم بروز PDPH ( سردرد های پس از بیحسی ) است.

ضرر های ناشی از بیحسی نخاعی / اپیدورال

رایج ترین عارضه ی آن زمانی بروز می کند که از مورفین برای بیحسی استفاده شود که سبب بروز خارش، تهوع، استفراغ، احتباس ادرار، دپرسیون تنفسی وغیره می شود. اگر از ترکیبات اوپیوئیدی مانند فنتانیل استفاده شده باشد عوارض جانبی خفیف است. بدین ترتیب بروز عوارضی مانند کاهش میزان فشار خون و دپرسیون تنفسی در برخی از موارد دیده می شود.

بلوکه کردن نخاعی

بلوکه کردن نخاعی یعنی تزریق درون ناحیه ی تحتانی کمر. در این روش ماده ی بیحسی درون مایع مغزی نخاعی تزریق می شود تا ناحیه ی تحتانی بدن بیحس شده و به خواب برود و درد برطرف شود. این تزریق ممکنست در حال نشسته یا خوابیده انجام شود. مقدار کمی دارو درون همان نقطه ای که بیحسی اپیدورال انجام شده است تزریق می گردد. ماده ی بیحسی درون کیسه ی حاوی مایع نخاعی تزریق می شود. این عمل فقط یک بار در حین زایمان انجام می گیرد. در مواردی که لازمست عمل سزارین انجام شود یا جنین با کمک فورسپس یا واکیوم به دنیا بیاید، مقادیر بیشتری داروی بیحسی تزریق می گردد. بلوکه کردن نخاعی همان عوارض جانبی ناشی از بلوکه کردن اپیدورال را در پی دارد.
 
 
مجموعه
بارداری و زایمان » تسکین درد زایمان

ادامه موضوع

Top