سلامت ذهن حالتی است که بوسیله تمرین ذهن با موضوعات چالشی و جدید ایجاد می شود. این تمرینات به بهبود توانایی های فکری می انجامد که به نوبه خود سلامت روان را در پی دارد. مهم ترین فاکتور برای زندگی موفق سرعت در پذیرش تغییرات و تطابق با آنهاست. یک نگرش هوشمندانه به تغییرات به فرد کمک می کند که با چالش های موجود روبرو شده و آنها را به نحو شایسته ای حل کند.

سلامت ذهن خیلی ساده بوسیله تقویت عادت مطالعه بدست می آید. خواندن به آگاهی از مسایل اطراف می انجامد. لزومی ندارد که کتابهای ادبی برای اینکار انتخاب شوند. خواندن رمانهای سبک، کمدی های رمانتیک یا حتی مجلات می تواند به سلامت ذهن افراد کمک کنند. تماشای تلویزیون، دنبال کردن اخبار رسانه ها و تماشای بازی نیز به افزایش سلامت ذهن کمک می کنند. تمرینات ذهن مثل مطالعه، سرگرمی های جدید، یادگیری موضوعات جدید در زندگی و مشغول شدن به آن خلاقیت را بارور کرده و فرد را در ارتباط با مسایل پیرامونش نگه می دارد. سلامت ذهن مهارتهای فردی را گسترش داده و باعث می شود انسان یافته های ذهنی اش را با دیگران به اشتراک بگذارد.

یک فرد سالم از نظر ذهن ایده های جدید را کشف کرده، خود را در فرایند های یادگیری درگیر نموده و در فعالیت های فرهنگی شرکت می کند.
فردی که دارای سلامت فکر باشد همیشه پذیرای ایده های نو است. مهارتهای جدید را فرا می گیرد و با استفاده از خلاقیت بدنبال رشد شخصیت خود است.
مسیر کسب سلامت ذهن، مسافرت به مناطق دور و نزدیک باعث علاقمندی بیشتر به موارد مذکور شده و اتفاقات حین سفر حس کنجکاوی فرد را تحریک کرده و موضوعات خلاقانه ذهن فرد را به چالش می کشد.

فرد می تواند سلامت ذهن خود را با مجموعه سوالاتی ساده ارزیابی کند مثل – آیا علاقمند به یادگیری هستم؟ آیا از موضوعات روز اگاهی دارم؟ آیا به خطابه ها و سخنرانی افراد مشهور در موضوعات مختلف گوش می دهم؟ آیا در فعالیت های فرهنگی شرکت می کنم؟

اگر پاسخ به سوالات بالا مثبت باشد می توان گفت وی فردی با انگیزش بالاست و اگر پاسخ منفی باشد یعنی که فرد به انگیزش و کمک برای دستیابی به سلامت ذهن نیاز دارد.

فردی با انگیزش ذهن می تواند دوره های تحصیلی مختلف برای ارتقا شغلی، یادگیری یک زبان جدید، افزایش مهارتهای کلامی و زبانی، انجام سخنرانی، برگزاری کنسرت موسیقی، اجرای زنده و .. را طی نماید. شرکت مداوم در فعالیت های چالشی برای ذهن مثل حل معما، جدول کلمات متقاطع، سودوکو، شرکت در مسابقات تلویزیونی نیز به سلامت ذهن کمک می کند. تماشای فیلم(که به دقت انتخاب شده باشد)، دیدار از موزه ها یا مکانهای تاریخی مهم نیز بر سلامت ذهن تاثیر مثبت دارد.

رژیم غذایی متعادل و غنی از ریز مغذی ها نیز برای سلامت ذهن لازم است. از آنجا که فعالیت ذهنی به میزان بالایی انرژی و مواد مغذی نیاز دارد دریافت غذاهایی مثل میوه ها، سبزیجات، انواع جوانه گندم در مقادیر زیاد مغز را فعال و فرد را برای فعالیت ذهنی آماده می کند.

سلامت ذهن به فرد اجازه می دهد که چارچوبی مثبت برای ذهن فراهم کرده و وی را قادر می سازد که دیدگاهش به مشکلات را تصحیح و تصمیمات سریع و درست اتخاذ کند. این موضوع با سلامت روان و احساس اشتراکات زیادی دارد.
سلامت ذهن در افراد باعث می شود که به مشکلات به دید سنگفرش مسیر موفقیت و نه موانع آن بنگرند.
 

ادامه این موضوع

انواع سلامت

بهداشت روان مقوله ایست مشتمل بر ده نوع سلامت، که تاکیدی بر چند جانبه بودن سلامت است. دستیابی به نوعی از سلامت باعث می شود که فرد به کسب دیگر انواع از سلامت ترغیب شود تا و سلامت عام به صورت مرحله ای بدست بیاید.

بهداشت روان

بهداشت روان به ترکیبی از تندرستی روانی، فیزیکی و احساسی اتلاق می گردد. بهداشت روان به معنی توانایی برقراری تعادل در زندگی و تمرکز بر امور یدی و همچنین برقراری ارتباط سالم با اطرافیان و تعادل درونی می شود. استرس اختلالات هیجانی، بیماری های فیزیکی و بسیاری از عوامل دیگر نیز می تواند باعث از دست رفتن بهداشت روانی شود

بهداشت روان و زنان

سلامتی زنان به اندازه ی سلامتی مردان اهمیت دارد. در کل ورزش کافی، معاینه ی پزشکی منظم، سلامت جسمانی و هیجانی برای سلامتی زن و خانواده او اهمیت دارند. در حالی که ورزش سلامتی جسمانی را تقویت می کند یوگا و دارو به تقویت ذهن پرداخته و او را تندرست نگاه می دارد.

چرخ سلامت

چرخ سلامت بوسیله دکتر بیل هتلر برای معرفی جنبه های مختلف سلامت مطرح گردید. مدل ابتدایی این چرخ یک شش وجهی بود که با اضافه شدن مفاهیم جدید به سلامت به مرور تبدیل به یک دایره شد. مرکز این چرخ صفر و خط محیطی آن 10 منظور می شود. بر اساس سطح سلامت فرد، به صورت میزان گردی این چرخ مشخص شده و عدم تعادل در آن معرف کمبود سلامت در یک یا چند جنبه سلامتی می باشد که باید رفع گردند.

خواب کامل

خواب کامل به حالت خوبی از تندرستی اطلاق می گردد که شخص می تواند بدون هیچ گونه اختلالی در طول شب ها بخوابد و از نظر وضعیت جسمانی و ذهنی در شرایط راحت و خوبی قرار گیرد. خرناس در خواب، ایجاد سرو صدا در خواب، شرایط بالینی، اضطراب در خواب می تواند باعث ایجاد الگوهای خواب نامناسب و از این رو اختلال در خواب کامل می گردد. انجام تمارین ریلکسیشن و داشتن کشش و راحت در طول خواب و دور کردن ذهن از نگرانی ها و تشویش های ذهنی می تواند موجب خواب کامل گردد.

سلامت اجتماعي

سلامت اجتماعي، توانايي فرد در ارتباط بر قرار کردن با ديگر افراد پيرامون خود است. یعنی بنا کردن روابطي سالم با افراد ديگر. نشان دادن عشق، علاقه و همدلي به ديگران، کمک به ديگران در زمان نياز، مواردي هستند که سلامت اجتماعي را بهبود مي‌بخشند.

سلامت احساسي

سلامت احساسي مبناي سلامت ذهني است. زماني که فرد بطور خود آگاه احساسات مثبت را تجربه و حفظ نمايد مي‌تواند چنين سلامتي را تجربه کند. افرادي که تلاشي مستمر براي بهبود زندگي خود، انگيزش يا تصورات مثبت از خويشتن داشته باشند نيز سلامت احساسي را تجربه مي‌کنند. احساسات و واکنش‌هاي منفي باعث استرس شده و تعادل احساسي را از بين مي‌برد.

سلامت بدني

سلامت بدني در گرو مراقبت فرد از بدن و ذهن خود است. تمرينات ورزشي منظم، تغذيه مناسب، عادات مخرب و تعادل احساسي عواملي هستند که سلامت بدني را کنترل مي‌کنند. همة انواع سلامت از سلامت بدني ناشي مي‌شوند.

سلامت جسمانی

سلامت جسمانی کلا حول موضوع دوری از بیماری و قرار داشتن در شرایط جسمانی مناسب می چرخد. سبک زندگی و تمرینات بدنی در این ارتباط اهمیت بالایی دارند. سلامت روان و احساس نیز با سلامت جسمانی مرتبط هستند.

سلامت درون

سلامت درون عبارتست از ارزیابی شخص از میزان رضایتمندی از زندگی خود. تمول، بهداشت، فراست، شان اجتماعی، سلامت بدن، ذهن و احساس نمی توانند در انزوا سلامت درون را باعث شوند. دستیابی به ادراکی از سلامت در تمام جنبه های زندگی باعث می شود که فرد سلامت درون را تجربه کند.

سلامت شغلی و کاری

سلامت شغلی به حفظ تعادل محیط کار و بهبود مهارتها براساس نیازهای روزافزون بازار کار مربوط می شود. این موضوع به اعتماد به نفس در زمینه کار، سلامت شغلی و حفظ فرد در عرصه رقابت شغلی می انجامد.

سلامت مالی فردی

سلامت مالی فردی به سلامت شغلی بستگی دارد. سرمایه گذاری صحیح و دقیق، برنامه‌ریزی موثر و نظارت جامع بر سرمایه جنبه های اصلی سلامت مالی را شکل می دهند. سلامت مالی فردی تماما حول شناخت سرمایه و نحوه گردش آن می چرخد.

سلامت محيطي

سلامت محيطي، سلامتي است که از طبيعت سرچشمه مي‌گيرد و به درون زندگي انسان جاري مي‌شود. سلامت محيط، حول موضوع ارتباط مستمر با طبيعت و احترام به طبيعت مي‌چرخد. اين نوع سلامت در وهلة اول با حفظ و نگهداري محيط پيراموني بلافصل انسان مثل پاکيزگي محيط خانه شروع شده و به موضوعات گسترده‌تري مثل انجام وظايف بعنوان يک انسان نسبت به طبيعت و جهان هستي منتهي مي‌شود.

سلامت معنوی

سلامت معنوی حاصل یکپارچگی ارزش ها، افکار و اعمال فرد می باشد. این موضوع هدفی شخصی بوده و می تواند جدا از دستیابی به سایر جنبه های سلامت بطور مستقل حاصل گردد. هرچند به نظر می رسد دیگر انواع سلامتی در پی سلامت معنوی حاصل می گردد.

مردان و بهداشت روان

موضوع سلامت مردان شامل مباحث سلامت روانی، فیزیکی، احساسی، مالی و دیگر انواع سلامت می گردد. مردان باید در صورت مشاهده علایم غیر معمول با هشیاری و با کمک پزشک به مراقبت از سلامت روانی، فیزیکی و احساسی خود بپردازند. علاوه بر این باید سرکوب نکردن احساسات و شرکت در فعالیت های اجتماعی برای تامین نیازهای روحی و احساسی را بیاموزند.

ورزش و سلامت

سلامت و تمرينات بدني ارتباط دروني يا يکديگر دارند. تمرينات هوازي مثل دويدن، پياده‌روي، دوچرخه‌سواري و کوهپيمايي به بدن کمک مي‌کنند تا در شرايط مناسب باقی بماند. تمريناتي که حرکت و فعاليت عضلاني و انعطاف را بهبود مي‌بخشند مثل چي، يوگا، وزنه‌برداري و رقص نيز براي سلامت بدني ضروري‌اند.

Top