ادامه موضوع

سلامت اجتماعي
سلامت بدني
ورزش و سلامت
سلامت محيطي
سلامت احساسي
بهداشت روان و زنان
چرخ سلامت
انواع سلامت
سلامت درون
سلامت معنوی
خواب کامل
سلامت شغلی و کاری
بهداشت روان
مردان و بهداشت روان
سلامت جسمانی
سلامت مالی فردی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
سلامت ذهن حالتی است که بوسیله تمرین ذهن با موضوعات چالشی و جدید ایجاد می شود. این تمرینات به بهبود توانایی های فکری می انجامد که به نوبه خود سلامت روان را در پی دارد. مهم ترین فاکتور برای زندگی موفق سرعت در پذیرش تغییرات و تطابق با آنهاست. یک نگرش هوشمندانه به تغییرات به فرد کمک می کند که با چالش های موجود روبرو شده و آنها را به نحو شایسته ای حل کند.

سلامت ذهن خیلی ساده بوسیله تقویت عادت مطالعه بدست می آید. خواندن به آگاهی از مسایل اطراف می انجامد. لزومی ندارد که کتابهای ادبی برای اینکار انتخاب شوند. خواندن رمانهای سبک، کمدی های رمانتیک یا حتی مجلات می تواند به سلامت ذهن افراد کمک کنند. تماشای تلویزیون، دنبال کردن اخبار رسانه ها و تماشای بازی نیز به افزایش سلامت ذهن کمک می کنند. تمرینات ذهن مثل مطالعه، سرگرمی های جدید، یادگیری موضوعات جدید در زندگی و مشغول شدن به آن خلاقیت را بارور کرده و فرد را در ارتباط با مسایل پیرامونش نگه می دارد. سلامت ذهن مهارتهای فردی را گسترش داده و باعث می شود انسان یافته های ذهنی اش را با دیگران به اشتراک بگذارد.

یک فرد سالم از نظر ذهن ایده های جدید را کشف کرده، خود را در فرایند های یادگیری درگیر نموده و در فعالیت های فرهنگی شرکت می کند.
فردی که دارای سلامت فکر باشد همیشه پذیرای ایده های نو است. مهارتهای جدید را فرا می گیرد و با استفاده از خلاقیت بدنبال رشد شخصیت خود است.
مسیر کسب سلامت ذهن، مسافرت به مناطق دور و نزدیک باعث علاقمندی بیشتر به موارد مذکور شده و اتفاقات حین سفر حس کنجکاوی فرد را تحریک کرده و موضوعات خلاقانه ذهن فرد را به چالش می کشد.

فرد می تواند سلامت ذهن خود را با مجموعه سوالاتی ساده ارزیابی کند مثل – آیا علاقمند به یادگیری هستم؟ آیا از موضوعات روز اگاهی دارم؟ آیا به خطابه ها و سخنرانی افراد مشهور در موضوعات مختلف گوش می دهم؟ آیا در فعالیت های فرهنگی شرکت می کنم؟

اگر پاسخ به سوالات بالا مثبت باشد می توان گفت وی فردی با انگیزش بالاست و اگر پاسخ منفی باشد یعنی که فرد به انگیزش و کمک برای دستیابی به سلامت ذهن نیاز دارد.

فردی با انگیزش ذهن می تواند دوره های تحصیلی مختلف برای ارتقا شغلی، یادگیری یک زبان جدید، افزایش مهارتهای کلامی و زبانی، انجام سخنرانی، برگزاری کنسرت موسیقی، اجرای زنده و .. را طی نماید. شرکت مداوم در فعالیت های چالشی برای ذهن مثل حل معما، جدول کلمات متقاطع، سودوکو، شرکت در مسابقات تلویزیونی نیز به سلامت ذهن کمک می کند. تماشای فیلم(که به دقت انتخاب شده باشد)، دیدار از موزه ها یا مکانهای تاریخی مهم نیز بر سلامت ذهن تاثیر مثبت دارد.

رژیم غذایی متعادل و غنی از ریز مغذی ها نیز برای سلامت ذهن لازم است. از آنجا که فعالیت ذهنی به میزان بالایی انرژی و مواد مغذی نیاز دارد دریافت غذاهایی مثل میوه ها، سبزیجات، انواع جوانه گندم در مقادیر زیاد مغز را فعال و فرد را برای فعالیت ذهنی آماده می کند.

سلامت ذهن به فرد اجازه می دهد که چارچوبی مثبت برای ذهن فراهم کرده و وی را قادر می سازد که دیدگاهش به مشکلات را تصحیح و تصمیمات سریع و درست اتخاذ کند. این موضوع با سلامت روان و احساس اشتراکات زیادی دارد.
سلامت ذهن در افراد باعث می شود که به مشکلات به دید سنگفرش مسیر موفقیت و نه موانع آن بنگرند.
 
 
دسته بندی
بهداشت روان » بهداشت روان
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

  • معیار سلامت
    معیارهای (مانیتورهای) سلامت ابزاری به منظور سنجش سطح سلامت فرد هستند....
 

برخی از تمرینات

پرس شانه با کابل

خم شدن به پهلو با میله هالتر

کشش فوقانی بدن با صندلی

پرس آرنولد با دمبل

کشیدن کابل در مقابل بدن

فلای سرشانه با تسمه کشی

Top