سلامت جسمانی کلا مربوط به دور بودن از بیماریهایست. بیماری متضاد راحتی و سلامت جسمانی است. سلامت جسمانی بوسیله مراقبت فرد از سلامت بدنی‌اش از طریق تمرینات ورزشی، تحریک ذهن و فکر با مطالعه کتابهای مناسب و مصرف غذاهای مغذی بدست می آید.

میلیون ها انسان در سراسر جهان از بیماریهای مزمنی مثل بیماریهای قلبی عروقی، دیابت، مشکلات کلیوی و دیگر ابتلائات رنج می برند و به قیمت پرداخت هزینه های گزاف درمانی و از دست دادن آرامش خیال سعی می کنند که از بیماریهای جسمی خلاص شوند.

تغییر سبک زندگی، تمرینات بدنی مناسب، تغذیه سالم، روابط اجتماعی خوب و فعالیت ذهنی به اجتناب از بیماریها و مشکلات پزشکی و دستیابی به سلامت کمک می کند.
در دنیای امروز کمبود فعالیت بدنی انسان ها مشهود است. تعداد زیادی از مردم جلوی کامپیوتر کار می کنند یا ساعت های متمادی در روز بصورت نشسته فعالیت کاری دارند. این نوع کارها باعث چاقی و مشکلات مربوطه می شود. چاقی ریشه سایر بیماریهای مزمن مثل دیابت و تصلب شرایین است. کاهش اعتماد به نفس، کاهش طول عمر و تخریب روابط اجتماعی از دیگر عوارض چاقی هستند که بر سلامت روانی تاثیر می گذارد.

تمرینات بدنی ابزاری برای دستیابی به سلامت جسمانی است. فعالیت های ساده ای مثل پیاده روی، دوی آهسته، شنا، بالارفتن از پله ها یا مسافرت های پیاده به انعطاف پذیری و تناسب اندام کمک می کنند. تمرینات ورزشی به مدت 30 دقیقه در روز و برای 5 روز در هفته تاثیر قابل ملاحظه ای در سلامت دارد. تمرینات استقامتی و قدرتی به بهبود عملکرد عضلانی و جلوگیری از درد مفصلی و عضلانی و پوکی استخوان کمک می کند.

تغذیه متعادل برای حفظ سلامت جسمانی ضروریست. یک رژیم متعادل غذایی شامل انواع ویتامین ها، مواد معدنی، اسید های چرب ضروری و فیبر می شود. ویتامین دی و کلسیم سلامت استخوان و ویتامین ث و آهن سطح هموگلوبین خون و جلوگیری از کم خونی را تضمین می کنند.

رژیم پر فیبر باعث کاهش کلسترول می شود. رژیم غنی از انتی اکسیدان ها با دفع رادیکال های آزاد مانع فشار اکسیداسیونی در بدن شده و از سرطان جلوگیری می کند.

رژیم غذایی متعادل باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن شده و بدن را از طیف گسترده بیماریها حفاظت می کند. تناسب اندام و تغذیه مناسب نه تنها سلامت جسمانی بلکه سلامت مالی را بوسیله صرفه جویی در هزینه های پزشکی افزایش می دهد.

سلامت جسمانی نه تنها به سلامت جسمانی بلکه با سلامت روانی و ذهنی نیز مرتبط است.
استرس ذهنی در افراد خود را بصورت استرس و مشکلات جسمانی بروز داده و باعث اختلال در سلامت جسمانی می شوند.
 

ادامه این موضوع

انواع سلامت

بهداشت روان مقوله ایست مشتمل بر ده نوع سلامت، که تاکیدی بر چند جانبه بودن سلامت است. دستیابی به نوعی از سلامت باعث می شود که فرد به کسب دیگر انواع از سلامت ترغیب شود تا و سلامت عام به صورت مرحله ای بدست بیاید.

بهداشت روان

بهداشت روان به ترکیبی از تندرستی روانی، فیزیکی و احساسی اتلاق می گردد. بهداشت روان به معنی توانایی برقراری تعادل در زندگی و تمرکز بر امور یدی و همچنین برقراری ارتباط سالم با اطرافیان و تعادل درونی می شود. استرس اختلالات هیجانی، بیماری های فیزیکی و بسیاری از عوامل دیگر نیز می تواند باعث از دست رفتن بهداشت روانی شود

بهداشت روان و زنان

سلامتی زنان به اندازه ی سلامتی مردان اهمیت دارد. در کل ورزش کافی، معاینه ی پزشکی منظم، سلامت جسمانی و هیجانی برای سلامتی زن و خانواده او اهمیت دارند. در حالی که ورزش سلامتی جسمانی را تقویت می کند یوگا و دارو به تقویت ذهن پرداخته و او را تندرست نگاه می دارد.

چرخ سلامت

چرخ سلامت بوسیله دکتر بیل هتلر برای معرفی جنبه های مختلف سلامت مطرح گردید. مدل ابتدایی این چرخ یک شش وجهی بود که با اضافه شدن مفاهیم جدید به سلامت به مرور تبدیل به یک دایره شد. مرکز این چرخ صفر و خط محیطی آن 10 منظور می شود. بر اساس سطح سلامت فرد، به صورت میزان گردی این چرخ مشخص شده و عدم تعادل در آن معرف کمبود سلامت در یک یا چند جنبه سلامتی می باشد که باید رفع گردند.

خواب کامل

خواب کامل به حالت خوبی از تندرستی اطلاق می گردد که شخص می تواند بدون هیچ گونه اختلالی در طول شب ها بخوابد و از نظر وضعیت جسمانی و ذهنی در شرایط راحت و خوبی قرار گیرد. خرناس در خواب، ایجاد سرو صدا در خواب، شرایط بالینی، اضطراب در خواب می تواند باعث ایجاد الگوهای خواب نامناسب و از این رو اختلال در خواب کامل می گردد. انجام تمارین ریلکسیشن و داشتن کشش و راحت در طول خواب و دور کردن ذهن از نگرانی ها و تشویش های ذهنی می تواند موجب خواب کامل گردد.

سلامت اجتماعي

سلامت اجتماعي، توانايي فرد در ارتباط بر قرار کردن با ديگر افراد پيرامون خود است. یعنی بنا کردن روابطي سالم با افراد ديگر. نشان دادن عشق، علاقه و همدلي به ديگران، کمک به ديگران در زمان نياز، مواردي هستند که سلامت اجتماعي را بهبود مي‌بخشند.

سلامت احساسي

سلامت احساسي مبناي سلامت ذهني است. زماني که فرد بطور خود آگاه احساسات مثبت را تجربه و حفظ نمايد مي‌تواند چنين سلامتي را تجربه کند. افرادي که تلاشي مستمر براي بهبود زندگي خود، انگيزش يا تصورات مثبت از خويشتن داشته باشند نيز سلامت احساسي را تجربه مي‌کنند. احساسات و واکنش‌هاي منفي باعث استرس شده و تعادل احساسي را از بين مي‌برد.

سلامت بدني

سلامت بدني در گرو مراقبت فرد از بدن و ذهن خود است. تمرينات ورزشي منظم، تغذيه مناسب، عادات مخرب و تعادل احساسي عواملي هستند که سلامت بدني را کنترل مي‌کنند. همة انواع سلامت از سلامت بدني ناشي مي‌شوند.

سلامت درون

سلامت درون عبارتست از ارزیابی شخص از میزان رضایتمندی از زندگی خود. تمول، بهداشت، فراست، شان اجتماعی، سلامت بدن، ذهن و احساس نمی توانند در انزوا سلامت درون را باعث شوند. دستیابی به ادراکی از سلامت در تمام جنبه های زندگی باعث می شود که فرد سلامت درون را تجربه کند.

سلامت ذهن

سلامت ذهن با افزایش مهارت های ذهنی ارتباط دارد. فردی که ذهنش را با انتخاب موضوعات سخت و تحریک ذهنی تمرین دهد سلامت ذهن را تجربه خواهد کرد. سلامت ذهن چارچوبی مثبت برای تفکر ایجاد کرده و به تطابق فرد با شرایط کمک می کند.

سلامت شغلی و کاری

سلامت شغلی به حفظ تعادل محیط کار و بهبود مهارتها براساس نیازهای روزافزون بازار کار مربوط می شود. این موضوع به اعتماد به نفس در زمینه کار، سلامت شغلی و حفظ فرد در عرصه رقابت شغلی می انجامد.

سلامت مالی فردی

سلامت مالی فردی به سلامت شغلی بستگی دارد. سرمایه گذاری صحیح و دقیق، برنامه‌ریزی موثر و نظارت جامع بر سرمایه جنبه های اصلی سلامت مالی را شکل می دهند. سلامت مالی فردی تماما حول شناخت سرمایه و نحوه گردش آن می چرخد.

سلامت محيطي

سلامت محيطي، سلامتي است که از طبيعت سرچشمه مي‌گيرد و به درون زندگي انسان جاري مي‌شود. سلامت محيط، حول موضوع ارتباط مستمر با طبيعت و احترام به طبيعت مي‌چرخد. اين نوع سلامت در وهلة اول با حفظ و نگهداري محيط پيراموني بلافصل انسان مثل پاکيزگي محيط خانه شروع شده و به موضوعات گسترده‌تري مثل انجام وظايف بعنوان يک انسان نسبت به طبيعت و جهان هستي منتهي مي‌شود.

سلامت معنوی

سلامت معنوی حاصل یکپارچگی ارزش ها، افکار و اعمال فرد می باشد. این موضوع هدفی شخصی بوده و می تواند جدا از دستیابی به سایر جنبه های سلامت بطور مستقل حاصل گردد. هرچند به نظر می رسد دیگر انواع سلامتی در پی سلامت معنوی حاصل می گردد.

مردان و بهداشت روان

موضوع سلامت مردان شامل مباحث سلامت روانی، فیزیکی، احساسی، مالی و دیگر انواع سلامت می گردد. مردان باید در صورت مشاهده علایم غیر معمول با هشیاری و با کمک پزشک به مراقبت از سلامت روانی، فیزیکی و احساسی خود بپردازند. علاوه بر این باید سرکوب نکردن احساسات و شرکت در فعالیت های اجتماعی برای تامین نیازهای روحی و احساسی را بیاموزند.

ورزش و سلامت

سلامت و تمرينات بدني ارتباط دروني يا يکديگر دارند. تمرينات هوازي مثل دويدن، پياده‌روي، دوچرخه‌سواري و کوهپيمايي به بدن کمک مي‌کنند تا در شرايط مناسب باقی بماند. تمريناتي که حرکت و فعاليت عضلاني و انعطاف را بهبود مي‌بخشند مثل چي، يوگا، وزنه‌برداري و رقص نيز براي سلامت بدني ضروري‌اند.

Top